SamochodyElektryczne.org

Od 2017r. w Genewie jeździć ma 12 autobusów ABB TOSA

Projekt TOSA prowadzony przez konsorcjum, na czele którego stała firma ABB, ma mieć swoją kontynuację w postaci wdrożenia do służby w Genewie 12 autobusów

Autobus elektryczny projektu TOSA - zobacz całą galerię
Autobus elektryczny TOSA Autobus elektryczny TOSA

Od 2017r. w Genewie na linii nr 23 wiodącej na lotnisko, służbę rozpocząć ma 12 autobusów elektrycznych, których prototyp testowano od ponad roku w ramach projektu TOSA - Trolleybus Optimisation Système Alimentation (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2, wcześniejszy wpis 3).

Pojazd zaprojektowany przez ABB wraz z partnerami ma długość 19-metrów i zabiera 135 osób. Wyróżnikiem jest system błyskawicznego ładowania ABB, który umożliwiać ma kursowanie przy doładowaniach 15-sekundowych mocą 400 kW. Pełne ładowanie trwa około 5-minut. Niewielki pakiet akumulatorów, zdolny do szybkiego ładowania przede wszystkim przekłada się na niższą masę i większą ilość miejsca dla pasażerów, ale wadą jest konieczność budowy drogiej infrastruktury na przystankach.

Według źródeł całkowity koszt eksploatacji w zakładanym okresie użytkowania autobusów będzie niższy niż trolejbusów, ale o 10-15% wyższy niż spalinowych odpowiedników. Biorąc pod uwagę korzyści w postaci ciszy, komfortu podróży i redukcji emisji spalin, jest to koszt możliwy do udźwignięcia.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.