SamochodyElektryczne.org

Rezerwowy agregat prądotwórczy dla BMW i3 nie będzie tani

Opcja dodatkowe spalinowego agregatu prądotwórczego dla BMW i3 została w Niemczech wyceniona na blisko 20 tys. zł, a więc jest droższa niż można się było spodziewać

BMW i3 - zobacz całą galerię
BMW i3 BMW i3

Podczas wczorajszej premiery modelu BMW i3 (wcześniejszy wpis) ujawnione zostały nowe informacje na temat auta. Do najważniejszych należą oczywiście ceny agregatu prądotwórczego, który jak się okazuje nie będzie tanią opcją. W Niemczech będzie trzeba za niego dopłacić 4500 EUR (w przeliczeniu około 19 tys. zł), a w USA 3850 USD. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że wykorzystano silnik o pojemności 650 cm3 i mocy jedynie 25 kW, który nie zapewni osiągów takich jak pakiet akumulatorów trakcyjnych i służy jedynie do spokojnego przejechania dodatkowych ponad 100 km. Ponadto należy pamiętać, że wzrasta masa pojazdu, nieco wzrasta zużycie energii oraz potencjalnie większe będą także koszty serwisu nawet jeśli spalinowa rezerwa będzie używana rzadko. Z drugiej strony nieznana pozostaje cena opcjonalnego portu szybkiego ładowania oraz tempo rozwoju infrastruktury ze złączem CCS, bowiem BMW i3 nie będzie mogło korzystać z szybkich ładowarek CHAdeMO.

i3 ma być dostępne w trzech wariantach wyposażenia - Mega (podstawowy) , Giga oraz Tera, które nazwano jak przedrostki wielokrotności jednostek miary. W skład wersji Mega, przynajmniej w USA, będzie wchodziła między innymi ładowarka pokładowa o mocy 7,4 kW (czas pełnego ładowania na poziomie 3 godzin) oraz komplet oświetlenia LED.

Z pewnością BMW i3 jest obecnie jednym z najlepszych jeśli nie najlepszym na świecie małym, miejskim samochodem elektrycznym, jednak z uwagi na zastosowane rozwiązania jest także jednym z droższych. Czas pokaże jak i3 zostanie przyjęty przez rynek - na razie zapowiada się dobrze.

BMW i3 BMW i3
BMW i3 BMW i3
BMW i3 BMW i3
BMW i3 BMW i3
BMW i3 BMW i3
BMW i3 BMW i3

Komunikat prasowy firmy BMW [4]

Nowe BMW i3

Świat, a wraz z nim sfera osobistej mobilności, przechodzi intensywne zmiany ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Globalne problemy – do których należą zmiany klimatu, kurczące się zasoby naturalne i rosnąca urbanizacja – wymagają zastosowania nowych rozwiązań. BMW i odnajduje te rozwiązania. Marka tworzy wizjonerskie koncepcje nowych pojazdów o inspirującej stylistyce, wprowadzając tym samym nową definicję segmentu premium postrzeganego przez pryzmat zrównoważonego rozwoju.

BMW i3 to pierwszy seryjnie produkowany model BMW i oraz innowacyjna koncepcja mobilności zawarta w samochodzie segmentu premium o zerowej emisji spalin. BMW i3 stanowi więc przepis na prawdziwie czystą radość z jazdy. Pierwszy model BMW Group zasilany wyłącznie energią elektryczną oferuje klientom przełomowe możliwości doświadczania radości z jazdy, łączności z otoczeniem oraz ekologii na miejskich ulicach. Wizjonerski projekt modelu BMW i3 nawiązuje zarówno do typowych dla BMW sportowych osiągów, jak i wydajności, proponując czteromiejscowe, przestrzenne auto. Innowacyjna koncepcja pojazdu obejmująca nadwozie wykonane z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP) łączy lekkość, stabilność i bezpieczeństwo z wyjątkową przestronnością. Z kolei systemy wspomagające kierowcę i usługi mobilne z zakresu BMW Connected Drive i 360° ELECTRIC - opracowane specjalnie dla BMW i - przekształcają zero-emisyjną mobilność miejską w fascynujące doświadczenia w codziennej eksploatacji.

Silnik elektryczny umieszczony w BMW i3 generuje moc 125 kW/170 KM i maksymalny moment obrotowy 250 Nm. Wysoka moc silnika osiągana zaraz po ruszeniu pojazdu z miejsca jest przekazywana na tylne koła poprzez jednobiegową przekładnię. Jednostka czerpie energię z akumulatora litowo-jonowego zintegrowanego w centralnej części sekcji podpodłogowej auta. Uzyskany w ten sposób niski środek ciężkości w połączeniu z odpowiednim rozkładem masy gwarantuje bardzo dobre właściwości jezdne. W codziennych warunkach eksploatacji w pełni naładowane BMW i3 (poprzez konwencjonalne gniazdko prądu, moduł BMW i Wallbox lub w publicznej stacji ładowania) przejedzie od 130 do 160 kilometrów.

BMW i: nowa marka, nowa definicja segmentu premium.

BMW Group wkracza na ścieżkę lidera w zakresie kształtowania indywidualnej mobilności w segmencie premium. Prace badawcze i rozwojowe prowadzone od 2007 roku w ramach projektu BMW i dały podwaliny dla rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności, ukształtowanych w dużej mierze przez zmiany środowiskowe, ekonomiczne i społeczne zachodzące na całym świecie. W rezultacie BMW Group prezentuje zintegrowane podejście ukierunkowane na osiągnięcie odpowiedniej równowagi pomiędzy indywidualnymi potrzebami a przyszłymi wymaganiami dotyczącymi globalnej mobilności, którego kwintesencją jest nowa marka BMW i. Celem BMW i jest tworzenie innowacyjnych pojazdów i usług mobilnych o charakterze premium z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju. Ta wizja już wkrótce stanie się rzeczywistością: BMW i3, pierwszy seryjnie produkowany model nowej marki, zaoferuje klientom zeroemisyjną mobilność w postaci auta segmentu premium.

BMW i3 to pierwszy na świecie samochód segmentu premium zaprojektowany od podstaw z myślą o współpracy z elektrycznym układem napędowym. Rezultatem tego podejścia jest typowa dla BMW przyjemność z jazdy w najczystszej postaci, osiągana przy zerowej emisji spalin i wyzwalająca niezrównane emocje, jakich nie sposób doświadczyć w żadnym innym samochodzie elektrycznym. Podobnie jak unikatowa konstrukcja pojazdu - zbudowana w oparciu o architekturę LifeDrive oraz nadwozie wykonane z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP) – także silnik elektryczny, system układów elektronicznych oraz akumulator litowo-jonowy o wysokim napięciu zostały opracowane i wyprodukowane niezależnie przez BMW Group w ramach programu BMW eDrive. Wszystko to sprawia, że typowa dla BMW czysta radość z jazdy stanowi nieodłączny element pierwszego elektrycznego pojazdu marki BMW i.

Zastosowanie lekkiego, wytrzymałego i bezpiecznego CFRP na taką skalę jest niespotykane w przypadku samochodów produkowanych seryjnie. Dzięki właściwościom tego materiału, pozwalającym obniżyć masę całej konstrukcji, BMW i3 waży nie więcej, niż samochód z konwencjonalnym układem napędowym i pełnym zbiornikiem paliwa. Masa własna BMW i3 wynosi 1195 kilogramów, włączając w to akumulator o wysokim napięciu, który pozwala kierowcy cieszyć się zarówno sportowymi osiągami, jak i maksymalnym zasięgiem, w zupełności wystarczającym w codziennej eksploatacji.

Wizjonerski design wyrażający zwinność, innowacje i zrównoważony rozwój.

Architektura LifeDrive oraz technologia BMW eDrive oferują projektantom niemal nieograniczone możliwości w zakresie stylizacji nadwozia. Wnętrze BMW i3 daje poczucie dużej przestrzeni, pozwalając kierowcy i pasażerom czerpać przyjemność z podróżowania. Nadwozie mierzy 3999 mm długości, 1775 mm szerokości i 1578 mm wysokości, przez co BMW i3 wyróżnia się majestatycznymi proporcjami, podkreślonymi dynamicznym i kompaktowym charakterem, predysponującym auto do użytku w mieście. Krótkie zwisy BMW i3 uwypuklają zwinne właściwości jezdne auta, natomiast duża powierzchnia szyb, w połączeniu ze strukturami wykonanymi z włókna węglowego, wzmaga poczucie lekkości.

Zastosowanie lekkiego, ale niezwykle sztywnego materiału CFRP w konstrukcji przedziału pasażerskiego, umożliwiło pozbycie się środkowego słupka, dzięki czemu dostęp do dwóch rzędów siedzeń jest bardzo łatwy. Jedną z charakterystycznych cech modeli BMW i jest ich „czarny pas”, który ciągnie się od maski silnika, poprzez dach, aż do tylnej części nadwozia. Kolejnym wyróżnikiem designu BMW i jest charakterystyczne ukształtowanie bocznych konturów nadwozia, które pozwala na zastosowanie większych tylnych okien, potęgujących wrażenie przestronności wnętrza.

W stylizacji przedniego pasa BMW i3 uwagę zwracają takie elementy, jak muskularnie wyprofilowane poszycie zderzaka, nowa interpretacja typowej dla BMW osłony chłodnicy w kształcie nerki (w tym przypadku zaprojektowanej jako zamknięty element) oraz reflektory obramowane światłami LED w kształcie litery „U”. Podobnie wystylizowane tylne lampy LED zostały zintegrowane z dużą, w pełni przeszkloną pokrywą bagażnika w formie „unoszących się” elementów.

Drzwi otwierające się w przeciwnych kierunkach, a dodatkowo brak środkowego słupka i centralnego tunelu, który zwykle znajduje się w konwencjonalnych samochodach, tworzą doskonałą podstawę do uzyskania przestronnego wnętrza (pomimo kompaktowych wymiarów nadwozia), umożliwiającego pasażerom swobodne wykonywanie ruchów. Linie i wyprofilowane powierzchnie kokpitu oraz paneli drzwiowych podkreślają wrażenie lekkości i uwypuklają nowoczesną funkcjonalność. Połączenie naturalnej skóry, drewna, wełny oraz innych odnawialnych i recyklingowanych surowców sprawia, że charakter BMW i3, jako auta segmentu premium - uzupełniony imponującą wydajnością ekologiczną - jest nie tylko zauważalny, ale również wyczuwalny.

BMW i3 zostało wyposażone w lekkie fotele o wyjątkowo wąskich oparciach, przy czym uniesiona pozycja siedząca optymalizuje pole widzenia kierowy w ruchu miejskim. Dźwignia wyboru trybu jazdy oraz przycisk start/stop zostały umieszczone na wspólnym elemencie zintegrowanym z kolumną kierownicy. Zarówno tablica przyrządów, jak i wyświetlacz (6,5 lub 8,8 cala) systemu operacyjnego iDrive przyjęły formę niezależnych, oddzielnych ekranów.

W BMW i3 oferowana jest gama dwóch niemetalicznych i czterech metalicznych kolorów lakieru, z których każdy tworzy efektowny kontrast z czarnym pasem nadwozia. Wnętrze może zostać dopasowane do osobistych preferencji klienta za sprawą wersji wyposażenia Loft, Lodge i Suite, będących alternatywą dla standardowej linii Atelier. Standardem w BMW i3 jest system iDrive, radio Professional, telefoniczny zestaw głośnomówiący, klimatyzacja, układ Park Distance Control z czujnikami parkowania zamontowanymi z tyłu, system klimatyzacji stacjonarnej oraz regulowany przedział bagażowy. W standardowym wyposażeniu znalazł się również system łączności pokładowej wykorzystujący zintegrowaną kartę SIM oraz interface umożliwiający integrację smartfonów poprzez USB lub Bluetooth i obejmujący m.in. aplikację BMW i Remote App. Na liście opcji znajdują się natomiast takie elementy, jak gama systemów nawigacji satelitarnej, adaptacyjne reflektory LED, elektrycznie otwierane okno dachowe, automatyczna klimatyzacja, podgrzewane fotele, funkcja komfortowego dostępu Comfort Access oraz szereg technologii z zakresu BMW ConnectedDrive.

Nabywca może też dodatkowo zamówić silnik zwiększający całkowity zasięg auta (range-extender) oraz systemy wspomagające, jak asystenta jazdy Driving Assistant Plus, asystenta parkowania Parking Assistant, kamerę cofania czy funkcję Speed Limit Info.

Architektura LifeDrive oraz BMW eDrive: zapewnienie elektrycznej radości z jazdy.

Typowa dla BMW przyjemność z jazdy modelem BMW i3 to zasługa zastosowania dopracowanej koncepcji, polegającej na stworzeniu pojazdu miejskiego wyróżniającego się zrównoważeniem pomiędzy masą własną, osiągami i zasięgiem. Kluczowymi elementami są w tym przypadku architektura LifeDrive i technologia eDrive. Zastosowanie nadwozia wykonanego z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP) pozwoliło na redukcję ciężaru, natomiast umieszczenie zestawu akumulatorów litowo-jonowych nisko w centralnym miejscu konstrukcji przyczyniło się do uzyskania idealnego rozkładu masy wynoszącego 50:50. Co więcej, silnik elektryczny zamontowany w pobliżu tylnej osi napędowej oferuje charakterystykę osiągów niespotykaną w systemach napędowych tego typu, jak również niezrównaną trakcję. Standardowe 19-calowe obręcze aluminiowe montowane w BMW i3 są bardzo lekkie i odznaczają się wysoką sztywnością skręcania. Koła zostały wyposażone w opony o niskich oporach toczenia w rozmiarze 155/70 R19. Tak duże i relatywnie wąsie ogumienie pozwala uzyskać niskie opory podczas jazdy, natomiast duża powierzchnia przylegania opony do podłoża umożliwia dynamiczne pokonywanie zakrętów. Klienci mogą również zamówić opcjonalne obręcze aluminiowe o średnicy 20 cali.

Wszystko to sprawia, że BMW i3 cechuje się doskonałą zwrotnością wymaganą podczas jazdy w warunkach miejskich. Błyskawiczne przekazywanie momentu obrotowego przez silnik elektryczny wraz ze sztywno zestrojonym zawieszeniem, precyzyjnym układem kierowniczym i bardzo małym promieniem skrętu (9,86 metra), pozwala doświadczyć charakterystycznej dla BMW elektrycznej mobilności. Silnik elektryczny generuje moc 125 kW/170 KM i maksymalny moment obrotowy 250 Nm, co zapewnia doskonałe osiągi. Jednostka waży zaledwie 50 kilogramów, odznaczając się jednocześnie niezrównaną w świecie elektrycznej mobilności gęstością mocy i elastycznością. Specyficzna konstrukcja elektrycznego silnika synchronicznego, opracowanego specjalnie dla BMW i3, pozwala zachować liniowy przyrost mocy aż do najwyższych prędkości obrotowych. W efekcie BMW i3 przyspiesza od 0 do 60 km/h w zaledwie 3,7 sekundy, natomiast sprint od 0 do 100 km/h zajmuje 7,2 sekundy.

Koncepcja sterowania modelem BMW i3 za pomocą jednego pedału, opracowana przez inżynierów systemów napędowych BMW Group, zapewnia kierowcy porywające doznania z jazdy. Tryb odzyskiwania energii zostaje aktywowany w momencie zdjęcia przez prowadzącego nogi z pedału przyspieszenia. Silnik elektryczny przełącza się wówczas z trybu napędowego w tryb generatora, przekazując moc do akumulatora litowo-jonowego. Jednocześnie układ generuje swoistą siłę hamowania, którą można precyzyjnie dozować. Praca układu odzyskiwania energii zależy od prędkości jazdy samochodu, co oznacza, że przy wyższej prędkości pojazd "jedzie na luzie" osiągając maksymalną wydajność, natomiast przy niższych prędkościach generuje wysoką siłę hamowania.

Akumulator litowo-jonowy pozwala na przejechanie około 130-160 kilometrów w warunkach codziennej eksploatacji. Zasięg BMW i3 wzrasta o około 20 kilometrów w trybie jazdy ECO PRO i o kolejne 20 kilometrów w trybie ECO PRO+. BMW i3 jest również dostępne z silnikiem zwiększającym całkowity zasięg auta (range-extender), który utrzymuje podczas jazdy poziom naładowania akumulatora litowo-jonowego na stałym poziomie, gdy ten spadnie poniżej ustalonej wartości. Jednostką pełniącą rolę range-extendera jest dwucylindrowy silnik benzynowy o pojemności 650 cm3 i mocy 25 kW/34 KM, zamontowany bezpośrednio przy silniku elektrycznym powyżej tylnej osi. Dodatkowy silnik zwiększa maksymalny zasięg pojazdu w codziennej eksploatacji do około 300 kilometrów.

Optymalne bezpieczeństwo: ochrona w każdej sytuacji.

Podzielona konstrukcja nadwozia LifeDrive obejmująca dwa niezależne moduły jest zbliżona konstrukcyjnie do układu opartego na ramie. Aluminiowy moduł Drive - podwozie - zapewnia autu wytrzymałą bazę i zawiera akumulator, układ napędowy oraz podstawowe elementy strukturalne i z zakresu bezpieczeństwa, natomiast moduł Life obejmuje głównie ultrawytrzymały i ultralekki przedział pasażerski wykonany z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP).

Bardzo wytrzymała konstrukcja, w połączeniu z inteligentnym rozdziałem mocy w module LifeDrive, daje odpowiednie podstawy do uzyskania optymalnego poziomu ochrony pasażerów. Nawet po czołowym zderzeniu przy prędkości 64 km/h, które w znaczący sposób osłabia strukturę pojazdu, sztywne materiały konstrukcyjne chronią przedział pasażerski. Aktywne aluminiowe elementy zderzeniowe zamontowane z przodu i z tyłu modułu Drive zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo, więc w momencie zderzenia deformacji ulega mniejsza część nadwozia niż w przypadku stalowej karoserii. W teście uderzenia bocznego w słup materiał z włókna węglowego demonstruje również swoje unikatowe możliwości pochłaniania energii. Pomimo wysokich sił uderzenia działających na nadwozie, które koncentrują się na relatywnie małej powierzchni, materiał odkształca się tylko w niewielkim stopniu. Akumulator o wysokim napięciu jest również chroniony przez moduł Life. W teście zderzenia bocznego, słup nie przenika do wnętrza tak głęboko, aby dotrzeć do akumulatora.

Pierwszy na świecie samochód elektryczny w pełni podłączony do sieci za sprawą BMW ConnectedDrive.

BMW i3 to pierwszy na świecie samochód elektryczny w pełni połączony z otoczeniem. Żaden inny pojazd nie oferuje tak rozwiniętych możliwości wymiany informacji pomiędzy autem, jego kierowcą oraz światem zewnętrznym. Kluczem dającym dostęp do usług BMW ConnectedDrive - zmodernizowanych na rok 2013 - jest karta SIM instalowana standardowo na pokładzie BMW i3. Obok takich funkcji, jak Concierge Services czy Intelligent Emergency Call, układ pozwala na przykład korzystać z usług nawigacyjnych zaprojektowanych specjalnie dla samochodu elektrycznego. Co więcej, kierowca może używać aplikacji BMW i Remote, aby dzielić się informacjami ze swoim pojazdem w dowolnym czasie za pośrednictwem smartfona. Funkcja nawigacji pieszej prowadzi kierowcę z parkingu do punktu docelowego i z powrotem, natomiast system BMW ConnectedDrive oferuje również pierwszy na świecie tryb nawigowania intermodalnego, który prowadzi do celu wykorzystując środki transportu publicznego. Celem tej inteligentnej sieci jest zapewnienie osobom podróżującym zero-emisyjnym pojazdem maksymalnej radości z jazdy.

Usługi z zakresu BMW ConnectedDrive zaprojektowane specjalnie dla BMW i skupiają się wokół nawigacji i zarządzania energią. Funkcja Range Assistant sprawdzi się zarówno w przypadku planowania trasy, jak i w trakcie dojazdu do celu. Jeśli miejsce docelowe wybrane w systemie nawigacji leży poza zasięgiem pojazdu, system zasugeruje przejście w tryb ECO PRO lub ECO PRO+ i obliczy bardziej wydajną trasę. Jeśli kierowca zechce doładować akumulator pojazdu w publicznej stacji ładowania, wyświetli się lista stacji dostępnych w pobliżu. System nawigacji zastosowany w BMW i3 obejmuje także wyświetlacz zasięgu, który na bieżąco podaje kierowcy precyzyjne i wiarygodne informacje odnośnie tego, czy energia zgromadzona w akumulatorach pozwoli dotrzeć do celu, a jeśli tak, to ile energii pozostanie w akumulatorach po zakończeniu podróży. W kalkulacji, która jest przeprowadzana na serwerze BMW i wysyłana do systemu nawigacji poprzez pokładową kartę SIM, uwzględniane są wszystkie czynniki mające wpływ na zasięg. Odczyt zasięgu, prezentowany w formie wykresu radarowego na mapie systemu nawigacji w centralnym wyświetlaczu informacyjnym, jest bardzo czytelny.

W nowym BMW i3 połączenie kierowcy i pojazdu również osiąga nowy wymiar. Aplikacja Remote z zakresu BMW ConnectedDrive daje dostęp do przydatnych informacji dotyczących planowania podróży za pośrednictwem smartfona. Jeśli BMW i3 jest podłączone do stacji ładowania lub stacji BMW i Wallbox, proces dostarczania energii może być kontrolowany zdalnie przez smartfona, podobnie jak funkcje klimatyzacji i ogrzewania zestawu akumulatorów o wysokim napięciu. Dodatkowo klienci mogą użyć swoich smartfonów, aby wysłać do pokładowego systemu nawigacji swojego auta punkty docelowe dla systemu nawigacji. Aplikacja wskazuje też kierowcy stacje ładowania (zarówno te dostępne, jak i zajęte) i oblicza, czy energia zgromadzona w akumulatorach pozwoli dojechać do wybranego punktu. Wyświetlacz zasięgu auta ukazujący się na ekranie smartfona odzwierciedla wskaźnik pokładowego systemu nawigacji. W BMW i3 jest również oferowana pełna gama innowacyjnych systemów wspomagających kierowcę z zakresu BMW ConnectedDrive, które zostały opracowane w celu zwiększenia komfortu jazdy i bezpieczeństwa w warunkach miejskich.

Układ Driving Assistant Plus obejmuje system ostrzegania przed kolizją Collision Warning z funkcją przygotowywania układu hamulcowego, który reaguje zarówno na pojazdy zaparkowane, jak i będące w ruchu, a także na pieszych. Na pokładzie BMW i3 znajduje się również aktywny regulator prędkości z funkcją Stop & Go. Oprócz emitowania ostrzeżeń wizualnych i dźwiękowych system może automatycznie wyhamować pojazd z potrzebną intensywnością, aż do użycia maksymalnej możliwej siły hamowania, jeśli to konieczne. Na liście opcji oferowanych w BMW i3 znajduje się w pełni automatyczny asystent parkowania Parking Assistant. System nie tylko wykonuje ruchy kierownicą wymagane do zaparkowania równoległego tyłem, ale także działa na pedał przyspieszenia i pedał hamulca. BMW i3 jest też dostępne z opcjonalną kamerą cofania, stanowiącą uzupełnienie standardowego układu Park Distance Control (PDC) z czujnikami umieszczonymi z tyłu. Kolejną przydaną opcją jest funkcja Traffic Jam Assistant i Speed Limit Info.

Zintegrowane podejście: pakiet 360° ELECTRIC zapewnia wszechstronne rozwiązania z zakresu dostarczania energii i mobilności.

Celem podczas ustalania zasięgu modelu BMW i3 było to, aby klienci mogli realizować swoje typowe potrzeby transportowe, ładując akumulatory pojazdu dwa lub trzy razy w tygodniu. Badania realizowane w ramach projektu BMW i - obejmujące ponad 1000 uczestników, którzy pokonali łącznie 20 milionów kilometrów testowych - dowiodły, że średni dzienny dystans pokonywany przez pojazd tego typu to około 45 kilometrów. Klienci mogą ładować akumulatory w swoim pojeździe korzystając z dostarczonej przez BMW i stacji Wallbox lub tradycyjnego, domowego gniazdka prądu. BMW i oferuje szeroką gamę produktów i usług w pakiecie 360° ELECTRIC, który ma spełnić wszystkie indywidualne potrzeby klientów w zakresie dostarczania energii i planowania podróży. Usługi obejmują m.in. instalację modułu BMW i Wallbox w garażu klienta, dostarczanie energii odnawialnej, zapewnienie karty ładowania dającej użytkownikowi łatwy dostęp do publicznej infrastruktury stacji ładowania, a także inne usługi z zakresu BMW ConnectedDrive. Jeśli w określonej sytuacji model BMW i3 nie spełni wymagań z zakresu mobilności, 360° ELECTRIC zapewni elastyczne rozwiązania mobilne, łącznie z dostarczeniem alternatywnego pojazdu z gamy BMW i DriveNow.

Zrównoważony rozwój w całym łańcuchu wartości dodanej.

Rewolucyjny charakter BMW i3 to wynik wdrożenia stworzonej od podstaw koncepcji, która zapewnia zrównoważoną mobilność i obejmuje ogromną liczbę technologii mających zapewnić maksymalną wydajność. Nowa koncepcja mobilności klasy premium zawarta w genach BMW i - nazwana „next premium” - nie skupia się jednak wyłącznie na pojeździe. W kwestii doboru materiałów, procesu produkcyjnego, łańcucha dostaw i recyklingu, BMW i3 również wyznacza nowe standardy pod kątem zrównoważonego rozwoju w przemyśle motoryzacyjnym.

BMW Group produkuje też silnik elektryczny i akumulator dla modelu BMW i3. W należących do koncernu fabrykach w Dingolfing i Landshut w Dolnej Bawarii BMW Group stworzyło „sieć kompetencji” w zakresie elektrycznej mobilności. Zakład BMW w Dingolfing wytwarza akumulatory, przekładnie oraz aluminiowe moduły Drive, natomiast fabryka BMW Landshut produkuje komponenty z CFRP dla modułu Life, plastikowe elementy nadwozia, odlewy oraz kokpit modelu BMW i3.

Zasada lekkiej konstrukcji, opracowana specjalnie dla modeli BMW i, zakłada wykorzystanie lekkich tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP), które są odporne na korozję i bezpieczne podczas zderzenia. Komponenty CFRP są o około 50% lżejsze od odpowiadających im elementów stalowych o tych samych właściwościach. Również w tym zakresie BMW Group ustanawia nowe standardy, zarówno pod kątem wykorzystania innowacyjnych materiałów, jak i w procesie produkcji i przetwarzania.

Zrównoważony rozwój na każdym etapie, łącznie z produkcją.

Rozpoczęcie produkcji modelu BMW i3 wyznacza nowe standardy w zakresie ochrony środowiska, ponieważ w porównaniu z już i tak wydajnym procesem produkcji pojazdów BMW, w fabryce BMW i udało się dodatkowo zaoszczędzić 50% energii i 70% wody. Cała energia elektryczna wykorzystywana do produkcji modeli BMW i w Lipsku jest generowana na miejscu z wykorzystaniem siły wiatru, czyli 100-procentowego źródła energii odnawialnej. Oznacza to, że po raz pierwszy w Niemczech systemy wykorzystujące energię wiatru są instalowane na terenie fabryki samochodów w celu dostarczania energii elektrycznej bezpośrednio do linii montażowej. Podobnie, cała energia potrzebna do produkcji włókien węglowych w Moses Lake jest pozyskiwana lokalnie z odnawialnego źródła, jakim jest hydroelektrownia, dzięki czemu cały proces jest w 100% wolny od szkodliwego CO2. BMW i osiąga w ten sposób cel, który firma wyznaczyła sobie na samym początku: w porównaniu do modelu BMW 118d, czyli zdobywcy tytułu World Green Car of the Year 2008, BMW i3 jest o około jedną trzecią bardziej wydajne ekologicznie. A jeśli klient korzysta z modelu BMW i3 w oparciu o energię generowaną z odnawialnych źródeł, wydajność tego modelu wzrasta o kolejne 50 procent.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.