SamochodyElektryczne.org

Podsumowanie działalności SamochodyElektryczne.org

SamochodyElektryczne.org - kończy się pewien etap mojej pięknej przygody z pojazdami elektrycznymi

Cześć!

Jak pewnie wiele osób zauważyło, od pewnego czasu na stronie nie pojawiają się już nowe wpisy. Odpowiedź wyjaśniająca dlaczego, miała pojawić się wcześniej, ale dopiero teraz udało się wygospodarować na nią chwilę czasu.

Otóż, strona SamochodyElektryczne.org istnieje od ponad 10-lat. Od początku była projektem niekomercyjnym, realizowanym z pasji do pojazdów elektrycznych. W tym czasie opublikowanych zostało ponad 9.200 wpisów, w tym 800 opisów różnych EV, a także ponad 30.000 ilustracji w ponad 1.600 galeriach. Forum przyciągnęło setki pierwszych posiadaczy EV w Polsce, którzy napisali kilkadziesiąt tysięcy wiadomości.

Celem istnienia strony było opisywanie EV i nowości na ich temat w sposób merytoryczny, bez zbędnych sensacji, bez nachalnych reklam, roznegliżowanych kobiet na maskach aut i z podawaniem dokładnych źródeł informacji, żeby w razie potrzeby każdy mógł dotrzeć do interesujących go szczegółów/oryginałów. Dzięki temu było to wartościowe miejsce dla osób bardziej zainteresowanych tematem, często pasjonatów, entuzjastów i pierwszych posiadaczy EV. Liczba unikalnych odwiedzin dziennie przekraczała często sporo ponad 1000 osób, co w warunkach rynku aut elektrycznych na poziomie dobijającym do 0,1% oraz braku jakiejkolwiek promocji oznaczało maksymalny zasięg dla swojego środowiska. Na przestrzeni tych ponad 10-lat, liczba wizyt dochodzi do 3 mln (przy średnim czasie trwania 3,5-min, przekłada się to na 175.000 godzin), a liczba odsłon lada chwila przekroczy 10 mln.

Prowadząc stronę starałem się włożyć w nią wiele staranności i miłości. Myślę, że szczególnie biorąc pod uwagę możliwości, rezultat jest całkiem niezły. Udało się też pozostać moralnie odpowiedzialnym i nie naganiać na żadne dopłaty do EV z pieniędzy podatników, czy złapać się na milionowe przekręty polityczne np. w postaci „polskiego samochodu elektrycznego” (nie było o tym nawet jednego wpisu).

Serwis powstał w czasach, gdy o EV nie mówiło się prawie wcale, nie licząc małych stron w odległych krajach. Przez dłuższy czas łatwo było ograniczyć się do 1-3 wpisów dziennie. Branża rośnie jednak w błyskawicznym tempie - co oczywiście cieszy - i śledzenie wszystkich nowych informacji zajmuje mnóstwo czasu, zanim zacznie się dostarczać treść, obrabiać zdjęcia od producentów itd. Aby pozostać w kursie należałoby już dodawać 5-10 wpisów każdego dnia. To wszystko oczywiście oprócz moderacji forum, generalnej administracji, maili. Nawet nie wspominając o nakładach czasowych na promocję, czy bardzo potrzebnej rozbudowie funkcjonalności strony.

Wymagania pracy w celu dalszego istnienia strony na poziomie odpowiadającym rozwojowi rynku są zbyt duże, aby mogły być realizowane w wolnym czasie, oprócz pracy. Stąd już od dłuższego czasu pewne dziedziny nie mogły być opisywane, a ostatnio brakowało czasu nawet na ważne modele i informacje, czy przykładowo aktualizowanie cenników. Tak być nie może, szczególnie że luki we wpisach nie pozwalają na późniejsze odwoływanie się do wcześniejszych wpisów. Dlatego postanowiłem przerwać/zakończyć nadawanie.

Możliwe, że jeszcze jakieś wpisy będą powstawały i strona będzie się nadal wyświetlała, ale niczego nie obiecuję (zależy od czasu i sił). Generalnie trochę szkoda SEorg, szczególnie że rynek EV rozwija się dobrze, a nowe modele i specyfikacje wręcz zachęcają do ich analizowania i opisywania. Z drugiej strony można być dumnym z tego co udało się zrobić.

Część osób pewnie zastanawia się nad możliwością komercjalizacji strony, aby mogła ona nadal działać. Przychody z reklam Google były dotąd niewielkie, firmy w Polsce nie były szczególnie zainteresowane istnieniem takiego źródła informacji. Ponieważ nie posiadam kompetencji przedsiębiorcy, rozwijającego serwisy, a jedynie tworzę merytoryczną treść, nie bardzo widzę możliwość zamiany pracy na komercjalizację strony w pełnym wymiarze (inwestycji i tworzenie redakcji), a to absolutnie niezbędne aby na dobrym poziomie śledzić wszystkie wydarzenia. Na razie też nie pojawił się zewnętrzy inwestor/przedsiębiorca skłonny taki projekt rozruszać, chyba że po taniości. Czy użytkownicy byliby skłonni utrzymywać serwis z wpłat? Może, aczkolwiek szczerze wątpię - zresztą to im musiałoby zależeć.

Dziękuję osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły przy stronie. Mam nadzieję, że mimo zakończenia pewnego etapu, rozstajemy się w dobrych nastrojach. Pamiętajcie, przyszłość motoryzacji jest elektryzująca!

Komentarze (16)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Dziękuję za lata wspaniałych newsów, bo był to główny portal którym się kierowałem, i myślę, że jest szansa jeszcze go prowadzić, ale do tego trzeba by znaleźć przynajmniej 2-3 dodatkowe osoby siedzące w temacie.
Chętnie samemu zgłosiłbym się na ochotnika, bo smutno by było, żeby wszelkie nowości w tej kategorii zostawiać portalom typu Spidersweb.
Pozdrawiam.
  • RaveN

@Atlant
Dziękuję.

Nie twierdzę, że nie ma perspektyw oraz, że nie da się zrobić komercjalizacji. Ale ja jej po godzinach pracy nie przeprowadzę samodzielnie. Nie mam na to sił, czasu ani kompetencji budowy biznesów.

Jak Pan znajdzie tych paru reklamodawców to proszę dać znać. Ja nie znalazłem :P.

Pozdrawiam
Tu nie trzeba cudu Panie RaveN.
My wszyscy, którzy odwiedzamy ta stronę jesteśmy tutaj ze względu na bardzo ciekawe artykuły których próżno szukać na innych portalach. Oczywiście jest to możliwe, ale te informacje są bardzo rozproszone. Ta strona może być swego rodzaju encyklopedia wiedzy o samochodach i innych pojazdach elektrycznych.
Ale do rzeczy.
Powody zamknięcia serwisu takie jak coraz szybciej rozwijająca się branża i coraz większe zainteresowanie ta tematyka. NIE MOGA być powodem zamknięcia. Wręcz przeciwnie. Powinno to działać jak popyt i podaż. Proszę spojrzeć na serwisy typu AutoCentrum lub inne. Biorąc pod uwagę trendy europejskie i całego świata, pomimo ogromnych starań doczesnego rynku motoryzacji samochody elektryczne są przyszłością. A ta strona internetowa jest Polskim prekursorem tej tematyki. Wiec zamkniecie portalu porównał bym do świadomego oddania kury znoszącej złote jajka. Może nie odniesie pan fenomenu pana Zuckerberga, ale parę reklam na portalu z pewności wystarczyło by na rekompensatę poświęconego czasu a może nawet więcej. I choć nie jestem specialista w tematyce stron inernetowych to wiem ze strony nie przedstawiajace zadnej rozwijajacej tresci daja sobie rade. Ta strona internetowa przedstawia treści które za kilka lat będą najczęściej powiązywane ze słowem MOTORYZACJA. Czyli jedna z największych gałęzi gospodarki na świecie.

Prosze to przemyslac.

Pozdrawiam
Atlant
  • RaveN

Serdecznie dziękuję za miłe słowa, wyrazy wsparcia, a nawet próby pomocy w kwestii utrzymania SEorg.

Kto wie, może jakiś cud się jeszcze zdarzy.
  • Ladro

Nie dałoby rady znaleźć kogoś, albo nawet jakąś grupkę osób, która chętnie redagowałaby nowe wpisy? Może warto zapytać tutaj publicznie, czy nie byłoby chętnych do pomocy. Oczywiście charytatywnie ;) Myślę, że skoro mamy tu tylu entuzjastów to znajdzie się paru takich. Samemu to wiadomo, że ciężko ogarnąć tak duży materiał. Nie pomoże to w kwestiach finansowych, ale na pewno uratuje portal, który szkoda byłoby zamykać po takim okresie, zwłaszcza że teraz zaczyna się dla niego prawdziwy czas.
  • dziks

Wielka szkoda! Obawialem sie, ze taki dzien nadejdzie... RaveN, wykonales niesamowita robote zbierajac informacje i piszac niezliczone newsy na temat elektrykow. Z SEorg jestem chyba od poczatku istnienia i zagladalem tu niemal kazdego dnia. To byl moj rytual - przerwa z kawa i lektura najbardziej rzetelnych artykulow na temat EV w Internecie.
Trzymam kciuki i licze, ze SEorg jeszcze sie odrodzi. Nadzieja umiera ostatnia...
Ale w ogóle nie ma mowy żeby tu cokolwiek zamykać. Jak? Teraz? Gdy elektryki nabierają rozpędu gdy wchodzi wiele modeli gdy ludzie będą szukać informacji i grono forum będzie sie powiększać? teraz?
to tak jakby wygrać szóstkę w totka i nie odebrać nagrody.

http://forum.samochodyelektryczne.org/viewtopic.php?p=39560#39560
  • uran

Przyznam, że korzystałem głównie ze strony, nie z forum. Od wielu już lat, nie pomnę ilu, czytałem prawie wszystkie artykuły. Często też komentowałem, ale nie zawsze miałem coś do powiedzenia. Będzie mi tego brakowało :(
Stronke poznalem 3 lata temu jak juz byla na topie z masa ciekawych informacji. Wielki szacun za ciezka prace, zrobiles doskonala robote !!! Powodzenia !!!
Moim zdaniem znajdą się chętni autorzy którzy mogliby dodawać po 1-2 wpisy. Kwestia otwartości na innych. Natomiast znający język angielski niekoniecznie będą poszkodowani.
Przez dłuższy czas można zaobserwować dziwaczne zachowanie wielu użytkowników. Na forum często piszą, ale pod postami jest pustynia. Nie rozumiem tego, przecież komentarza działają tak samo jak forum.
Brak komentarzy = brak zachęty i przychodów, bo każde odświeżenie strony, to potencjalny zysk. Co więcej, jak ktoś nowy wchodzi na stronę, to jak widzi komentarze, to ma wrażenie, że jest wiele czytelników, jak jest jeden komentarz na tydzień, to uznaje, że strona jest mało ważna.

@uran, właśnie to czynisz. Dyskusja powinna być pod postem RaveN'a, a nie na forum.

Malinka
  • uran

Mac, Hiroshima, Stan i inni, którzy demonstrujecie, że strona nie jest Wam obojętna.

Uważam Waszą ocenę sytuacji za zbyt optymistyczna. Bez również Waszego zaangażowania ta strona w taki czy inny sposób umrze. Tylko działając możemy TO zmienić. Kontynuujmy dyskusję na forum, gdzie proponuję działania, które mogą ją nie tylko uratować, ale też rozwinąć się by sprostała rosnącym wymaganiom http://forum.samochodyelektryczne.org/viewtopic.php?t=2586
  • Stan

Jest to jedyna polskojęzyczna strona o tej tematyce, na którą warto zaglądać. Konkurencja jest pięć poziomów niżej i nastawiona jest wyłącznie na klikalność i zarabianie, co widać gołym okiem. Sam nie należę do posiadaczy samochodu elektrycznego i nie wiem czy kiedykolwiek będę takowy posiadał, ale interesuje mnie rozwój tej branży, zaglądam tu od kilku lat dość regularnie i czytam z zaciekawieniem o nowościach i postępach w elektryfikacji.

Naprawdę nie trzeba informować o wszystkim, co tylko się pojawi, dodawać po 10 wpisów dziennie i robić wszystko na full. To nie musi być jakiś super profesjonalny portal. Wystarczy jak do tej pory, raz w tygodniu kilka najciekawszych informacji i będzie ok.

Autorze, zbyt wiele czasu i serca w to włożyłeś, aby tak nagle zakończyć nadawanie.
Mam więc nadzieję, że jednak od czasu do czasu, w miarę sił i możliwości, nowe ciekawe informacje pojawiać się będą i to w zupełności wystarczy.

Trzymam kciuki, kibicuję i życzę wszystkiego, co najlepsze.
No cóż, smutna wiadomość, pamiętam jak w 2009 roku zacząłem się interesować EV i ta strona stanowiła przez lata dla mnie główne źródło informacji, jak wyczekiwałem z niecierpliwością premiery Leafa, niesamowite że chyba 9 lat minęło od tego momentu. Pamiętam jak podniecałem się pierwszym Liściem spotkanym przed salonem w Utrechcie, pare dni temu już śmigałem taksówką Nissana drugiej generacji. Argumentację rozumiem, więc nie ma co się rozpisywać. Co mogę doradzić to jeżeli strona ma przestać być aktualizowana, to najlepiej pod adres podpiąć bezpośrednio forum, może to być istotne miejsce do dyskusji o EV, może i główne forum przez lata, a co ważne przy minimalnym nakładzie Twojego czasu. Trzymać pseudoserwisu z newsem raz na miesiąc nie ma sensu, strona ma dobrą pozycję w Google, więc forum by żyło. Pozdrawiam i dziękuję za setki newsów przeczytanych od deski do deski!
  • uran

Szanowni Państwo,
Nie czas rozpaczać i żywić nadzieję, że jakimś cudem strona dalej będzie żyła.
MUSIMY SIĘ SKRZYKNĄĆ I ZAPEWNIĆ JEJ DALSZE MOŻLIWOŚCI DZIAŁANIA.
1.Na pewno znajdą się wśród nas redaktorzy skłonni do pracy pro bono na odpowiednim poziomie.
2.Musimy zdobyć środki by pokryć wszelkie uboczne koszty. Proponuję uruchomienie projektu crowdfundingowego na jednym z popularnych serwisów. Były już takie zrzutki dla mniej popularnych stron i zakończyły się powodzeniem. Ja też miałem 3 zrzutki na Polak Potrafi i dwie z nich zakończyły się powodzeniem. Chętnie pomogę przy utworzeniu i prowadzeniu kolejnej.
3.Trzeba założyć odpowiednie tematy na naszym forum. Ja chwilowo nie mam do niego dostępu.

Pozdrawiam

Andrzej Urbański
mobit@vp.pl
  • Mack

To bardzo smutna wiadomość. Dla mnie ta strona była pierwszym źródłem informacji o EV i to ona mnie zainspirowała do zainteresowania się tematem (dziś już sporo wiem o EV). Bardzo, bardzo pięknie dziękuję!

P.S. Mam nadzieję, że mimo to forum będzie wciąż działać i będą się na nim pojawiać nowe posty. ;)