SamochodyElektryczne.org

Ursus zamierza inwestować w autobusy elektryczne

Ursus, świadomy rosnącej liczby zamówień na autobusy elektryczne w Europie, zamierza zainwestować w rozwój tej części działalności

Ursus EkoVolt Ursus EkoVolt

Ursus wydał dziś interesujący komunikat, w którym zapowiada zwiększenie swojego zaangażowania w segment autobusów elektrycznych (oraz innych o niskiej emisji spalin). Firma posiada już w ofercie model 12-metrowy EkoVolt, który w połowie roku pojawił się w Lublinie (wcześniejszy wpis).

Aby móc konkurować na rynku i wygrywać przetargi należy jednak najpierw niemało zainwestować, co jest zamiarem Ursusa. Rząd wielkości spodziewanych inwestycji nie został ujawniony. Spółka liczy, że uda jej się zdobyć część z setek prognozowanych zamówień w Polsce i Europie. Czy tak się stanie dowiemy się w najbliższych latach. Niewątpliwie dobrze byłoby posiadać w Polsce jak najwięcej producentów EV, ale jest to trudne zadanie.

Komunikat prasowy firmy Ursus [1]

Ursus planuje inwestycje w segmencie autobusów

W ramach realizacji przyjętej strategii Spółka Ursus SA zamierza intensyfikować swoje procesy inwestycyjne dotyczące utworzenia silnego ośrodka produkcji i rozwoju autobusów (głównie elektrycznych i niskoemisyjnych). W kwietniu br. spółka otrzymała homologację na autobus elektryczny o nazwie Ursus Ekovolt, dzięki czemu może go produkować i sprzedawać do krajów Unii Europejskiej.

W Polsce zarejestrowanych jest łącznie ponad 100,0 tys. autobusów. Ich struktura wiekowa jest bardzo niekorzystna. Ponad 75% z nich to pojazdy starsze niż 10 lat. Najstarszy tabor funkcjonuje w komunikacji podmiejskiej i międzymiastowej. Struktura taboru, wielkość populacji oraz środki finansowe uzyskiwane z UE decydują o tym, że Polska jest dziś jednym z najpoważniejszych rynków autobusowych w Europie.

Wg raportu PZPM, Polska jest trzecim największym producentem autobusów w UE (prognoza na 2015 r.: 5,3 tys. szt.) i nasz udział rynkowy stale rośnie. Zdecydowana większość (ponad 80%) autobusów produkowanych w Polsce jest sprzedawana na rynkach zagranicznych (głównie Niemcy, Francja, Skandynawia). Normy unijne jednoznacznie wspierają rozwój transportu miejskiego o obniżonym poziomie hałasu i emisji spalin, czyli m.in. autobusy elektryczne.

Dzięki uzyskanej homologacji spółka Ursus jest już obecna na tym rynku. Nasze trolejbusy jeżdżą już po ulicach Lublina, jednakże mamy „apetyt” na powalczenie z największymi graczami tego rynku i zajęcie na nim istotnej pozycji.

Wg naszych analiz w perspektywie najbliższych 3 lat, tylko w polskich miastach odbędą się przetargi na zakup 500-600 nowych autobusów elektrycznych. Poza granicami polski w najbliższym czasie Ursus weźmie udział w przetargach organizowanych w Szwecji, Anglii, Izraelu, Republice Czeskiej i Meksyku na łączną ilość ponad 500 szt. autobusów elektrycznych.

Minimalny koszt takiego pojazdu to 1,6 mln zł i mimo, że jest on ok. 2-krotnie wyższy od autobusu tradycyjnego to późniejsze koszty eksploatacyjne są niższe aż o 75%. Nasz autobus Ekovolt posiada istotne z punktu widzenia zamawiającego przewagi konkurencyjne. Dlatego planujemy ponieść nakłady na dalszy rozwój naszej oferty produktowej w tym obszarze, ponadto spodziewany się istotnego wzrostu naszych udziałów w tym rynku, co będzie wymagało zaangażowania znacząco większej ilości kapitału obrotowego.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.