SamochodyElektryczne.org

Alphabet Polska wprowadza kompleksową ofertę obsługi pojazdów elektrycznych

Alphabet Polska wprowadza w Polsce kompleksową ofertę obsługi pojazdów elektrycznych AlphaElectric, której wdrożenie rusza także w innych krajach

Firma Alphabet Polska poinformowała w ubiegłym miesiącu o poszerzeniu swojej oferty o kompleksową obsługę samochodów elektrycznych we flotach. Co ciekawe, rozpoczęcie tego typu działalności w Polsce dzieje się z niewielkim opóźnieniem w stosunku do startu w Niemczech. W naszym kraju flota Alphabet liczy ponad 11,5 tys. samochodów (według stanu na koniec września 2013r.).

Alphabet Polska przewiduje cztery kroki usługi AlphaElectric, mającej na celu udane wdrożenie leasingu pojazdów elektrycznych u klientów. Pierwszym krokiem jest analiza floty, z pomiarami wykorzystania pojazdów przy użyciu GPS, która może potrwać około miesiąca. Następnie proponowane są odpowiednie samochody (elektryczne lub hybrydowe typu plug-in wszystkich marek), mogące sprostać zadaniu oraz dobierana jest infrastruktura ładowania (w tym przypadku dostępnymi dostawcami mają być trzy firmy). Ostatnim elementem są usługi dla klientów, takie jak całodobowa pomoc w trasie, aplikacja na telefony wskazująca między innymi punkty ładowania, a także możliwość wypożyczenia auta zastępczego w razie wystąpienia konieczności podróży na dłuższych dystansach.

AlphaElectric from Alphabet on Vimeo.

Komunikat prasowy firmy Alphabet Polska [1]

AlphaElectric – nowy wymiar elektrycznej mobilności

13 listopada br. Alphabet Polska wprowadza do swojej oferty rewolucyjną ofertę obsługi pojazdów elektrycznych. AlphaElectric to pierwsza na polskim rynku kompleksowa usługa, dedykowana dla flot samochodowych, pozwalająca cieszyć się nieograniczonymi możliwościami, jakie niesie za sobą elektryczna mobilność.

Nowoczesne podejście do flot samochodowych coraz częściej zakłada włączanie napędów alternatywnych na etapie wyboru służbowych pojazdów. Alphabet jest pod tym względem prekursorem na polskim rynku Car Fleet Management, dostarczając swoim klientom pierwszą w Polsce kompleksową usługę dedykowaną dla flot.

Chociaż oferta firm CFM nie od dziś pozwala wziąć w użytkowanie auta elektryczne, to już zakres ich obsługi pozostaje najczęściej daleko w tyle, w porównaniu z tym, oferowanym autom z tradycyjnymi silnikami spalinowymi - mówi Tomasz Krawczyk, eMobility Project Manager w Alphabet Polska. Biorąc pod uwagę specyficzny charakter użytkowania samochodów elektrycznych, ich skuteczna i efektywna implementacja do flot jest możliwa jedynie przy kompleksowym wsparciu — począwszy od analizy potencjału elektrycznego floty wraz z doborem modeli, poprzez dostarczenie infrastruktury do ładownia, aż po obsługę serwisową.

Potencjał wykorzystania elektrycznych samochodów we flotach jest ogromny, jednak powodzenie takiego przedsięwzięcia jest uzależnione od precyzyjnego dopasowania sposobu wykorzystania tych aut np. jako pojazdów stricte miejskich lub tzw. aut poolowych, czyli wykorzystywanych przez różnych użytkowników. W jaki sposób AlphaElectric zaspokaja wszystkie te potrzeby?

Elektryczna mobilność w czterech krokach

Usługa AlphaElectric została zaprojektowana w oparciu o cztery etapy, dzięki którym każdy klient Alphabet ma możliwość optymalnego dopasowania oferty przyjaznych środowisku pojazdów do swoich potrzeb i oczekiwań.

1. Analiza floty

Analiza potencjału zastosowania pojazdów elektrycznych we flocie jest dokonywana w oparciu nie tylko o oczekiwania każdego klienta, ale przede wszystkim o konkretne dane historyczne na temat jego floty. W tym celu montowane są w wybranych autach urządzenia GPS, które rejestrują informacje o trasach, pokonywanych przez pojazdy. Na tej podstawie Alphabet jest w stanie precyzyjnie wskazać, które samochody mogą zostać wymienione na auta elektryczne. Dzięki wykorzystaniu precyzyjnych danych możliwe jest na tym etapie przeprowadzenie symulacji wdrożenia, obejmującej również takie parametry, jak poziom kosztów i oszczędności oraz rozmiary potrzebnej infrastruktury do ładowania.

2. Dobór pojazdów

Wybór odpowiedniego napędu stanowi podstawę stworzenia indywidualnej oferty samochodów elektrycznych. Alphabet pomaga dopasować odpowiednie pojazdy, zgodnie z zakresem, w jakim mają być one wykorzystywane. Jest to możliwe dzięki precyzyjnym danym, pozyskanym z czytników GPS, na etapie analizy floty klienta. Takie rozwiązanie umożliwia precyzyjny dobór aut, spośród samochodów z napędem elektrycznym (BEV), wyposażonych w technologię zwiększania zasięgu (range extender - REEV) lub hybrydowych typu plug-in (PHEV).

3. Dobór infrastruktury

Dzięki kompleksowym usługom doradztwa klienci Alphabet otrzymują nie tylko pakiet niezbędnych informacji, ale także gotowe do implementacji rozwiązania, zaprojektowane tak, aby w optymalny sposób odpowiedzieć na potrzeby użytkowników elektrycznych pojazdów. Począwszy od najzwyklejszego urządzenia ściennego (tzw. wallbox’a), które umożliwi ładowanie auta w ciągu nocy, poprzez inteligentną stację do szybkiego ładowania podczas przerw obiadowych, aż po stanowiska, dzięki którym auta mogą uzupełnić moc, stojąc na firmowym parkingu. Na życzenie klienta przeprowadzona zostanie również weryfikacja instalacji elektrycznej oraz finalna instalacja urządzeń realizowana przez wykwalifikowanych partnerów Alphabet.

4. Usługi dla samochodów elektrycznych

Alphabet gwarantuje bieżące wsparcie dla kierowców, zapewniając im szybką i bezproblemową pomoc tam, gdzie najbardziej jej potrzebują: w drodze. Dzięki specjalnej infolinii zapewniamy użytkownikom pojazdów elektrycznych dostęp do naszych doradców niezależnie od tego, czy potrzebują lawety do odholowania uszkodzonego samochodu, czy informacji o najbliższej stacji kontroli pojazdów. Dostępna dla kierowców specjalna wyszukiwarka pozwoli im zawsze szybko odnaleźć najbliższy punkt do ładowania lub serwis. Usługi dla samochodów elektrycznych obejmują także tzw. AdOn Auto, czyli dodatkowe pojazdy, dzięki którym pracownicy mogą zaplanować także dalsze podróże. Jest to opcja szczególnie przydatna w sytuacji, kiedy planowana przez pracownika podróż przekracza możliwości jego samochodu elektrycznego.

Wywiad z Tomaszem Krawczykiem, eMobility Project Managerem w Alphabet Polska

Co Alphabet rozumie pod pojęciem elektrycznej mobilności?

Mobilność w dzisiejszych czasach kojarzy nam się głównie z przenośnymi urządzeniami oraz całym spektrum ich możliwości - telefon, laptop, mobilne aplikacje — to tylko kilka przykładów zastosowań, pozwalających nam być w ciągłym ruchu. Razem z rozwojem nowych technologii oraz w miarę, jak nasze życie zawodowe i prywatne nabiera coraz większego tempa, definicja mobilności wkracza w coraz to nowe obszary naszej codzienności.

Dla nas mobilność ma także inny wymiar. Rozmiarowo większy, bo wielkości samochodu osobowego, ale nie mniej istotny w dostarczaniu możliwości swobodnego przemieszczania się w toku codziennych spraw. Poprzez mobilność rozumiemy zatem nie tylko leasing, bądź wynajem pojazdu, ale przede wszystkim zapewnienie naszym klientom możliwości jak najefektywniejszego wykorzystania aut w każdym momencie, kiedy ich potrzebują. Właśnie dlatego nieustannie inwestujemy w nowe rozwiązania. AlphaElectric to pierwsza na polskim rynku kompleksowa usługa, dedykowana dla flot samochodowych, dzięki której każdy klient Alphabet będzie mógł cieszyć się nieograniczonymi możliwościami, jakie niesie za sobą elektryczna mobilność.

Dlaczego Alphabet zdecydował się na wprowadzenie AlphaElectric do swojej oferty?

Elektryczna mobilność staje się rzeczywistością. Oznacza to, że zarówno technologia, jak i rynek zaczynają być powoli gotowe na wprowadzanie elektrycznych pojazdów — nie tylko do prywatnego użytku, ale także tego służbowego. To prawda, że proces ten dopiero staruje na naszym rynku, jednak przyjazne środowisku floty samochodowe, to kolejny, naturalny etap rozwoju sektora car fleet management. Domeną Alphabet jest nieustanne poszukiwanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, pozwalających naszym klientom z jednej strony na niczym nieograniczoną mobilność, a z drugiej na dostęp do najnowszych technologicznie rozwiązań.

Jak dokładnie wygląda proces analizy i doboru elektrycznych samochodów?

Analiza floty klienta oraz dobór odpowiednich pojazdów elektrycznych to dwa pierwsze kroki w czteroetapowym procesie wdrożenia usługi AlpaElectric. Są to etapy kluczowe, ponieważ to właśnie od optymalnego doboru samochodów zależy satysfakcja klienta, związana z użytkowaniem przyjaznych środowisku napędów w swojej flocie. Trzy podstawowe typy to: samochody z napędem elektrycznym (BEV), hybrydowe typu plug-in (PHEV) lub wyposażone w technologię zwiększania zasięgu (range extender — REEV lub REX).

Pojazdy typu BEV to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą wyraźnie zaznaczyć swoją postawę proekologiczną. Są one zasilane wyłącznie baterią i nie powodują emisji szkodliwych substancji. Ich zasięg wynosi od 120 do 200 km, świetnie sprawdzają się więc w miastach, na krótkich i średniej długości trasach, gdy użytkownik ma możliwość regularnego parkowania i ładowania.

Pojazdy typu REEV są dodatkowo wyposażone w generator spalinowy. W razie potrzeby może on wytworzyć energię konieczną do naładowania baterii zapewniającej napęd elektryczny. Dzięki temu zasięg może zostać wydłużony do 300-500 km. To rozwiązanie dla użytkowników pokonujących krótkie odcinki i okresowo wyruszających w dłuższe trasy.

W przypadku pojazdów typu plug-in hybrid (PHEV) silnik elektryczny i silnik spalinowy pracują równolegle. Zasięg samochodów hybrydowych sięga więc 500-1000 km, czyniąc z nich idealny środek transportu dla użytkowników regularnie pokonujących długie trasy. Ponieważ na odcinkach do 80 km hybrydy mogą poruszać się wyłącznie przy pomocy napędu elektrycznego, umożliwia to znacznie ograniczenie łącznego zużycia, przykładowo w obrębie miast.

Naszym zadaniem na tym etapie jest więc zapoznanie klienta z wszystkim dostępnymi możliwościami, analiza potrzeb oraz stworzenie rekomendacji, które auta najlepiej sprawdzą się w jego flocie, w oparciu o specyfikę ich użytkowania. Analizy dokonujemy z wykorzystaniem metody naukowej m.in. na podstawie danych z urządzeń GPS, w oparciu o trasy pokonywane przez wskazane samochody klienta. W ten sposób jesteśmy w stanie wskazać, które samochody spalinowe mogą zostać wymienione na elektryczne.

Wybór aut to jedno, natomiast utrzymanie ich mobilności to drugie — w jaki sposób Alphabet zapewnia klientom dostęp do odpowiedniej infrastruktury ładowania?

Dobór odpowiedniej infrastruktury jest niezwykle ważny dla utrzymania bieżącej mobilności floty pojazdów elektrycznych. Biorąc pod uwagę fakt, że publiczne punkty ładowania samochodów są w stanie pokryć na razie jedynie niewielki fragment potrzeb użytkowników, przemyślane zaplanowanie dedykowanej infrastruktury jest kolejnym kluczowym elementem usługi AlphaElectric. W tym celu możemy wykorzystać, podobnie jak w przypadku doboru pojazdów, dane o trasach z urządzeń GPS. Umożliwiamy naszym klientom wybór spośród wielu rozwiązań oraz różnych dostawców. Do najbardziej typowych elementów infrastruktury należą stacje szybkiego ładowania, dostępne w biurze oraz ich domowe, mniejsze odpowiedniki zapewniające ładowanie w trybie wolnym (tzw. wallboxy).

Od momentu pierwszej konsultacji, poprzez wybór i instalację infrastruktury do ładowania, aż po jej uruchomienie oddajemy do dyspozycji klientów zespół doświadczonych specjalistów. Dzięki profesjonalnej konserwacji i kompleksowej obsłudze zapewniają oni bezproblemowe wykorzystanie wybranych urządzeń. Dzięki zintegrowanym procesom i doświadczonym partnerom gwarantujemy dostawę kompletnej infrastruktury, łącznie z kartami do ładowania w momencie dostawy pojazdów. Dzięki temu samochody elektryczne są od razu gotowe do użytku, stając się optymalnym uzupełnieniem firmowej floty.

Na jakie wsparcie mogą liczyć kierowcy elektrycznych aut w ramach usługi AlphaElectric?

Alphabet umożliwia kierowcom bliższe zapoznanie się z technologią pojazdów elektrycznych jeszcze przed jej wprowadzeniem do firmowej floty — dzięki temu są oni od razu w stanie docenić zalety tego rozwiązania. Nasze dedykowane szkolenie dla użytkowników i kierowców AlphaElectric prezentuje wszystkie istotne informacje: od przydatnych wskazówek dotyczących ładowania, po codzienną eksploatację samochodu. Dzięki temu są oni doskonale przygotowani do wdrożenia elektrofloty.

Później już na etapie codziennego użytkowania pojazdów elektrycznych Alphabet gwarantuje bieżące wsparcie dla kierowców we wszystkich kwestiach, dotyczących ich samochodów. Każdy użytkownik posiada 24-godzinny dostęp do assistance, dzięki czemu może zawsze szybko uzyskać potrzebne informacje lub rozwiązać problem — począwszy od informacji o najbliższym warsztacie, punkcie do ładownia, aż po możliwość zamówienia lawety do odholowania uszkodzonego samochodu. Również podróżowanie przekraczające możliwości samochodu elektrycznego nie stanowi problemu - Alphabet oferuje swoim klientom pakiety, obejmujące dodatkowe pojazdy tzw. AddOn Auto, dzięki którym pracownicy mogą zaplanować także dalsze podróże.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.