SamochodyElektryczne.org

Nissan zaprezentował połówkę Leafa

Kilka dni temu w Wielkiej Brytanii odbyła się prezentacja jeżdżącej „połówki” modelu Leaf z rocznika 2013. Konstrukcji auta można nieco bliżej przyjrzeć się na załączonych zdjęciach i nagraniach

Nissan Leaf 2013 - zobacz całą galerię

Na początku miesiąca Nissan zorganizował w Londynie prezentację poświęconą rozwiązaniom technicznym zastosowanym w Leafie. Podczas spotkania prezentowana była między innymi jeżdżąca połówka Leafa, ukazująca konstrukcję auta.

Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013

Jak dotąd japońskie auto elektryczne znalazło na świecie ponad 65 tys. nabywców, z czego ponad 10 tys. w Europie. Od niedawna elektryczny Nissan oferowany jest w nowej, nieco udoskonalonej wersji, dostępnej w trzech wariantach wyposażenia (wcześniejszy wpis).

Na rynek Europejski Leaf jest produkowany w Sunderland w Wielkiej Brytanii. W Polsce cena Leafa wynosi 126 tys. zł (wcześniejszy wpis).

Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013
Nissan Leaf 2013 Nissan Leaf 2013

Komunikat prasowy firmy Nissan [2]

NOWY NISSAN LEAF - BOGATY W NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Najlepiej sprzedający się samochód ze stuprocentowym napędem elektrycznym na świecie teraz wyposażony jest w jeszcze więcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych

  1. 100 zmian wprowadzonych w Nissanie LEAF z roku modelowego 2013 wiąże się z udostępnieniem konsumentom nowych, innowacyjnych technologii,
  2. Silnik elektryczny wielkości piłki futbolowej umożliwia przejechanie Nissanem LEAF nawet 199 km bez konieczności ładowania,
  3. Korzystając z aplikacji Carwings na smartfon lub komputer, można zdalnie uruchomić chłodzenie/ogrzewanie wnętrza Nissana LEAF do zadanej temperatury,
  4. System telematyczny oparty na karcie SIM przesyła dane dotyczące jazdy oraz odbiera aktualne informacje na temat punktów ładowania,
  5. System nawigacji satelitarnej wyposażony jest w wiele funkcji, m.in. Google Send-To-Car,
  6. System nagłaśniający i głośniki z serii Bose Energy Efficient Series (EES) wykorzystują technologię cyfrową, umożliwiając oszczędzanie nawet do 50% energii.

Rolle, Szwajcaria (2 lipca 2013 r.) - Nissan zmienia sposób myślenia i postrzegania samochodów z napędem elektrycznym przez kierowców za sprawą najnowszych innowacyjnych technologii, w które wyposażony jest nowy Nissan LEAF.

Nissan LEAF z roku modelowego 2013, najnowsza wersja najlepiej sprzedającego się samochodu elektrycznego na świecie, feruje kierowcom dostęp do najnowocześniejszych technologii w branży motoryzacyjnej.

Inżynierowie Nissana z Wielkiej Brytanii, Europy i Japonii wprowadzili ponad 100 zmian inżynierskich i technologicznych, a także udoskonalili wiele istniejących funkcji Nissana LEAF w celu zwiększenia jego wydajności i sprawienia, by stał się jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska.

Sercem Nissana LEAF jest system telematyczno-informatyczny CarWings, który łączy się ze światem zewnętrznym za pomocą dedykowanej pokładowej karty SIM. Dzięki temu kierowcy nie muszą podłączać własnych smartfonów, aby systemy znajdujące się w samochodzie mogły uzyskać łączność ze światem, a wszystko kontrolowane jest za pomocą ekranu dotykowego o przekątnej 7 cali. Większość spośród ponad 100 zmian wprowadzonych w dotychczasowym Nissanie LEAF, który sprzedał się w ponad 65 000 egzemplarzy na całym świecie, ma swoje źródło w opiniach klientów lub komentarzach opublikowanych na forach dotyczących Nissana LEAF oraz innych o tematyce motoryzacyjnej. Jedną z najistotniejszych zmian była praca wykonana w kierunku udoskonalenia algorytmu, który ustala pozostały rzeczywisty zasięg pojazdu podczas jazdy.

Udoskonalony algorytm „uczy się" zachowań kierowcy podczas jazdy i wykorzystuje inteligentne zasady logiki, zamiast po prostu polegać na chwilowym poborze energii.

Inne ciekawe nowinki technologiczne w nowym Nissanie LEAF:

  1. Możliwość „połączenia się" z Nissanem LEAF w celu sprawdzenia stanu naładowania akumulatora przed rozpoczęciem podróży,
  2. Usługa Google Send-To-Car umożliwiająca przesyłanie do samochodu punktów docelowych z komputera / smartfonu,
  3. Udoskonalony system nawigacji satelitarnej wyświetlający zasięg jazdy przy założeniu aktualnego stanu naładowania akumulatora,
  4. Lista pobliskich punktów ładowania stale aktualizowana za pomocą systemu telematycznego,
  5. Przycisk trybu Eco na kierownicy wydłużający zasięg pojazdu poprzez ograniczenie przyspieszenia,
  6. Wyświetlanie indywidualnych parametrów oszczędności energii dla danego kierowcy oraz wyników innych kierowców Nissana LEAF z całego świata,
  7. System nagłaśniający Bose z serii Energy Efficient Series (EES) wyposażony w lżejszy głośnik niskotonowy iwzmacniacz cyfrowy w celu obniżenia poboru energii,
  8. Cztery kamery zapewniające widok samochodu od góry w celu ułatwienia parkowania (widok 360°),
  9. Akumulator o pojemności około 5000 razy większej od pojemności baterii w standardowym smartfonie,
  10. Silnik wytwarzający 254 Nm momentu obrotowego - to ponad dwa razy więcej w porównaniu z modelem Lotus Elise,
  11. Nowy wskaźnik stanu naładowania akumulatora wyświetlający również dane w formie graficznej,
  12. Lampka diodowa na pokrywie gniazda ładowania zapewniająca lepszą widoczność nocą,
  13. Możliwość zdalnego uruchamiania ogrzewania lub klimatyzacji za pośrednictwem aplikacji CarWings,
  14. Funkcja „ekologicznych" tras umożliwiająca oszczędzanie energii i zwiększenie zasięgu pojazdu,
  15. Reflektory diodowe - pięciokrotnie trwalsze niż tradycyjne żarówki halogenowe,
  16. Czytnik RSS wczytujący wiadomości, prognozę pogody oraz inne informacje ze źródeł RSS wybranych przez użytkownika,
  17. Fotele i układ kierowniczy zaprojektowane pod kątem preferencji użytkowników europejskich.

Malcolm Holmes, kierownik prac nad systemem audio, komputerem pokładowym, tablicy przyrządów i przycisków: „Technologia odgrywa coraz większą rolę w życiu naszych klientów. Marka Nissan dąży do tego, aby technologia w modelu LEAF była innowacyjna, ale żeby także potęgowała emocje użytkowników. Nie zaprzątamy sobie głowy zbędnymi gadżetami. Każdy element zastosowany w tym modelu stanowi prawdziwą wartość dla klientów, a wszystkie funkcje i opcje, które udostępniliśmy w nowym Nissanie LEAF, zwiększają przyjemność z jazdy. Bezpieczeństwo Nissana LEAF jest kwestią priorytetową. Pragniemy obalić mity i rozwiać obawy potencjalnych klientów - w tym również i te dotyczące braku możliwości jazdy i ładowania pojazdu w czasie deszczu i wysokiej wilgotności. Wszystkie elementy pod wysokim napięciem są bezpiecznie umiejscowione poza kabiną, a dedykowany akumulator 12 V obsługuje wszystkie elementy elektryczne znajdujące się wewnątrz pojazdu, takie jak elektrycznie sterowane szyby, przełączniki czy samochodowy system rozrywki."

Silnik i akumulator

Każdy Nissan LEAF posiada niezwykle wydajny układ przeniesienia napędu, który charakteryzuje się pionową konstrukcją i napędza silnik wielkości piłki futbolowej. Prąd dostarczany jest z akumulatora składającego się ze 192 ogniw o napięciu 380 V i łącznej masie 250 kg.

Akumulator może otrzymywać prąd z różnych źródeł dzięki układowi falowników, które dokonują odpowiedniego ukierunkowania i przekształcenia. Przykładowo prąd zmienny pochodzi ze standardowego gniazdka domowego i następnie jest zamieniany na prąd stały, który zasila akumulator. Ogólnodostępne szybkie ładowarki podłącza się bezpośrednio do gniazda prądu stałego w Nissanie LEAF, umożliwiając w ten sposób naładowanie akumulatora od 0 do 80% w czasie ok. 30 minut.

Akumulator umieszczony jest pod podłogą samochodu, tak aby obniżyć jego środek ciężkości. Nowy hamulec rekuperacyjny przekazuje około 94% energii do akumulatora. Przewód do ładowarki może odblokowywać się automatycznie po całkowitym naładowaniu akumulatora, jednak w nowym modelu dostępna jest blokada elektromagnetyczna, która chroni przed dostępem osób niepowołanych.

Korzystając z informacji uzyskanych od właścicieli Nissana LEAF, zmodyfikowano również pokładowy port ładowania w pojeździe. Pokrywka ładowarki jest teraz otwierana zdalnie przy pomocy kluczyka lub przełącznikiem elektrycznym (a nie mechanicznym) w kabinie, a konstrukcja wyposażona jest w niewielką lampkę LED, która pomaga odnaleźć gniazdo nocą lub na parkingu podziemnym.

Podczas ładowania samochód można bezpiecznie zostawić w garażu lub na podjeździe. Ładowanie za pomocą standardowego gniazdka domowego trwa do 12 godzin. Marka zaleca właścicielom Nissana LEAF przeprowadzenie przeglądu domowej instalacji elektrycznej przez wykwalifikowanego elektryka w ramach minimalnych wymagań przed pierwszą próbą ładowania pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem do ładowania akumulatora w warunkach domowych jest zestaw naścienny dostarczający prąd o natężeniu 16 lub 32 A (w zależności od przepisów lokalnych), który umożliwia naładowanie Nissana LEAF odpowiednio w ciągu ośmiu lub czterech godzin.

Nissan LEAF na świecie

Drogami całego świata porusza się 65 000 samochodów Nissan LEAF, przy czym ponad 10 000 z nich w Europie. Wszystkie przejechały łącznie ponad 300 milionów kilometrów bez emisji spalin do atmosfery.

Właściciele Nissana LEAF na całym świecie od 2011 roku zaoszczędzili 358 milionów litrów paliwa - czyli tyle, ile wystarczyłoby do napełnienia 39 supertankowców.

Brytyjski dziennikarz zajmujący się konsumenckimi rozwiązaniami technologicznymi, Jonathan Weinberg, miał okazję przejechać się nowym Nissanem LEAF. Powiedział: „Wyposażenie pojazdu w nowoczesne technologie szybko staje się głównym argumentem dla klientów nabywających nowe samochody. Zarówno Google, jak i Apple czynią znaczące inwestycje w tym obszarze. Technologia w Nissanie LEAF jest łatwa w obsłudze, dobrze przemyślana i stanowi doskonały wyznacznik na przyszłość."

Dodał także: „Niektórzy ludzie błędnie uważają, że samochody elektryczne są powolne i mają mały zasięg. Dla mnie jazda Nissanem LEAF nie różniła się od podróżowania tradycyjnym samochodem, a dużą korzyścią była niezwykła cisza panująca w kabinie. Początkowo nie zdawałem sobie sprawy z tego, że samochód jest uruchomiony."

Rządy krajów w całej Europie oferują korzyści dla nabywców samochodów ze stuprocentowym napędem elektrycznym, takich jak Nissan LEAF - dopłaty, zerowa stawka podatku VAT oraz obniżenie kwot należnego podatku dochodowego. Oferowane są również dopłaty do montażu ładowarek naściennych, domowych oraz szybkich ładowarek w miejscach ogólnodostępnych.

Nowy program wynajmu akumulatorów, którego wprowadzenie zaplanowano na 2013 rok, pomoże obniżyć cenę Nissana LEAF dzięki opcji dokonywania comiesięcznych płatności, zamiast konieczności zakupu akumulatora wraz z pojazdem.

FAKTY DOTYCZĄCE NOWEGO NISSANA LEAF

FUTURYSTYCZNA DESKA ROZDZIELCZA

  1. System telematyczny wykorzystuje pokładową kartę SIM, zapewniając stałą łączność,
  2. Wytrzymały ekran dotykowy o przekątnej 7 cali stanowi centrum dowodzenia samochodu,
  3. Dane na temat parametrów jazdy są przesyłane anonimowo do globalnego centrum danych w Japonii,
  4. Usługa Google Send-To-Car umożliwia przesyłanie tras do samochodu bezpośrednio z komputera / smartfonu,
  5. Dzięki usłudze Google Points of Interest istnieje możliwość wyszukiwania interesujące miejsc w okolicy,
  6. Czytnik RSS wczytuje wiadomości, prognozę pogody oraz inne informacje ze źródeł RSS wybranych przez użytkownika,
  7. Kamery umieszczone z przodu i z tyłu samochodu oraz na lusterkach bocznych umożliwiają uzyskanie widoku 360 stopni od góry, co znacznie ułatwia parkowanie.

AKUMULATOR NISSANA LEAF

  1. Ma pojemność około 5 000 razy większą od pojemności baterii do standardowego smartfonu,
  2. Stanowi jedną szóstą masy całego pojazdu i waży około 250 kg,
  3. Umieszczony jest pod podłogą samochodu, tak aby obniżyć jego środek ciężkości,
  4. Nowy hamulec rekuperacyjny przekazuje około 94% energii do akumulatora,
  5. Akumulator jonowy zbudowany jest ze 192 ogniw o całkowitej mocy 380 V.

MECHANIZM NAPĘDOWY / SILNIK

  1. Całkowicie nowy, stworzony od podstaw dla nowego Nissana LEAF,
  2. Nowy pionowy układ sprawia, że jednostka wyglądem dużo bardziej przypomina silnik spalinowy,
  3. Silnik bezszczotkowy wykorzystuje mniej rzadkich surowców i jest wielkości piłki futbolowej,
  4. Jednostka obraca się z prędkością około 10 000 obr./min., czyli około dwukrotnie szybciej niż silniki spalinowe o najwyższej prędkości obrotowej,
  5. Maksymalny moment obrotowy jest dostępny już od początku zakresu prędkości obrotowej, co zapewnia szybką reakcję na wciśnięcie pedału przyspieszenia,
  6. Silnik wytwarza 254 Nm momentu obrotowego – to ponad dwa razy więcej niż Lotus Elsie,
  7. Nowy Nissan LEAF charakteryzuje się o połowę mniejszym poziomem hałasu postrzeganego w porównaniu z podobnej wielkości samochodem z napędem spalinowym lub hybrydowym,
  8. Specjalnie zaprojektowane wycieraczki zasilane są niemal bezgłośnymi silniczkami.

ŁADOWANIE

  1. Akumulator Nissana LEAF można naładować, korzystając ze standardowego gniazdka domowego, w ciągu 10–12 godzin,
  2. W przypadku naściennego domowego zestawu do ładowania o mocy 6,6 kW ładowanie trwa około czterech godzin,
  3. Ładowarka 6,6 kW do Nissana LEAF zużywa podobną ilość prądu co przepływowy podgrzewacz wody, a pełne ładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora trwa zaledwie 4 godziny,
  4. Ogólnodostępne szybkie ładowarki umożliwiają naładowanie akumulatora od 0 do 80% w czasie ok. 30 minut,
  5. Pokrywę gniazda ładowarki można otworzyć zdalnie przy użyciu kluczyka,
  6. Na pokrywie gniazdka ładowarki znajduje się lampka diodowa, która zapewnia odpowiednią widoczność podczas ładowania w nocy,
  7. Blokada elektromagnetyczna zapobiega przypadkowemu odłączeniu przewodu ładowarki,
  8. Przewód do ładowarki może odblokowywać się automatycznie po całkowitym naładowaniu akumulatora,
  9. Obecnie w całej Europie dostępnych jest 21 000 ładowarek zmiennoprądowych i 759 szybkich ładowarek stałoprądowych,
  10. W Wielkiej Brytanii kierowcy mają dostęp do 2 400 ładowarek zmiennoprądowych i 87 szybkich ładowarek stałoprądowych.

KOSZTY

  1. Pełne naładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora do Nissana LEAF o mocy 24 kW kosztuje ok. 2,50 EUR / 2,15 GBP,
  2. Koszt przejechania 100 km Nissanem LEAF wynosi mniej niż 1/4 kosztu przejechania tej samej odległości podobnej wielkości samochodem z silnikiem spalinowym.

OGRZEWANIE/WENTYLACJA

  1. Nowa elektryczna pompa ciepła jest o 70% bardziej wydajna, zapewniając większy zasięg pojazdu,
  2. Aplikacja CarWings umożliwia zdalne włączanie ogrzewania / klimatyzacji z możliwością ustawienia żądanej temperatury,
  3. Zdalne uruchamianie ogrzewania / chłodzenia, gdy samochód jest podłączony do ładowarki, eliminuje wysokie zużycie energii w początkowej fazie podróży.

EKONOMICZNE PODRÓŻOWANIE

  1. Przycisk trybu Eco na kierownicy dostosowuje charakterystykę pracy pedału przyspieszenia pod kątem zwiększenia wydajności,
  2. Wzmacniacz systemu audio Eco Bose wytwarza mniej ciepła do wygenerowania takiego samego poziomu dźwięku jak tradycyjne systemy, przy zużyciu energii mniejszym o 50%,
  3. Funkcja „ekologicznych” tras GPS umożliwia oszczędzanie energii i zwiększenie zasięgu pojazdu. Uwzględnia ograniczenia prędkości oraz ukształtowanie terenu, aby maksymalnie zwiększyć wydajność jazdy,
  4. Punkty ładowania oznaczone są na mapie jako punkty orientacyjne,
  5. System wyświetla monit o wybranie punktu ładowania, jeśli zadana trasa wykracza poza pozostały zasięg pojazdu,
  6. Udoskonalenia wprowadzone w systemie nawigacji satelitarnej to między innymi przewidywanie zasięgu, jaki pozostanie po zakończeniu podróży,
  7. Stale aktualizowana lista punktów ładowania wraz ze wskazówkami dojazdu do nich,
  8. Reflektory diodowe – pięciokrotnie trwalsze niż tradycyjne żarówki halogenowe,
  9. Ponad 60% elementów plastikowych wewnątrz Nissana LEAF wykonanych jest z materiałów wtórnych,
  10. Ponad 99% wszystkich materiałów wykorzystanych do produkcji samochodu nadaje się do ponownego użytku, a akumulatory można poddać recyklingowi.

Z PERSPEKTYWY INŻYNIERÓW NISSANA

Malcolm Holmes, kierownik prac nad systemem audio, komputerem pokładowym oraz tablicą przyrządów i przycisków: „System telematyczny CarWings to potężny komputer o ogromnych możliwościach – w przyszłości będziemy mogli robić za jego pomocą wszystko, co tylko możemy sobie wyobrazić.

Technologia, którą będziemy wykorzystywać w przyszłości, musi być dla kierowcy przydatna i potęgować przyjemność płynącą z podróżowania. Przykładem może być rezerwacja hotelu czy stolika w restauracji za jednym naciśnięciem przycisku.

Warunki jazdy w Europie są inne niż w Japonii – tam kierowcy spędzają więcej czasu w korkach, korzystając z systemu rozrywki, gdy samochód stoi w miejscu. W Europie musimy zapewnić kierowcy interakcję z systemem podczas jazdy.

Jednym z największych osiągnięć jest udoskonalenie algorytmu, na bieżąco szacuje pozostały zasięg pojazdu. Teraz algorytm uczy się zachowań kierowcy podczas jazdy i wykorzystuje inteligentne zasady logiki, zamiast po prostu polegać na chwilowym poborze energii.

Będziemy stopniowo wdrażać funkcję, która nie tylko będzie podpowiadać kierowcy, gdzie znajduje się najbliższy punkt ładowania, ale również poinformuje go, czy punkt ten aktualnie jest zajęty.”

----------

Tom McCabe, starszy inżynier zajmujący się opracowywaniem rozwiązań inżynierskich dla klientów: „Najlepszy sposób na to, by zmienić sposób postrzegania samochodów elektrycznych, to przejażdżka Nissanem LEAF. Każdy, kto wsiądzie do tego auta, wysiada z uśmiechem na twarzy.

Ten samochód sprawia wrażenie o wiele bardziej „kontaktowego” niż tradycyjne pojazdy z silnikami spalinowymi.

To nie jest samochód o słabych osiągach. LEAF jest autem, którym bez żadnego problemu można wyprzedzać, reagować na różnorodne sytuacje na drodze oraz bardzo efektywnie przyspieszać.

Częste obawy dotyczące bezpieczeństwa samochodów z napędem elektrycznym również nie są problemem. Można spokojnie jeździć i ładować samochód także przy deszczowej pogodzie. Wszystkie elementy pod wysokim napięciem znajdują się poza kabiną.”

----------

John Ette, inżynier ds. opracowywania rozwiązań w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji: „Jedną z zalet nowego Nissana LEAF jest możliwość włączania ogrzewania lub klimatyzacji za pomocą smartfonu lub komputera.

Dzięki temu samochód jest ogrzewany lub chłodzony przed rozpoczęciem podróży, przy użyciu energii z sieci, i nie zużywa cennej energii akumulatora. W ten sposób unika się dużego zużycia energii na początku podróży, co oznacza, że większa ilość energii pozostaje dostępna do jazdy. To naprawdę duża zaleta, szczególnie zimą. Nissan LEAF będzie czekał na Ciebie z odszronioną szybą i przyjemnie ciepłą kabiną, a Ty możesz uruchomić ogrzewanie (lub chłodzenie) praktycznie nie wstając z łóżka”.

Dziesięć faktów „Czy wiesz, że...” nt. nowego Nissana LEAF

1. Korzystając z wyjątkowej aplikacji CARWINGS, kierowca może „zadzwonić” do swojego samochodu, aby sprawdzić stan naładowania akumulatora lub wyszukać w pobliżu stację ładowania, skorzystać z usługi Google Send-To-Car, znaleźć punkty POI w okolicy, a nawet włączyć ogrzewanie lub klimatyzację. Najlepsze jest to, że nie trzeba znajdować się w pobliżu samochodu, aby korzystać z tych wszystkich funkcji.

2. Zaawansowany algorytm systemu CARWINGS uczy się zachowań kierowcy i uwzględnia w obliczeniach dłuższe okresy, tak aby precyzyjniej, na bieżąco, szacować pozostały zasięg.

3. Nissan LEAF wyposażony jest w specjalnie zaprojektowany system audio Bose® z serii Energy Efficient, który zapewnia mocny dźwięk wysokiej jakości. System obejmujący siedem głośników jest lżejszy i zużywa o 50% mniej energii elektrycznej niż standardowy samochodowy system audio.

4. Jako że Nissan LEAF jest niemal bezgłośny, inżynierowie Nissana musieli opracować nowe silniczki do wycieraczek. Standardowo w pojazdach spalinowych hałas silników zagłusza dźwięk emitowany przez silniczki wycieraczek.

5. Pełne naładowanie akumulatora nowego Nissana LEAF o mocy 24 kW kosztuje średnio 2,50 EUR / 2,15 GBP. Jego energia wystarczyłaby do zasilania średniej wielkości europejskiego domu o zapotrzebowaniu na energię wynoszącym 14,2 kWh przez prawie dwa dni za pośrednictwem systemu LEAF to Home, który jest już dostępny dla posiadaczy Nissanów LEAF w Japonii.

6. W pełni naładowany akumulator Nissana LEAF może zasilić 83 telewizory LCD (0,072 kWh), naładować 41 telefonów komórkowych (0,144 kWh) lub zasilić 14 laptopów (0,2 kWh).

7. Ponad 60% tworzyw sztucznych wykorzystanych wewnątrz nowego Nissana LEAF to surowce wtórne – ważący 1 474 kg pojazd podlega odzyskowi w 99%.

8. Po drogach całego świata jeździ już 65 000 Nissanów LEAF, które przejechały łącznie ponad 300 milionów kilometrów bez emisji spalin do atmosfery – czyli dalej niż wynosi odległość od Ziemi do Słońca. Właściciele Nissana LEAF na całym świecie od 2011 roku zaoszczędzili 358 milionów litrów paliwa, czyli tyle, ile wystarczyłoby do napełnienia 39 supertankowców.

9. Nissan LEAF wyposażony jest w całkowicie elektryczny synchroniczny silnik zmiennoprądowy o mocy 80 kW, który wytwarza 254 Nm momentu obrotowego – to więcej niż w przypadku modeli Lotus Elise (118) i Mini Cooper S (177).

10. A gdy cykl eksploatacji akumulatora Nissana LEAF dobiegnie końca, można poddać go recyklingowi lub ponownie wykorzystać do magazynowania energii w biurze lub w domu, tak aby w razie potrzeby mógł służyć jako rezerwowe źródło zasilania.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.