SamochodyElektryczne.org

CHAdeMO, Nissan i VW jednym głosem o potrzebie uniwersalnych ładowarek

Przedstawiciele Stowarzyszenia CHAdeMO, Nissana i Volkswagena podczas konferencji World EV Summit 2013 w Norwegii zgodzili się, że punkty szybkiego ładowania powinny być kompatybilne z różnymi standardami złącz

Terminale ładowania ABB - zobacz całą galerię
Uniwersalna szybka ładowarka DBT CHAdeMO/Combo 2 wyposażona w port IEC 62196-2 Typ 2 Uniwersalna szybka ładowarka DBT CHAdeMO/Combo 2 wyposażona w port IEC 62196-2 Typ 2

Stowarzyszenie CHAdeMO poinformowało, że podczas majowej konferencji World EV Summit 2013 w Norwegii przedstawiciele VW i Nissana byli zgodni odnośnie potrzeby instalacji uniwersalnych szybkich ładowarek, wyposażonych różne rodzaje złącz w celu zapewnienia dostępu wszystkim modelom dostępnym na rynku.

Christian Bischke z firmy Carmeq, będącej spółką córką Volkswagena, zapowiedział że VW będzie we wszystkich swoich autach stosował złącze CCS/Combo 2. Ponieważ jednak obecnie tego typu punkty w Europie nie występują radzi stosować urządzenia wyposażone zaróno we wtyczki CHAdeMO jak i CCS/Combo 2. Bischke dodał przy tym, że koszt uniwersalnej szybkiej ładowarki będzie zaledwie 5% wyższy niż wersji zgodnej wyłącznie z CHAdeMO.

Zmiana podejścia z próby dominacji jednego standardu na rzecz współistnienia dwóch niezależnych wydaje się być na rękę obu stron. W ten sposób firmy wspierające CHAdeMO nie straciłyby nagle wypracowanej przewagi konkurencyjnej oraz nie zostaną wykluczone nakazem stosowania CCS/Combo 2 - czego obawia się nieco Stowarzyszenie CHAdeMO (wcześniejszy wpis), a pozostali producenci - w mniejszym stopniu zaangażowani w samochody elektryczne - będą mogli korzystać z nowych, już uniwersalnych urządzeń.

Niestety brak porozumienia na odpowiednio wczesnym etapie doprowadzi co najmniej do straty wspomnianych wcześniej 5% wartości terminali na niepotrzebnym dublowaniu wyjść, utrudni mniejszym firmom wejście na rynek z uwagi na wyższe początkowe koszty projektowe oraz mimo wszystko nadal będzie mącić w głowach niekoniecznie obeznanych w temacie osób. Zasadniczym pytaniem jest, czy branżę konkurującą przede wszystkim z samochodami spalinowymi stać na oddanie łatwą ręką kilku procent wartości drogiej infrastruktury szybkiego ładowania w celu pokonywania sztucznych barier?

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.