SamochodyElektryczne.org

Audi rozpoczęło na Węgrzech seryjną produkcję napędów trakcyjnych

Audi rozpoczęło na Węgrzech produkcję własnych, kompletnych napędów trakcyjnych dla nadchodzących aut elektrycznych. Poziom startowy to kilkaset sztuk dziennie

Napędy trakcyjne Audi - zobacz całą galerię
Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech

Audi Hungaria rozpoczęło seryjną produkcję napędów trakcyjnych dla samochodów elektrycznych w zakładzie w Győr na Węgrzech (dotąd zakład produkował jedynie silniki spalinowe - 2 mln rocznie). Nowy obiekt o powierzchni 8500 m2 powstał nakładem dwucyfrowej liczby milionów euro.

Produkcja obejmuje zarówno silniki elektryczne jak i energoelektronikę (falowniki) i przekładnie. Kompletne napędy trakcyjne mogą być instalowane do napędu przedniej i/lub tylnej osi - w przypadku nadchodzącego modelu e-tron (wcześniejszy wpis) stosowane będą dwa napędy trakcyjne (przedni i tylny), aby uzyskać napęd 4x4.

Zakład produkcyjny zatrudnia około 100 osób i jest w stanie dostarczać 400 kompletnych napędów trakcyjnych dziennie (w przeliczeniu ponad 10.000 miesięcznie i ponad 100.000 rocznie). Daje to pewne pojęcie o planowanym poziomie sprzedaży e-tron - przynajmniej kilku tysięcy miesięcznie (dwa zestawy na jedno auto). Z biegiem czasu, produkcja ma być stopniowo zwiększana. Do końca roku przy produkcji napędów trakcyjnych pracować będzie ponad 130 osób.

Jak widać na zdjęciach, zakład jest wysoce zautomatyzowany - dotyczy to zarówno produkcji napędów jak i ich transportu przez autonomiczne elektryczne wózki.

Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech
Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech
Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech
Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech Produkcja napędów trakcyjnych Audi e-tron na Węgrzech

Komunikat prasowy firmy Audi [2]

Nowa era: Audi Hungaria rozpoczęło seryjną produkcję silników elektrycznych

  1. Produkcja silników elektrycznych jest kluczowym etapem przechodzenia koncernu do mobilności elektrycznej
  2. Członek zarządu AUDI AG odpowiedzialny za zagadnienia produkcyjne Peter Kössler mówi: „Wytwarzanie silników elektrycznych jest strategicznie niezmiernie ważne w procesie transformacji naszego przedsiębiorstwa”
  3. Achim Heinfling, dyrektor zarządzający Audi Hungaria podkreśla: „Bierzemy na siebie rolę pioniera produkcji silników elektrycznych”

Győr, 24 lipca 2018 r. W Audi Hungaria rozpoczęła się nowa era. Dziś oficjalnie, w fabryce w Győr rozpoczęła się seryjna produkcja silników elektrycznych. Linię produkcyjną symbolicznie uruchomili Péter Szijjártó, Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Węgier, Peter Kössler, członek zarządu AUDI AG odpowiedzialny za produkcję i logistykę oraz Achim Heinfling, dyrektor zarządzający AUDI HUNGARIA Zrt. Silniki elektryczne wytwarzane są według nowej, innowacyjnej koncepcji produkcyjnej, w hali o powierzchni 8500 metrów kwadratowych. By produkcja mogła być tu podjęta, koncern zainwestował środki liczone w dwucyfrowych wartościach milionów euro. W tej chwili, w nowym wydziale zatrudnionych jest ponad 100 osób.

„Przez ostatnich 25 lat, fabryka Audi Hungaria pisała wraz z innymi zakładami historię rozwoju czterech pierścieni. Nasz węgierski oddział wchodzi dziś na zupełnie nowy poziom ekspercki – poziom produkcji silników elektrycznych. Ta ekskluzywna wiedza i wyjątkowa produkcja czyni Győr jednym z naszych kluczowych zakładów i ucieleśnia strategiczne założenia transformacji koncernu w dostarczyciela zrównoważonych rozwiązań dla mobilności” – podkreślił podczas symbolicznego uruchomienia wydziału Peter Kössler, członek zarządu AUDI AG ds. produkcji i logistyki.

„Audi Hungaria podjęło się pionierskiego zadania produkcji silników elektrycznych. Jestem bardzo dumny z naszych pracowników, wysokiego poziomu ich wiedzy eksperckiej i ogromnej motywacji. W proces wytwarzania nowej serii silników elektrycznych zaangażowali się z pełną mocą” – dodał Achim Heinfling, dyrektor zarządzający AUDI HUNGARIA Zrt. Pierwsze silniki elektryczne pochodzące z Győr montowane będą w modelu Audi e-tron. Ten pierwszy w pełni elektryczny model Audi wytwarzany jest w fabryce czterech pierścieni w Brukseli.

By rozpocząć produkcję silników elektrycznych, Audi Hungaria, w przeciągu jednego roku zainstalowało innowacyjne wyposażenie produkcyjne oraz specjalne wyspy. Wydziały rozwoju silników elektrycznych oraz planowania produkcji współpracowały ściśle nie tylko ze sobą, ale również z centrum wytwarzania prototypów i technik produkcyjnych w Győr, wspólnie tworząc wymagane tu eksperckie rozwiązania. Dziś fabryka może wyprodukować ok. 400 osiowych silników dziennie, ale wolumen ten może być łatwo zwiększony. Pracuje tu ok. 100 osób, a do końca roku liczba ta zwiększy się do ponad 130. Produkcja prowadzona jest na jedną zmianę, ale już wkrótce ruszy na trzy zmiany.

Wyposażenie produkcyjne, roboty oraz stanowiska do skręcania i pomiarów są ustawione w ustalonych pozycjach, ale nie są połączone w linearny ciąg produkcyjny. Produkcja systemów napędowych prowadzona jest wg. założeń metody modularnej, na wyspach produkcyjnych. Pomimo wstępnie zdefiniowanej kolejności montażu, metoda modularna pozwala na zróżnicowanie ścieżek wędrówki podzespołów oraz na większy zakres dowolności w procesie produkcyjnym. Części na poszczególne stanowiska pracy transportowane są przez bezzałogowe pojazdy sterowane inteligentnym systemem informatycznym.

Równolegle do wydziału produkcyjnego, w dziale rozwoju silników Audi Hungaria zainstalowało trzy stanowiska służące do badań i ciągłej, testowej pracy tych jednostek. Pracownicy przeszli dodatkowe szkolenia w tej dziedzinie, by stać się najlepszymi ekspertami produkcji silników elektrycznych.

Audi Hungaria w ubiegłym roku wyprodukowało 1 965 165 silników spalinowych, stając się w ten sposób jednym z największych w świecie wytwórców tego typu jednostek napędowych. W roku 2017, w Győr produkowano sześć różnych silników benzynowych i trzy różne jednostki wysokoprężne, których moc sięgała od 63 kW (86 KM), aż do 470 kW (639 KM). Każdego dnia, w 32 fabrykach Grupy Volkswagen, ok. 6 tysięcy zatrudnionych wytwarza ok. 9 tysięcy jednostek napędowych różnych typów.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.