SamochodyElektryczne.org

Volkswagen e-up! w Polsce ma być dostępny od września

Volkswagen zapowiedział - po raz kolejny - wprowadzenie modelu e-up! w Polsce. Sprzedaż ma rozpocząć się we wrześniu

Volkswagen e-up! - zobacz całą galerię

Z końcem maja Volkswagen poinformował, że we wrześniu wprowadzi na polski rynek samochód elektryczny e-up!. Nie jest to dla nas żadna nowość, ponieważ na e-up! czekamy od co najmniej roku, znając specyfikację na wylot. Rozpoczęcie sprzedaży zapowiadano w 2014r. (wcześniejszy wpis). Niestety mimo takiego poślizgu i podania terminu września 2015, do komunikatów prasowych nie dołączono cen (według niektórych źródeł ponad 111 tys. zł).

Volkswagen e-up! na pewno przyda się na rynku, ponieważ w naszym kraju nie są już chyba oferowane trojaczki Mitsubishi i-MiEV, Peugeot iOn i Citroën C-Zero, a z kolei Renault Zoe, generalnie dostępny jest tylko z obligatoryjnym wynajmem akumulatorów.

Wejście Volkswagena to także przygotowanie dealerów do serwisu aut (co przyda się tym, którzy sprowadzają okazyjnie auta używane) oraz potencjalnie nowe punkty ładowania.

Osiągi

Elektryczny e-up! jest wyposażony w silnik o maksymalnej mocy 60 kW, czyli mocniejszy niż najmocniejsza wersja spalinowa. Przyspieszenie auta od 0 do 100 km/h trwa 12,4 s, ale w potrzebnym w mieście zakresie od 0 do 60 km/h tylko 4,9 s.

Zasięg dla cyklu NEDC podawany jest na poziomie 160 km, dysponując pakietem akumulatorów litowo-jonowych 18,7 kWh. Realistycznie rzecz biorąc, 75% wartości NEDC to około 120 km zasięgu. W zimie, z włączonym ogrzewaniem producent podaje 80-120 km, a więc najpewniej będzie to bardziej 60-90 km.

W załączeniu kilka zdjęć z e-up! w Polsce oraz zapowiedź auta przez producenta:

Volkswagen e-up! Volkswagen e-up!
Volkswagen e-up! Volkswagen e-up!
Volkswagen e-up! Volkswagen e-up!
Volkswagen e-up! Volkswagen e-up!
Volkswagen e-up! Volkswagen e-up!
Volkswagen e-up! Volkswagen e-up!

Komunikat prasowy firmy Volkswagen [1]

e-up! jest najefektywniejszym ze wszystkich seryjnych samochodów elektrycznych

11,7 kWh energii za 6,55 zł na 100 km to nowy standard efektywności Seryjny system nawigacyjny i informacyjny ze specjalnym oprogramowaniem dla pojazdów elektrycznych

Poznań, 26 maja 2015 r. We wrześniu Volkswagen rozszerzy spektrum modeli w Polsce o ekstremalnie efektywny samochód elektryczny – nowego e-up! Wraz z nim zadebiutuje w naszym kraju kolejny Volkswagen „Zero-Emission” – e-Golf.

Oba pojazdy elektryczne zaprezentowano podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej IAA we Frankfurcie we wrześniu w 2013 roku. Wprowadzają one Volkswagena w erę produkowanych wielkoseryjnie samochodów elektrycznych. W ten sposób Volkswagen będzie oferował w swoich samochodach wszystkie liczące się obecnie na świecie rodzaje napędów.

e-up! – zasilany tylko prądem Volkswagen ze zużyciem energii 11,7 kWh/100 km wyznacza standardy w dziedzinie efektywności

Niskie koszty „tankowania”

e-up! to w pełni elektryczny samochód najnowszej generacji, który dzięki całej palecie innowacyjnych rozwiązań obchodzi się z energią w sposób wyjątkowo oszczędny, zużywając zaledwie 11,7 kWh na 100 km. Jest zatem mistrzem świata w dziedzinie efektywności. Przy średniej cenie energii elektrycznej 56 groszy (Polska, 27.04.2015 r.), przejechanie 100 km kosztuje tylko 6,55 zł.

Wysoka efektywność

e-up! swoją wzorcową efektywność zawdzięcza między innymi bardzo dobremu współczynnikowi oporu powietrza cw, wynoszącemu 0,308 (minus 4 procent w porównaniu z take up!), zoptymalizowanemu oporowi toczenia (minus 7 procent), oszczędnym podzespołom napędowym, systemowi rekuperacji o wysokiej skuteczności i innowacyjnym modułom wyposażenia, takim jak nowa i niezwykle oszczędnie pracująca klimatyzacja.

Innowacyjna technika

Techniczną „centralę” napędową tego nowoczesnego kompaktowego auta tworzy silnik elektryczny (60 kW/82 KM), bateria litowo-jonowa, zamontowana w podłodze między osiami oraz układ elektroniki mocy. Siła napędowa silnika elektrycznego jest przenoszona na przednie koła przez 1-biegową przekładnię.

Do 160 kilometrów

Zasięg rozwijającego moc 60 kW/82 KM i prędkość maksymalną 130 km/h e-up! wynosi – w zależności od stylu jazdy i obciążenia – między 120 a 160 kilometrów. Przy bardzo niskich temperaturach powietrza wartości te mogą być mniejsze. Szczególnie w mieście i dla większości osób dojeżdżających do pracy zasięg ten jest w pełni wystarczający. Badania niemieckiego Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast wykazały, że prawie 80 procent wszystkich kierowców w Niemczech, od osób dojeżdżających do pracy po osoby często podróżujące, przejeżdża dziennie mniej, niż 50 kilometrów.

Dwa oszczędne profile: Eco i Eco+

Zasięg można zmieniać wybierając jeden z trzech profili jazdy: tryb standardowy (włączany automatycznie) oraz Eco i Eco+. Kierowcy, którzy chcą szybko pokonać krótki dystans, mogą pozostać w trybie standardowym. Jeżeli trasa ma być dłuższa, wskazany jest tryb Eco. W tym przypadku między innymi moc silnika elektrycznego obniżana jest do 50 kW. Równocześnie układy elektroniczne redukują moc automatycznej klimatyzacji i zmieniają charakterystykę przyspieszenia. W trybie Eco+ elektronika ogranicza maksymalną moc do 40 kW i wyłącza klimatyzację. Ponadto w trybie Eco i Eco+ redukowana jest prędkość maksymalna.

Rekuperacja D1, D2, D3 i B

Różne tryby jazdy, poprzez rekuperację, także wpływają na zasięg e-up!. Tutaj do dyspozycji jest pięć stopni – D (rekuperacja tylko przy hamowaniu), D1, D2, D3 i B. Duża ilość stopni wprowadza nowy sposób jazdy samochodem elektrycznym. Bowiem dzięki rekuperacji, zwolnienie pedału przyspieszenia pozwala znacznie obniżyć prędkość e-up!. W przypadku przewidujących kierowców, rekuperacja w wielu przypadkach może zastąpić hamowanie. Hamowanie przez rekuperację w stopniach D2, D3 i B jest tak intensywne, że automatycznie włączają się światła stopu. Gdy bateria jest w pełni naładowana, funkcja rekuperacji nie załącza się.

Doskonała dynamika

Po 4,9 sekundy e-up! porusza się z prędkością 60 km/h; w ciągu 12,4 sekundy rozpędza się do 100 km/h. Na przyspieszenie od 80 do 120 km/h potrzebuje 10,5 sekundy. Maksymalna prędkość to 130 km/h. Dla porównania: najmocniejszy tradycyjny up! o mocy 55 kW/75 KM przyspiesza do 100 km/h w 13,2 sekundy, a przyspieszenie od 80 do 120 km/h zajmuje mu na czwartym biegu 15,5 sekundy. To porównanie pokazuje, że e-up! łamie przesądy dotyczące dynamiki elektrycznych samochodów i jest idealnym autem do poruszania się po mieście.

Bateria w podłodze

e-up! waży 1.139 kg; z tego 230 kg przypada na baterię litowo-jonową. Wbudowanie baterii płasko w podłodze znacznie obniżyło środek ciężkości samochodu.

Wtyczka, Wallbox, stacje ładowania

Aby naładować e-up!, wystarczy go po prostu podłączyć do sieci elektrycznej. Użytkownik ma przy tym kilka możliwości. W najprostszym przypadku, stanowiący wyposażenie seryjne przewód ładowania, podłączany jest do normalnego gniazdka 230 V. Wtedy na naładowanie kompletnie rozładowanej baterii, przy mocy 2,3 kW z sieci, potrzebne jest ok. dziewięć godzin. Jako opcję Volkswagen oferuje poprzez swoich partnerów stację Wallbox do garażu lub Carport, ładującą z mocą 3,6 kW. Całkowicie rozładowana bateria ładuje się wtedy przez sześć godzin. Ponadto jako nowość, można przygotować e-up! do ładowania prądem stałym (DC) przez CCS (Combined Charging System). W tym przypadku specjalne stacje ładowania prądem 40 kW ładują baterię w 80 procentach w ciągu 30 minut.

Ekskluzywne wyposażenie

Volkswagen stworzył dla e-up! specjalne elementy wyposażenia i elementy stylistyczne, które pozwalają szybko odróżnić wariant elektryczny od innych up!. Spektrum rozwiązań przeznaczonych dla e-up! obejmuje nową grafikę diodowych świateł dziennych, zoptymalizowane pod kątem aerodynamiki obręcze kół ze stopu metali lekkich oraz jasne, przyjazne wnętrze. Zaprogramowane specjalnie dla elektrycznego auta aplikacje seryjnego systemu nawigacyjnego i informacyjnego maps + more również należą do wyposażenia standardowego e-up!, podobnie jak radio z odtwarzaczem CD, zestaw głośnomówiący, pięcioro drzwi, ogrzewana przednia szyba, automatyczna klimatyzacja i ogrzewanie przednich siedzeń.

e-mobilność Volkswagena realizuje długoterminową strategię dotyczącą napędów i paliwa Do 2018 roku – lider rynku

Volkswagen określił długoterminową strategię napędów i paliwa, a tym samym wprowadzenie na rynek elektrycznych samochodów, takich jak e-up! i e-Golf. Strategia ta przewiduje wprowadzenie nowych napędów alternatywnych, takich jak systemy hybrydowe, elektryczne i wodorowe w realistycznie ustalonych terminach. Ponadto Volkswagen postawił sobie za cel, aby do 2018 roku stać się liderem na rynku samochodów elektrycznych. Jednakże Volkswagen nie zamierza stawiać w przyszłości tylko na elektryczne pojazdy, lecz nadal będzie zabiegać o inteligentne współistnienie najbardziej efektywnych systemów napędowych. W pełni elektryczny napęd jest ich niezbędnym i rozsądnym uzupełnieniem, co pokazuje nowy e-up! i e-Golf. Powodów jest kilka: dzięki elektrycznym pojazdom po raz pierwszy możliwe jest wykorzystanie w samochodach energii odnawialnych jako paliwa (energia wiatrowa, słoneczna i wodna). Na przykład Volkswagen oferuje w Niemczech doskonale pasujący do e-up! prąd („BluePower”). Energia elektryczna produkowana bez emisji CO2 pochodzi wyłącznie z elektrowni wodnych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Partnerami kooperacyjnymi i dystrybucyjnymi są niemiecki LichtBlick SE i Volkswagen Bank. Samochody elektryczne odciążają wielkie aglomeracje, poruszając się w nich nie emitując szkodliwych substancji. Ponadto nowe samochody Volkswagena z napędem elektrycznym są rozsądną alternatywą także dlatego, że technologia ich baterii ze względu na efektywność i możliwość recyklingu jest w pełni dostosowana do wymogów produkcji wielkoseryjnej. Zatem wszystkie czynniki dotyczące techniki napędu są gotowe do tego, aby elektryczna mobilność w wielkim stylu rozpoczęła podbój naszych dróg.

Mobilność dostosowana do potrzeb

Tak jak mały lub sportowy samochód nie jest w stanie zastąpić samochodu rodzinnego lub SUVa, tak auta elektryczne przystosowane do krótszych dystansów nie są w stanie zastąpić samochodów przeznaczonych do pokonywania długich tras. Jednak wszystkie mają swoje zadania i swoje prawa: samochody elektryczne są specjalistami od najczystszego i najcichszego sposobu przemieszania się w mieście i najbliższej okolicy; natomiast napędy hybrydowe i silniki konwencjonalne nadają się na długie trasy. Zatem w ramach strategii napędów i paliwa, Volkswagen będzie nadal dbał o równoległy rozwój i wprowadzanie nowych modeli hybrydowych. W niektórych krajach w ofercie są Jetta Hybrid, Touareg Hybrid. Jako następny model pojawi się Golf GTE - hybryda plug-in, która w przeciwieństwie do standardowej hybrydy, dzięki ładowanej zewnętrzne baterii (z większą pojemnością), będzie w stanie pokonywać także dłuższe dystanse (50 km) tylko na prąd. Ponadto Volkswagen będzie nadal udoskonalał swoje efektywne silniki benzynowe, wysokoprężne i na gaz (TDI, TSI, TGI), ponieważ jeszcze przez wiele lat napędy te będą zgodnie koegzystowały z napędami alternatywnymi. Warto także zaznaczyć, że wszystkie nowe modele Volkswagenów na bazie modułowej platformy podłogowej są tak zaprojektowane, że mogą być wyposażone we wszystkie rodzaje napędów.

W tempie wielkiego miasta

Faktem jest, że grupa docelowa dla samochodów elektrycznych rośnie. Mobilność zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju wysunęła się na pierwszy plan działań. Jednak produkty pozwalające urzeczywistnić świadomy stosunek do środowiska muszą sprawiać przyjemność – tak jak e-up!, który w mniej niż pięć sekund przyspiesza do tempa wielkiego miasta (0-60 km/h: 4,9 sekundy). Zatem nowy Volkswagen ma potencjał, aby z innowacyjną techniką, wysoką przydatnością do codziennej eksploatacji i fascynującą dynamiką na stałe dołączyć do segmentu samochodów elektrycznych.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.