SamochodyElektryczne.org

Audi zamierza uzbroić dachy aut w ogniwa fotowoltaiczne

Audi ma nadzieję na pozyskanie dodatkowej mocy dla aut elektrycznych z dachu, wyposażonego w ogniwa fotowoltaiczne

Audi e-tron Sportback concept - zobacz całą galerię

Audi poinformowało o współpracy z Alta Devices, spółką córką chińskiego producenta fotowoltaiki Hanergy, mającej na celu wdrożenie do produkcji panoramicznych dachów z wbudowanymi cienkimi, elastycznymi ogniwami fotowoltaicznymi. Tego typu rozwiązanie ma umożliwić pozyskanie dodatkowej energii do zasilania odbiorników pokładowych. Sprawność ogniw oceniana jest na ponad 25%.

Pierwszy prototyp ma zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku. W dalszej przyszłości prawie cała powierzchnia dachy potencjalnie może zostać pokryta ogniwami.

Komunikat prasowy firmy Audi [2]

Audi z dachem solarnym: współpraca czterech pierścieni z firmą Hanergy

  1. Audi i Alta Devices, spółka-córka firmy Hanergy, opracowały technikę wbudowywania cienkich warstw ogniw solarnych w panoramiczne, szklane dachy
  2. Dr Bernd Martens, członek zarządu Audi AG ds. zaopatrzenia podkreśla: „Technika solarna wydłuża zasięg naszych samochodów elektrycznych, a zarazem spełnia wymogi równowagi środowiskowej”
  3. Pierwszy wspólny prototyp powstanie do końca 2017

Ingolstadt/Pekin/Sunnyvale, 23 sierpnia 2017 r. Cienka warstwa ogniw solarnych w panoramicznych, szklanych dachach przyszłych modeli Audi: cztery pierścienie i Alta Devices, spółka-córka chińskiej firmy Hanergy specjalizującej się w konstruowaniu i produkcji ogniw słonecznych, pracują wspólnie nad takim rozwiązaniem. Partnerzy chcą w ten sposób pozyskiwać energię słoneczną i zwiększać zasięg samochodów elektrycznych. Do końca roku 2017 ma powstać pierwszy prototyp.

W początkowej fazie projektu, Audi i Hanergy mają zamiar zintegrować produkowane przez Alta Devices błony fotowoltaiczne z panoramicznym, szklanym dachem samochodów marki Audi. W przyszłości, prawie cała powierzchnia dachu będzie pokryta ogniwami słonecznymi. Pozyskiwana w ten sposób energia zostanie skierowana do sieci pokładowej, przetwarzana w energię elektryczną i będzie zasilać np. klimatyzację, czy ogrzewanie siedzeń. To kolejny element zwiększający wydajność, mający bezpośredni, pozytywny wpływ na zasięg samochodów elektrycznych spod znaku czterech pierścieni.

„Zasięg samochodu elektrycznego, to dla naszych klientów zasadniczy element przy podejmowaniu decyzji o jego kupnie. Wspólnie z Hanergy chcemy w naszych elektrycznych modelach montować takie innowacyjne, solarne rozwiązania techniczne wydłużające zasięg pojazdów, a zarazem spełniające wymogi równowagi środowiskowej” – mówi dr Bernd Martens, członek zarządu Audi AG ds. zaopatrzenia.

W dłuższej perspektywie, energia słoneczna ma nawet bezpośrednio ładować akumulatory odpowiedzialne za napęd. „Byłby to milowy kamień na drodze ku zrównoważonej, bezemisyjnej mobilności” – dodaje Martens.

Zielona energia generowana będzie przez wyjątkowo cienkie i elastyczne, innowacyjne ogniwa słoneczne o stopniu wydajności ponad 25 procent. Ogniwa te działają bardzo dobrze również przy słabym świetle i w wysokich temperaturach. Alta Devices produkuje je w Kalifornii.

„Współpraca z Audi to pierwsze partnerstwo Alta Devices z producentem samochodów segmentu premium. Łączymy nasze osiągnięcia w zakresie techniki solarnej z zaangażowaniem Audi na rzecz zrównoważonej mobilności. W ten sposób chcemy wspólnie tworzyć słoneczny samochód przyszłości” – mówi dr Ding Jian, pierwszy wiceprezes zarządu Hanergy Thin Film Power Group Limited, prezes zarządu Alta Devices, Inc. i współkierownik projektu badawczo-rozwojowego Audi i Hanergy.

Źródła

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

nooo, prototypu jeszcze nie ma ale sprawność już podana i w dodatku przewyższa wszystkie panele do tej pory stosowane, brawo :) na niektórych portalach już nawet wyliczono ile km więcej z tego samochód pojedzie choć nawet nie znamy wydajności samochodu, pozatym... najnowszy prius ma dach solarny, kosztuje 2500$ lub 10tys zł, niech produkuje nawet super 1KW na godzine (wartość niemożliwa ale dla równego rachunku) 10 godzin dziennie, przy cenie 50gr za KWh, zabawa zwróci się po 6 latach. zakładając oczywiście szaleńca który w upał będzie trzymać samochód na pełnym słońcu zamiast w garażu.
  • dziks

Zakladajac wielkość promieniowania w zależności od zachmurzenia wynosi w słoneczny letni dzień - 1000 W/m2 ( http://www.kospel.pl/pl/porady/kolektory-soneczne/104-ile-energii-sonecznej-mona-uzyska-ze-soca-na-obszarze-polski.html ), 2mkw dachu i sprawnosc 25% to uzyskamy 0.5kW na godzine. Jaj nie urwa, ale lepsze to niz nic. Moze na schlodzenie pakietu w taki sloneczny letni dzien starczy...
Audi punktuje w przeciwieństwie do Volkswagena. Stojąc w korku w pełnym słońcu, podładujemy trochę baterię. Stojąc na parkingu w pełnym słońcu nie zmartwi nas, że auto nie stoi w cieniu.