Akio Toyoda pokieruje działem Toyoty odpowiedzialnym za EV
Akio Toyoda, prezydent Toyoty, ma zamiar dopilnowywać prac nad samochodami elektrycznymi, opracowywanymi przez nową wydzieloną jednostkę organizacyjną
Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation i członek rodziny założycieli japońskiej firmy, został prezesem nowej spółki, która ma w ramach grupy Toyota opracowywać auta elektryczne (wcześniejszy wpis). Wysunięcie Akio Toyody na czoło prac nad EV, po latach gonitwy za niedorzecznym napędem z wodorowymi ogniwami paliwowymi, może świadczyć że centrala gorączkowo próbuje przygotować się do EV, widząc widmo pozostania w tyle.
Aktualnie na rynek wchodzą lub w najbliższych latach wejdą bardziej przystępne cenowo, nowe generacje aut elektrycznych dalekiego zasięgu (co najmniej 300-350 km na jednym naładowaniu w rzeczywistych warunkach). Dla Toyoty to ostatni dzwonek aby podobnie jak Tesla, Chevrolet, Nissan, Volkswagen, Audi, Porsche, Mercedes, czy BMW, zabrać się do pracy.
Komunikat prasowy firmy Toyota [1]
Akio Toyoda prezesem nowej spółki Toyoty odpowiedzialnej za budowę samochodów elektrycznych
1 grudnia rozpoczęła działalność nowa spółka Toyoty powołana do konstruowania i wprowadzania do produkcji samochodów elektrycznych. Na jej czele stanął Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.
W zarządzie nowej spółki zasiedli także Mitsuhisa Kato, wiceprezydent Toyota Motor Corporation odpowiedzialny za badania i rozwój, oraz Shigeki Terashi, wiceprezydent ds. strategii i badań. Dyrektorem zarządzającym został Kouji Toyoshima, główny inżynier w zespole projektowym Priusa.
Osobiste zaangażowanie Akio Toyody potwierdza determinację Toyoty, aby stworzyć seryjnie produkowany samochód elektryczny, który spotka się z pozytywnym przyjęciem szerokich rzesz kierowców na całym świecie. Zadaniem nowo powołanego przedsiębiorstwa jest wprowadzenie na rynek elektrycznego modelu Toyoty do 2020 roku.
Toyota jest pionierem wykorzystania silników elektrycznych w seryjnych samochodach – niemal 20 lat temu wprowadziła na rynek pierwszy masowy samochód hybrydowy – Toyotę Prius. Obecnie łączna liczba hybryd Toyoty i Lexusa na całym świecie zbliża się do 10 milionów. W 2014 roku Toyota rozpoczęła sprzedaż modelu Mirai – samochodu napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCV). Pojazdy na ogniwa paliwowe pozostają strategicznym priorytetem Toyoty, która inwestuje ogromne środki w budowę nowych modeli FCV, dalsze udoskonalanie tej technologii oraz rozbudowę infrastruktury tankowania wodoru na całym świecie. Samochody elektryczne uzupełnią szeroką ofertę ekologicznych napędów Toyoty i pozwolą na dalszą dywersyfikację źródeł energii oraz uniezależnienie motoryzacji od paliw kopalnych.
Komentarze (1)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
Tadeo