Solaris pozyskał zamówienie na Urbino 12 electric dla Drezna
Drezno będzie pierwszym miastem, w którym do służby ma trafić elektryczny autobus firmy Solaris z pantografowym systemem ładowania
Polski producent autobusów Solaris poinformował o pozyskaniu zamówienia na pierwszy egzemplarz Urbino 12 electric z pantografowym systemem ładowania. Pojazd ma trafić w pierwszej połowie 2015r. do Drezna, gdzie będzie używany przez Dresdner Verkehrsbetriebe AG (DVB) w ramach projektu „Elektro-Buslinie 79”. Z komunikatu prasowego wynika, że projekt został dofinansowany kwotą 1,1 mln EUR.
12-metrowy autobus Solarisa ma zostać wyposażony w napęd trakcyjny o maksymalnej mocy 160 kW, pakiet akumulatorów litowo-jonowych gromadzący 200 kWh energii. Pojazd będzie regularnie doładowywany w ciągu dnia na trasie przy użyciu specjalnego pantografu przez 3-4 minuty, natomiast pełne ładowanie ma odbywać się w nocy, przewodowo.
Tym samym Solaris dobił już do poziomu 10 dostarczonych/zamówionych autobusów elektrycznych (wcześniejszy wpis).
Komunikat prasowy firmy Solaris Bus & Coach [1]
Drezno wybiera elektrycznego Solarisa
Solaris podpisał kolejną umowę na dostawę autobusu elektrycznego na rynek niemiecki. Dwunastometrowy pojazd trafi do miejskiego przewoźnika z Drezna w ramach projektu „Elektro-Buslinie 79”, będącego częścią specjalnego programu, realizowanego przez landy Bawarii i Saksonii, o nazwie „ELEKTROMOBILITÄT VERBINDET“ (tłum. „Elektromobilność łączy”).
Solaris Urbino 12 electric zostanie dostarczony firmie Dresdner Verkehrsbetriebe AG (DVB), miejskiemu przewoźnikowi w Dreźnie, w pierwszej połowie przyszłego roku. Będzie to kolejny pojazd z innowacyjnym napędem we flocie tego klienta. Drezno było bowiem pierwszym miastem w Europie, które w 2006 roku zakupiło hybrydowego, osiemnastometrowego Solarisa.
- Szczególnie cieszy nas, że właśnie w Dreźnie, w codziennym ruchu liniowym, pojawi się pierwszy autobus z pantografowym systemem ładowania - powiedział Reiner Zieschank, Prezes Zarządu Dresdner Verkehrsbetriebe.
Doświadczenia zebrane z dotychczasowej eksploatacji Solarisów są dobrym punktem wyjścia przy realizacji nowego projektu. Nadzór naukowy nad przedsięwzięciem sprawuje drezdeński Uniwersytet Techniczny. Dane pozyskane z użytkowania elektrycznego Urbino, w szczególności związane z ładowaniem i gromadzeniem energii, pozwolą DVB zaplanować dalsze działania zmierzające do zastąpienia napędów tradycyjnych elektrycznymi.
- Jestem bardzo zadowolona, że Drezno, inwestując w nowoczesne technologie, wybrało nasz autobus elektryczny. Tym bardziej jest to budujące, iż właśnie w Dreźnie jeździ nasz pierwszy autobus hybrydowy. Miasto kolejny raz odważnie myśli o przyszłości swojego transportu i decyduje się na najlepsze oraz najbardziej ekologiczne technologie - podkreśliła Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.
Elektryczny Solaris Urbino wyprodukowany dla DVB będzie miał dwanaście metrów długości. To niezwykle cichy, bezemisyjny autobus wyróżniający się innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi i nowoczesną stylistyką. Pojazd zostanie wyposażony w silnik o mocy 160 kW oraz baterie o pojemności 200 kWh, pozwalające bez ograniczeń pokonywać całość zaplanowanych tras. Baterie zasilać będą również podzespoły pojazdu, m.in. ogrzewanie, klimatyzację, układ kierowniczy oraz drzwi. Ich ładowanie odbywać się będzie poprzez złącze plug-in oraz system szybkiego uzupełniania energii w postaci pantografu zamontowanego na dachu pojazdu.
Solaris Urbino electric wyjedzie na linię numer 79, która łączy dzielnice Mickten z Übigau. Podczas kursów energia w bateriach będzie uzupełniana na jednej z pętli, przy pomocy pantografu. Ładowanie potrwa od 3 do 4 minut. W nocy, na terenie zajezdni, zasilanie nastąpi poprzez złącze plug-in.
Projekt „Elektrobus-Linie 79” jest jednym z czterdziestu realizowanych w ramach programu „ELEKTROMOBILITÄT VERBINDET” przez landy Bawarii i Saksonii. Otrzymał on dofinansowanie w wysokości około 1,1 mln euro z niemieckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.
Polskie autobusy są bardzo dobrze znane mieszkańcom Drezna. Oprócz wspomnianego Solarisa Urbino 18 Hybrid we flocie DVB jeździ ich na co dzień aż 51 sztuk. Pierwsze trafiły do stolicy Saksonii już w 2003 roku.
Elektryczne autobusy marki Solaris w Niemczech oprócz Drezna zostały kupione także w Düsseldorfie, Hamburgu i Brunszwiku.
Informacje o Solaris Bus & Coach S.A.
Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 28 państw na świecie ponad 10.000 pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2300 osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. Produkty firmy Solaris były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Źródła
- [1] Drezno wybiera elektrycznego Solarisa solarisbus.com
- [2] Dresdner Verkehrsbetriebe AG setzt auf Solaris-Elektrobus elektromobilitaet-verbindet.de
Komentarze (2)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
RaveN
Ha. Solaris nie protestował, że wybrano importowany zamiast rodzimego, gdzie płacone są podatki?
leszek