10.000 szybkich ładowarek CHAdeMO na świecie
CHAdeMO można spotkać już w ponad 10 tys. miejsc na świecie oraz w połowie aut elektrycznych lub hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania
Propagatorom standardu szybkiego ładowania CHAdeMO udało się osiągnąć ważny poziom 10.000 zainstalowanych szybkich ładowarek. Komercyjne wdrażanie CHAdeMO trwa już około 7-lat. Sześć lat temu, pod koniec 2009r. w Japonii działało już około 100 urządzeń dostępnych publicznie.
Japończycy, którzy jako pierwsi podjęli się seryjnej produkcji aut elektrycznych, jako pierwsi potrzebowali także standardu szybkiego ładowania. Z uwagi na brak istniejących rozwiązań standard trzeba było opracować do zera. Członkami założycielami CHAdeMO były firmy motoryzacyjne Nissan, Mitsubishi i Fuji Heavy Industries (Subaru) oraz firma elektroenergetyczna Tokyo Electric Power Company (TEPCO). W późniejszym czasie do CHAdeMO dołączyła Toyota na prawach członka założyciela i cały japoński przemysł oraz większość poważnych firm na świecie.
CHAdeMO od początku sprawiało wrażenie standardu nieco topornego, w czym sporą zasługę ma pewnie przemysłowy projekt TEPCO. W branży motoryzacyjnej zwykle spotykane są rozwiązania znacznie wygodniejsze. Dekadę temu, gdy autami elektrycznymi interesowali się nieliczni pasjonaci, nie było jednak na czym się wzorować (poza przemysłowymi ładowarkami pojazdów elektrycznych), a obawy o ewentualne porażenia/poparzenia i inne konsekwencje awarii sprawiły, że zaprojektowano coś trwałego i bezpiecznego jak czołg.
Oryginalne wtyczki CHAdeMO były ciężkie i toporne, z dwiema dźwigniami do obsługi podłączania i odłączania. W wielu przypadkach przerastało to wyobraźnie użytkowników. W późniejszym czasie wprowadzono wersje z jedną dźwignią i przyciskiem, a następnie już tylko z jednym przyciskiem do rozłączania.
Wbrew pozorom wtyczki są ważnym elementem ładowarki - CHAdeMO nieco przedobrzyło standard proponując coś nadającego się do przemysłu lub wojska, aniżeli dla przeciętnego konsumenta. Mimo wszystko pewna doza przewymiarowania zabezpieczeń ma sens, ponieważ istnieje wiele doniesień o na przykład łamiących się zaczepach konkurencyjnego standardu CCS Combo.
CHAdeMO do komunikacji między pojazdem a ładowarką wykorzystuje motoryzacyjną magistralę CAN (w CCS Combo jest to PLC). W przypadku zabezpieczeń elektrycznych postawiono na ciągłe monitorowanie stanu izolacji podzespołów (zarówno pojazdu jak i ładowarki), co swoje zalety ujawni po dłuższym czasie gdy ładowarki będą się starzeć, w porównaniu do uziemiającego przewodu ochronnego CCS Combo.
Zazwyczaj ładowarki CHAdeMO posiadają moc od 20 do 62,5 kW, aczkolwiek pojedynczo spotykane są wersje na 100 kW. Trudno jednoznacznie ocenić o ile więcej mocy będzie można bezpiecznie przesyłać za pomocą CHAdeMO w przyszłości zachowując kompatybilność wsteczną wtyczek dla starszych aut.
Ciekawostką jest też to, że Tesla Motors projektując własny standard ładowanie, jako jeden z członków CHAdeMO, wzorowała się właśnie na CHAdeMO.
Przyszłość CHAdeMO w Europie nie jest jednoznaczna, chociaż prawdopodobnym scenariuszem może być wspólne funkcjonowanie konkurencyjnych standardów CHAdeMO i CCS Combo 2.
Większość ładowarek i połowa aut elektrycznych zgodna z CHAdeMO
Według stanu na 15 grudnia na świecie działa 10.156 CHAdeMO. Najwięcej bo aż 5960 w Japonii, 2755 w Europie (wcześniejszy wpis), 1386 w USA (około 1400 w Ameryce Północnej) i 55 w innych regionach.
Stowarzyszenie CHAdeMO chwali się też, że 65% wszystkich szybkich ładowarek dla aut elektrycznych to CHAdeMO oraz że 50% jeżdżących na świecie EV/PHEV posiada port CHAdeMO.
Jak zwykle interesujący jest też udział w rynku innych rozwiązań - wśród aut:
- 13% stanowią modele kompatybilne ze standardem Tesli (czyli wyłącznie Tesle, w dodatku wzajemnie niekompatybilne w USA oraz reszcie świata z uwagi na dwie wersje)
- 7% stanowią CCS Combo (tutaj również występują dwie wersje dla Ameryki Północnej i Europy oraz w mieszany sposób na innych rynkach)
- 9% to inne standardy (chiński GB/T lub prawdopodobnie prądu przemiennego 43 kW na złączu Typ 2 - aktualnie Renault jako jedyny producent wydaje się porzucać 43 kW w Zoe)
- 21% - brak standardu szybkiego ładowania (najprawdopodobniej rozumianego jako ładowanie do około 80% pojemności w 30-60 minut)
Źródła
- [1] CHAdeMO Association chademo.com
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.