SamochodyElektryczne.org

W Krakowie uruchomiono pierwszą linię autobusów elektrycznych

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce posiada od dziś regularną linię obsługiwaną autobusami elektrycznymi - na razie improwizowaną z modeli różnych producentów

Autobusy elektryczne w Krakowie - zobacz całą galerię
Autobusy elektryczne w Krakowie Autobusy elektryczne w Krakowie

Podczas, gdy Warszawa czeka na rozstrzygnięcie sporu odnośnie wyników przetargu na autobusy elektryczne, Kraków spokojnie uruchomił dziś pierwszą w Polsce linię autobusów elektrycznych. Co prawda także i tam nie wszystko zagrało, bo MPK zamiast zakupić pojazdy zdecydowało się na odpłatną dzierżawę różnych modeli w swego rodzaju rozszerzonych testach poprzedzających ostateczny zakup, którego z jednej strony pewnie nie było jak sfinansować już teraz i/lub sfinalizować przed konkurencyjną firmą Mobilis, która już pogodziła się z tym, że nie przypadnie jej okazja uruchomienia pierwszej elektrycznej linii (wcześniejszy wpis).

Pojazdy jeżdżą na linii nr 154, a korzystanie z nich jest tak samo odpłatne jak na innych liniach w Krakowie. Trasa wiedzie z Dworca Głównego Zachód do Prądnika Białego.

Sądząc po liczbie nowości można wywnioskować, że ostatnio sporo dzieje się w Polsce w dziedzinie elektrobusów. W przypadku Krakowa, testowane były tam już autobusy AMZ Kutno, BYD i Solaris. Tym razem w ramach dzierżawy wykorzystano Solaris Urbino 12 electric, Rampini CARLO wypożyczone z Wiednia (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2) oraz LBUS CITY SMILE, który wygląda na dobrze nam znane AMZ City Smile CS10E.

Poniżej świeże nagranie z prezentacji, na którym ktoś zawodzący przez mikrofon, twierdzi że autobusy są jednak cztery, a nie trzy, ale sądząc po głosie to pewnie tylko lokalny polityk (prezydent miasta).

Komunikat prasowy firmy MPK [1]

Pierwsza regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi w Krakowie

Od wtorku, 29 kwietnia w Krakowie funkcjonuje linia regularna obsługiwana autobusami elektrycznymi. To pierwsza w Polsce linia, na której pasażerów przewożą trzy elektryczne autobusy. Kursują one na linii nr 154 z Dworca Głównego Zachód do Prądnika Białego. Ta linia została wybrana przede wszystkim dlatego, że kursuje do ścisłego centrum miasta. Trzeba też było wziąć pod uwagę ograniczoną pojemność autobusów elektrycznych. Jednorazowo mogą one przewieźć od 41 do 71 pasażerów, co odpowiada potrzebom przewozowym na linii nr 154.

Autobusy, które przewożą pasażerów w Krakowie, to pojazdy wyprodukowane przez firmy: Solaris Bus & Coach SA, LBUS oraz Rampini (MPK SA wypożyczyło ten autobus z Wiener Linien). Wypożyczone pojazdy będą służyły mieszkańcom do czasu zakupu nowych autobusów elektrycznych.

Warto bowiem przypomnieć, że Kraków już od kilku lat planował wprowadzenie autobusów elektrycznych do komunikacji regularnej. Służyły temu m.in. kilkumiesięczne testy tych pojazdów, które były prowadzone przez MPK SA na początku ubiegłego roku. Z kolei już w 2012 roku krakowski przewoźnik przygotował i złożył projekt zakupu 10 takich pojazdów w ramach projektu unijnego.

Decyzja o uruchomieniu w Krakowie linii autobusowej obsługiwanej przez autobusy elektryczne wynika z troski o środowisko i czyste powietrze. Wyposażone w elektryczny napęd pojazdy nie wytwarzają zanieczyszczeń. Jednocześnie zapewniają wysoki komfort przejazdu.

W swój pierwszy kurs autobusy elektryczne wyruszyły z placu przy Barbakanie. Z tego samego miejsca 87 lat temu, w styczniu 1927 roku zaczęły kursować autobusy na pierwszej w Krakowie regularnej linii autobusowej.

Autobus Solaris Urbino Electric – ma długość 12 m, szerokość 2,55 m oraz wysokość 3,24 m. Pojazd jest bardzo cichy, całkowicie bezemisyjny (nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji do atmosfery). Jest napędzany energią elektryczną zgromadzoną w bateriach o łącznej pojemności 210 kWh. Napędowe silniki elektryczne autobusu zamontowaną są w osi, dzięki czemu w jego wnętrzu nie ma specjalnego podestu, a liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi jest większa niż w standardowych Urbino. Jednorazowo autobus może przewieźć 71 pasażerów. Autobus oferuje kilka możliwości ładowania baterii w zależności od potrzeb przewoźnika.

Autobus LBUS CITY SMILE – ma długość 9,95 m, szerokość 2,55 m oraz wysokość 3,16 m. Pojazd jest wyposażony w baterie o pojemności 230 kWh. Ma dwa sposoby ładowania szybki – do jednej godziny i wolny – do 8 godzin. Autobus jest niskopodłogowy, każde wejście znajduje się na wysokości 32 cm. W autobusie mieści się jednorazowo 59 pasażerów.

Autobus RAMPINI CARLO – ma długość 7, 72 m, szerokość 2,2 m oraz wysokość 3,3 m. Może przewieźć jednorazowo 41 osób. Autobus jest wyposażony w elektryczne zespoły napędowe Siemensa. Potrzebną energię zapewniają zestawy akumulatorów o pojemności 96 kWh, które zasilają także systemy ogrzewania i klimatyzacji. Zastosowane systemy pozwalają na odzyskiwanie energii elektrycznej podczas hamowania. Pojazd jest praktycznie bezgłośny.

Komunikat prasowy firmy Solaris Bus & Coach [2]

Kraków stawia na polski autobus elektryczny Solarisa

Solaris Urbino 12 electric Solaris Urbino 12 electric

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie będzie od dzisiaj przez najbliższy rok testować elektryczny autobus wyprodukowany przez Solaris Bus & Coach S.A.. Firmy podpisały umowę na dzierżawę Solarisa Urbino 12 electric, a wyniki testów posłużą krakowskiemu MPK przy podjęciu decyzji o zakupie większej liczby autobusów elektrycznych.

Od dzisiaj przez najbliższych dwanaście miesięcy MPK w Krakowie będzie dzierżawić autobus elektryczny marki Solaris. Pojazd napędzany energią elektryczną, jest bardzo cichy i całkowicie bezemisyjny. Baterie, w których zgromadzona jest energia, posiadają łączną pojemność 210 kWh, a ich ładowanie będzie odbywać się podczas nocnego postoju autobusu w zajezdni, przy ul. Walerego Sławka. Ładowarkę o mocy 100 kW również dostarczyła firma Solaris. Elektryczne silniki napędowe pojazdu zamontowaną są w jego tylnej osi, dzięki czemu we wnętrzu nie ma specjalnego podestu, a liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi jest większa niż w standardowych Solarisach Urbino, dobrze znanych pasażerom krakowskiego MPK.

- W najbliższych latach inwestycje w całkowicie bezemisyjny transport publiczny wydają się nieuniknione. Kraków również włącza się w ten ogólnoeuropejski trend odciążania centrów miast od spalinowej motoryzacji. Tym bardziej, że zanieczyszczenia wytwarzane przez samochody osobowe są główną przyczyną smogu w Krakowie, o czym się mało mówi i pisze - podkreśla Julian Pilszczek, Prezes MPK S.A. w Krakowie.

Elektryczny Solaris będzie testowany na linii nr 154, prowadzącej z Dworca Głównego Wschód do Prądnika Białego. Ładowanie, które będzie odbywać się w nocy, zupełnie wystarczy na cały dzień pracy pojazdu.

Pierwsze kursy Solarisa Urbino 12 electric rozpoczną się dzisiaj po godzinie 14.00. W autobusie obowiązuje standardowa taryfa na przejazdy komunikacją publiczną w Krakowie.

Do tej pory firma Solaris sprzedała swoje pojazdy elektryczne do Klagenfurtu (Austria), Brunszwiku, Dusseldorfu i Hamburga (Niemcy) oraz do Vasteras (Szwecja).

Informacje o Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 28 państw na świecie ponad 10.000 pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2200 osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. Produkty firmy Solaris były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • kami2

Od 31 maja na ulicy Pawiej funkcjonuje podobno stanowisko z pantografem do ładowania autobusu Rampini.
http://www.1435.pl/krakow-autobusy-elektryczne-beda-ladowane-na-pawiej/
  • RaveN

W komentarzach w serwisie branżowym pojawiły się komentarze, że dwa z trzech powyższych autobusów padły już pierwszego dnia i były zastąpione spalinowymi. Ktoś zna szczegóły?
http://infobus.pl/text.php?from=main&id=63842