SamochodyElektryczne.org

10.000 szybkich ładowarek CHAdeMO na świecie

CHAdeMO można spotkać już w ponad 10 tys. miejsc na świecie oraz w połowie aut elektrycznych lub hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania

Szybka ładowarka CHAdeMO firmy Delta Electronics Szybka ładowarka CHAdeMO firmy Delta Electronics

Propagatorom standardu szybkiego ładowania CHAdeMO udało się osiągnąć ważny poziom 10.000 zainstalowanych szybkich ładowarek. Komercyjne wdrażanie CHAdeMO trwa już około 7-lat. Sześć lat temu, pod koniec 2009r. w Japonii działało już około 100 urządzeń dostępnych publicznie.

Japończycy, którzy jako pierwsi podjęli się seryjnej produkcji aut elektrycznych, jako pierwsi potrzebowali także standardu szybkiego ładowania. Z uwagi na brak istniejących rozwiązań standard trzeba było opracować do zera. Członkami założycielami CHAdeMO były firmy motoryzacyjne Nissan, Mitsubishi i Fuji Heavy Industries (Subaru) oraz firma elektroenergetyczna Tokyo Electric Power Company (TEPCO). W późniejszym czasie do CHAdeMO dołączyła Toyota na prawach członka założyciela i cały japoński przemysł oraz większość poważnych firm na świecie.

Złącze CHAdeMO firmy Yazaki Corporation - wersja japońska Złącze CHAdeMO firmy Yazaki Corporation - wersja japońska

CHAdeMO od początku sprawiało wrażenie standardu nieco topornego, w czym sporą zasługę ma pewnie przemysłowy projekt TEPCO. W branży motoryzacyjnej zwykle spotykane są rozwiązania znacznie wygodniejsze. Dekadę temu, gdy autami elektrycznymi interesowali się nieliczni pasjonaci, nie było jednak na czym się wzorować (poza przemysłowymi ładowarkami pojazdów elektrycznych), a obawy o ewentualne porażenia/poparzenia i inne konsekwencje awarii sprawiły, że zaprojektowano coś trwałego i bezpiecznego jak czołg.

Złącze CHAdeMO firmy Yazaki Corporation - wersja nowej generacji (2013) Złącze CHAdeMO firmy Yazaki Corporation - wersja nowej generacji (2013)

Oryginalne wtyczki CHAdeMO były ciężkie i toporne, z dwiema dźwigniami do obsługi podłączania i odłączania. W wielu przypadkach przerastało to wyobraźnie użytkowników. W późniejszym czasie wprowadzono wersje z jedną dźwignią i przyciskiem, a następnie już tylko z jednym przyciskiem do rozłączania.

Wbrew pozorom wtyczki są ważnym elementem ładowarki - CHAdeMO nieco przedobrzyło standard proponując coś nadającego się do przemysłu lub wojska, aniżeli dla przeciętnego konsumenta. Mimo wszystko pewna doza przewymiarowania zabezpieczeń ma sens, ponieważ istnieje wiele doniesień o na przykład łamiących się zaczepach konkurencyjnego standardu CCS Combo.

CHAdeMO do komunikacji między pojazdem a ładowarką wykorzystuje motoryzacyjną magistralę CAN (w CCS Combo jest to PLC). W przypadku zabezpieczeń elektrycznych postawiono na ciągłe monitorowanie stanu izolacji podzespołów (zarówno pojazdu jak i ładowarki), co swoje zalety ujawni po dłuższym czasie gdy ładowarki będą się starzeć, w porównaniu do uziemiającego przewodu ochronnego CCS Combo.

Zazwyczaj ładowarki CHAdeMO posiadają moc od 20 do 62,5 kW, aczkolwiek pojedynczo spotykane są wersje na 100 kW. Trudno jednoznacznie ocenić o ile więcej mocy będzie można bezpiecznie przesyłać za pomocą CHAdeMO w przyszłości zachowując kompatybilność wsteczną wtyczek dla starszych aut.

Ciekawostką jest też to, że Tesla Motors projektując własny standard ładowanie, jako jeden z członków CHAdeMO, wzorowała się właśnie na CHAdeMO.

Przyszłość CHAdeMO w Europie nie jest jednoznaczna, chociaż prawdopodobnym scenariuszem może być wspólne funkcjonowanie konkurencyjnych standardów CHAdeMO i CCS Combo 2.

Większość ładowarek i połowa aut elektrycznych zgodna z CHAdeMO

Według stanu na 15 grudnia na świecie działa 10.156 CHAdeMO. Najwięcej bo aż 5960 w Japonii, 2755 w Europie (wcześniejszy wpis), 1386 w USA (około 1400 w Ameryce Północnej) i 55 w innych regionach.

Stowarzyszenie CHAdeMO chwali się też, że 65% wszystkich szybkich ładowarek dla aut elektrycznych to CHAdeMO oraz że 50% jeżdżących na świecie EV/PHEV posiada port CHAdeMO.

Jak zwykle interesujący jest też udział w rynku innych rozwiązań - wśród aut:

  1. 13% stanowią modele kompatybilne ze standardem Tesli (czyli wyłącznie Tesle, w dodatku wzajemnie niekompatybilne w USA oraz reszcie świata z uwagi na dwie wersje)
  2. 7% stanowią CCS Combo (tutaj również występują dwie wersje dla Ameryki Północnej i Europy oraz w mieszany sposób na innych rynkach)
  3. 9% to inne standardy (chiński GB/T lub prawdopodobnie prądu przemiennego 43 kW na złączu Typ 2 - aktualnie Renault jako jedyny producent wydaje się porzucać 43 kW w Zoe)
  4. 21% - brak standardu szybkiego ładowania (najprawdopodobniej rozumianego jako ładowanie do około 80% pojemności w 30-60 minut)
Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO na świecie
Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO na świecie

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.