SamochodyElektryczne.org

Silesian Greenpower w 2014r. również wraca do kraju z pucharami

Polski zespół Silesian Greenpower po raz kolejny pokazał klasę w zawodach pojazdów elektrycznych the Silverline Corporate Challenge w Wielkiej Brytanii zajmując dwa miejsca na podium

Silesian Greenpower Team 2014 - zobacz całą galerię
Silesian Greenpower Team 2014 Silesian Greenpower Team 2014

Studencki zespół Silesian Greenpower, założony na Politechnice Śląskiej jako projekt trzech wydziałów - Automatyki Elektroniki i Informatyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Mechanicznego Technologicznego, po raz piąty wziął udział w zawodach pojazdów elektrycznych the Silverline Corporate Challenge w Wielkiej Brytanii. Po dwóch zwycięstwach z rzędu w latach 2012 i 2013 (wcześniejszy wpis), tym razem w wyścigu 12 października udało się wywalczyć drugie, trzecie i piąte miejsce w swojej klasie. Wyścig odbywał się ponownie na torze Goodwood.

Trzy wyniki - bo na tegoroczną edycję przygotowano aż trzy pojazdy. Najnowszy, a zarazem najszybszy jest SG2014 Bullet. W tym roku wykorzystano także zmodyfikowane wersje z ubiegłych lat - SG2013 Shark II i SG2012 Polonez.

Silesian Greenpower Team 2014 - SG2014 Bullet Silesian Greenpower Team 2014 - SG2014 Bullet
Silesian Greenpower Team 2014 - SG2013 Shark II Silesian Greenpower Team 2014 - SG2013 Shark II
Silesian Greenpower Team 2014 - SG2012 Polonez Silesian Greenpower Team 2014 - SG2012 Polonez

Dodatkowo bolid SG2014 Bullet został przez firmę Siemens wyróżniony nagrodą The Best Engineered Car 2014.

Tak utytułowany zespół nie mógłby spocząć na laurach i już powstają kolejne, jeszcze wydajniejsze wersje pojazdów. Cel na przyszły rok to trzy miejsca na podium?

Silesian Greenpower Team 2014 Silesian Greenpower Team 2014

Komunikat prasowy Silesian Greenpower Team 2014

Silesian Greenpower – polscy studenci podbijają tory Formuły 1

Silesian Greenpower Team 2014 - puchary Silesian Greenpower Team 2014 - puchary

Elektryczne pojazdy to przyszłość, o której mówi się nie od dziś. Studenci z Politechniki Śląskiej wychodzą naprzeciw ekologicznym standardom w motoryzacji, projektując i własnoręcznie wykonując nowoczesne bolidy wyścigowe zasilane energią elektryczną. Zespół Silesian Greenpower już po raz piąty zaprezentował swoje unikatowe pojazdy na międzynarodowych wyścigach w Wielkiej Brytanii – The Silverline Corporate Challenge.

Brytyjska organizacja Greenpower Education Trust powstała przede wszystkim po to, aby szerzyć świadomość ekologiczną oraz zachęcać młodych ludzi do zawodu inżyniera. Jedną z formuł zawodów, jaka co roku odbywa się na najsłynniejszych torach Formuły 1, są wyścigi przeznaczone dla korporacji oraz uczelni wyższych – Corporate Challenge. Zasady z roku na rok ulegają zmianom, w tej edycji uczestnicy mieli za zadanie pokonać jak najwięcej okrążeń na torze Goodwood w ciągu godziny przy kontrolowanym zużyciu energii (2 baterie po 12V).

Studencki zespół Silesian Greenpower od 2010 odnosił duże sukcesy na wyścigach, zajmując między innymi 1 miejsce dwa lata z rzędu. W tym roku młodzi inżynierowie przygotowali aż trzy bolidy, co wzbudziło duże zainteresowanie konkurencji. Dwa pojazdy są zmodyfikowanymi wersjami bolidów z ubiegłych lat. Najnowsze dzieło – bolid SG2014 Bullet – ma niepowtarzalny charakter szczególnie ze względu na innowacyjny aerodynamiczny kształt.

Wyścig 12 października zakończył się dla zespołu ogromnym sukcesem, zajęli oni 2, 3 oraz 5 miejsce, a także otrzymali wyróżnienie od firmy Siemens The Best Engineered Car 2014. Wisienką na torcie sukcesów studentów jest satysfakcja z pokonania teamów takich potentatów jak Jaguar Land Rover, Prodrive, czy Lockheed Martin.

Obecnie już trwają prace nad projektem nowego pojazdu oraz innowacjami pozostałych, bowiem ten sukces nie bierze się znikąd. Projekt Silesian Greenpower trwa nieustannie cały rok, studenci przeprowadzają zaawansowane symulacje ruchu pojazdu po zakręcie, obliczenie aerodynamiczne oraz cieplne, badają sprawność układu napędowego na hamowni, projektują własne wiązki, badają silnik i akumulatory.

Mamy nadzieję, że tegoroczne osiągnięcie pomoże w szerzeniu idei ekologicznej energii oraz oczywiście wypromuje polskich inżynierów na arenie międzynarodowej.

Komunikat prasowy Silesian Greenpower Team 2014

Silesian Greenpower – technologiczny symbol Śląska triumfuje w Wielkiej Brytanii

Silesian Greenpower Team 2014 - SG2014 Bullet na starcie Silesian Greenpower Team 2014 - SG2014 Bullet na starcie

Zaawansowane badania aerodynamiczne bolidu, komputer czasu rzeczywistego, obliczenia cieplne silnika, testy sprawności silnika na profesjonalnej hamowni, badania akumulatorów, szczegółowy model CAD bolidu… To nie opis prac w firmie motoryzacyjnej, to wszystko odbywa się udziałem studentów Politechniki Śląskiej i jest preludium do prestiżowych osiągnięć na arenie międzynarodowej.

Zespół Silesian Greenpower składający się z około dwudziestu studentów zajmuje się projektowaniem oraz wykonaniem lekkich pojazdów elektrycznych startujących na profesjonalnych torach Formuły 1 w Wielkiej Brytanii. Studenci co roku biorą udział z zawodach przeznaczonych dla korporacji i uczelni wyższych The Silverline Corporate Challenge i co roku wracają z sukcesami. Zasady są proste: przejechać jak najwięcej okrążeń w określonym czasie przy kontrolowanym zużyciu energii. Każdy bolid wyposażony jest w ten sam silnik elektryczny i parę 12V akumulatorów, wygrywa drużyna, która zredukuje opory pojazdu do minimum.

W tegorocznym wyścigu Silesian Greenpower wystawiło dwa ulepszone bolidy z zeszłych lat – Poloneza (2012) i Sharka (2013) oraz jeden zupełnie nowy pojazd przypominający kształtem pocisk – SG2014 Bullet. Zawody zakończyły się ogromnym sukcesem, zespół zajął aż dwa miejsca na podium (srebrny i brązowy medal) oraz otrzymał nagrodę The Best Engineered Car 2014 od firmy Siemens. Studenci ze Śląska pokonali drużyny takich potentatów jak Jaguar, Lockheed Martin, czy Prodrive.

W tym roku projekt Silesian Greenpower wygrał również w konkursie na technologiczny symbol Śląska oraz dostał grant z MNiSW „Generacja Przyszłości”. Promowanie polskich naukowców za granicą i propagowanie idei zielonej energii to zadanie, które zespół realizuje równolegle z pracą konstruktorską. Kolejne sukcesy to dla studentów przede wszystkim bodziec do dalszych działań, ponieważ już trwają prace nad nową koncepcją bolidu.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.