ABB i HESS dostarczą 20 24-metrowe elektrobusy ładowalne mocą 600 kW
W przyszłym roku w Nantes we Francji służbę rozpocząć ma 20 autobusów elektrycznych o długości 24-metrów, które doładowują się na przystankach w 20-sekund, mocą 600 kW
Szwajcarski producent autobusów HESS złożył ABB zamówienie na 20 kompletów silników trakcyjnych, energoelektroniki, pakietów akumulatorów oraz systemów ładowania, dla autobusów elektrycznych typu TOSA, które energię uzupełniają na wybranych przystankach w około 20 s mocą aż 600 kW. Główne ładowanie do pełna odbywa się na końcu linii w 1-5 minut mocą 400 kW. Wartość zamówienia, wraz z budową infrastruktury, wynosi 20 mln USD.
HESS ma dostarczyć 20 autobusów o długości 24-metrów do Nantes we Francji. Autobusy mogą zabrać na pokład aż 151 osób i dzięki specjalnemu systemowi ładowania ABB, będą mogły kursować potencjalnie całą dobę, bez długich przerw na doładowania.
Wcześniej 12 pojazdów o długości 18,75 m dostarczono do Szwajcarii (wcześniejszy wpis).
Komunikat prasowy firmy ABB [2]
Nantes decyduje się na przełomową technologię dla autobusów elektrycznych
2017-10-25 - Najszybsza na świecie technologia ładowania firmy ABB zasili pierwsze w pełni elektryczne 24-metrowe autobusy
ABB otrzymała warte 20 mln USD zamówienie od szwajcarskiego producenta HESS na technologię błyskawicznego ładowania dla 20 autobusów elektrycznych wraz z powiązaną infrastrukturą. Autobusy staną się częścią floty miejskiego operatora we francuskim Nantes — Société d'Economie Mixte des Transports de l'Agglomération Nantaise (Semitan).
Zamontowane na dachu autobusów akumulatory będą ładowane na wybranych przystankach mocą 600 kilowatów przez 20 sekund. Podłączenie pojazdu do punktu ładowania trwa mniej niż sekundę. Jest to więc najszybsza na świecie technologia ładowania. Podczas postoju na przystanku końcowym autobus będzie ładowany w czasie od 1 do 5 minut, co umożliwi całkowite naładowanie akumulatorów.
Zarówno technologia szybkiego ładowania, jak i pokładowe wyposażenie trakcyjne ABB, są elementem innowacyjnego i wiodącego w swojej klasie rozwiązania TOSA (Trolleybus Optimisation Systčme Alimentation).
Autobusy będą wykorzystywane na trasie BRT (linia 4), łączącej historyczne centrum Nantes z gminami położonymi na południowym brzegu Loary. Nowy system zwiększy przepustowość linii o 35 proc., zapewniając zrównoważony transport dla około 2500 osób na godzinę. Od otwarcia linii w 2006 roku liczba pasażerów rosła, co doprowadziło do przepełnienia kursujących autobusów. W pełni elektryczne, dwuprzegubowe autobusy o długości 24 metrów, które wyprodukuje firma HESS, będą pierwszymi tego typu pojazdami na świecie, które zostaną wyposażone w technologię szybkiego ładowania. Dzięki temu zwiększy się liczba przewożonych pasażerów przy jednoczesnym ograniczeniu hałasu i wyeliminowaniu emisji CO2. Nowe autobusy mają zostać wprowadzone na trasę pod koniec 2018 roku.
– Ta rewolucyjna technologia nie wymaga sieci trakcyjnej i zapewnia cichy, bezemisyjny transport zbiorowy będący opłacalną alternatywą dla operatorów korzystających z autobusów zasilanych paliwami kopalnymi — powiedział Claudio Facchin, dyrektor Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. – Projekt realizowany w Nantes pokazuje, że nieustannie dostarczamy klientom odpowiednią wartość poprzez technologie i innowacje. Wzmacnia to naszą pozycję preferowanego partnera przy tworzeniu mocniejszej, inteligentniejszej i bardziej ekologicznej sieci.
Każdy z nowych autobusów elektrycznych będzie mógł przewieźć na raz 151 pasażerów i zostanie wyposażony w efektywny energetycznie układ napędowy ABB, obejmujący przekształtniki trakcyjne i pomocnicze, silniki trakcyjne, instalowane na dachu akumulatory oraz systemy transferu energii.
Źródła
- [1] Nantes chooses breakthrough ABB e-bus technology new.abb.com
- [2] Nantes decyduje się na przełomową technologię dla autobusów elektrycznych abb.pl
- [3] ABB wins $20M order from HESS for e-bus flash-charging technology greencarcongress.com
Komentarze (1)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
alfK