SamochodyElektryczne.org

Nissan IDS Concept na wystawie Geneva Motor Show 2016

W załączeniu nagrania oraz zdjęcia Nissana IDS Concept z wystawy Geneva Motor Show 2016

Nissan IDS Concept - zobacz całą galerię

Całkowicie elektryczny Nissan IDS Concept (wcześniejszy wpis) nie tylko wygląda bardzo interesująco, ale posiada pakiet akumulatorów litowo-jonowych 60 kWh. Japończycy prawdopodobnie robią co mogą, aby informacje o wersji produkcyjnej nie wyciekły zbyt szybko, potencjalnie podkopując sprzedaż Nissana Leafa. Można być jednak pewnym, że 60 kWh dla Leafa lub nowego modelu nadchodzi, szczególnie że taką ilość udało się już wykorzystać w mniejszym Chevrolecie Bolcie EV.

Nissan IDS Concept Nissan IDS Concept
Nissan IDS Concept Nissan IDS Concept
Nissan IDS Concept Nissan IDS Concept

Komunikat prasowy firmy Nissan [3]

Nissan przedstawia wizję „inteligentnej mobilności”, wykorzystując swoją pozycję lidera w segmencie samochodów elektrycznych oraz w zakresie inteligentnych systemów pokładowych

Drogowe prezentacje technologii w 2016 roku; pierwszy model z technologią Piloted Drive będzie dostępny w Europie w 2017 roku.

Genewa (Szwajcaria), 1 marca 2016 r. Wizja inteligentnej mobilności, którą Nissan przedstawił dziś na Salonie Samochodowym w Genewie, jest związana z celem całkowitego wyeliminowania emisji szkodliwych substancji przez pojazdy oraz śmiertelności w wypadkach drogowych. Wyznacza ona kierunek prac firmy nad nowymi produktami i technologiami. Najważniejsze decyzje Nissana będą dotyczyły sposobu zasilania pojazdów, ich prowadzenia oraz integracji ze społeczeństwem – przy czym samochody nadal mają zapewniać kierowcy przyjemność z jazdy.

„Nasza wizja inteligentnej mobilności stanowi ramy, które mają zagwarantować klientom z całego świata bezpieczniejszą przyszłość i bardziej zrównoważony rozwój” – powiedział Carlos Ghosn, dyrektor generalny firmy Nissan. „W celu realizacji tej wizji Nissan uruchomił długofalową strategię wspartą znacznymi inwestycjami w prace badawczo-rozwojowe. Umożliwiła ona wprowadzenie przełomowego modelu LEAF – pierwszego na świecie produkowanego masowo samochodu elektrycznego – już w 2010 roku, a więc na wiele lat przed konkurencją. Przyjęta strategia sprzyjała także rozwojowi najnowocześniejszych technologii jazdy autonomicznej, które będą dostępne w nowych masowo produkowanych modelach najpóźniej od 2020 roku. Działania te pozwalają Nissanowi oferować korzyści z użytkowania samochodów elektrycznych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie jazdy autonomicznej możliwie jak najszerszej grupie klientów – a ostatecznie objąć prowadzenie na drodze ku nowej erze mobilności”.

Wizja inteligentnej mobilności Nissana opiera się na trzech obszarach innowacji:

  1. Inteligentnej jeździe – większym poczuciu pewności kierowcy dzięki Piloted Drive, czyli technologii autonomicznej jazdy,
  2. Inteligentnej energii – większej sprawności energetycznej i większej mocy samochodów elektrycznych,
  3. Inteligentnej integracji – nowych relacjach między pojazdami a społeczeństwem.

W każdym z tych obszarów Nissan oferuje najnowocześniejsze rozwiązania techniczne: od innowacji służących poprawie bezpieczeństwa dzięki technologiom jazdy autonomicznej, takim jak systemy kontroli o wysokiej stabilności i niezawodne systemy napędowe o wysokiej niezawodności, poprzez wydajne zespoły napędowe, w tym silniki na paliwo konwencjonalne i alternatywne oraz zaawansowane przekładnie, aż po rozwiązania do zarządzania energią.

Jednak poza specyfikacjami technicznymi Nissan koncentruje się też na wrażeniach kierowcy i pasażerów związanych z korzystaniem z inteligentnej mobilności i już teraz stara się zaoferować te doświadczenia użytkownikom swoich pojazdów. Podsumowując, Nissan stara się, aby prowadzenie samochodu stało się bardziej osobistym i emocjonującym przeżyciem, dającym poczucie panowania nad pojazdem.

Inteligentna jazda według Nissana

W koncepcji inteligentnej jazdy chodzi przede wszystkim o osiągi, komfort i bezpieczeństwo, o eliminację stresu związanego z codziennymi dojazdami do pracy oraz o minimalizację ryzyka wynikającego z niebezpiecznych warunków na drodze. Dostępnych jest już wiele służących temu rozwiązań – współczesne pojazdy są wyposażone w systemy rozpoznające zagrożenia lub aktywnie na nie reagujące. Nissan jest jednym z liderów w tym obszarze za sprawą technologii Safety Shield, obejmującej między innymi takie rozwiązania, jak ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy system awaryjnego hamowania przed przeszkodą. Firma zamierza umacniać swoją pozycję w tym obszarze poprzez oferowanie technologii jazdy autonomicznej wszystkim klientom w kluczowych modelach w swojej ofercie.

W ciągu najbliższych czterech lat Nissan wprowadzi na rynek wiele pojazdów z technologią jazdy autonomicznej w Europie, USA, Japonii i Chinach. Technologia ta będzie instalowana w popularnych modelach dla masowego odbiorcy, oferowanych w przystępnych cenach. Pierwszy taki samochód pojawi się na rynku japońskim jeszcze w tym roku. Drogowa prezentacja w Europie, zaplanowania na 2016 rok, posłuży do zademonstrowania dojrzałości technologii autonomicznej jazdy Nissana. W 2017 roku Nissan Qashqai będzie pierwszym samochodem wyposażonym w system Piloted Drive w Europie.

„Technologie jazdy autonomicznej są przedmiotem naszych prac badawczo-rozwojowych już od dłuższego czasu. Od 2013 roku prowadzimy ciągłe kompleksowe testy drogowe takich rozwiązań” – powiedział Daniele Schillaci, wiceprezes ds. globalnego marketingu i sprzedaży w firmie Nissan. „Pozwoliło nam to zweryfikować integralność i uniwersalność koncepcji Piloted Drive w rzeczywistych warunkach. Nasza technologia autonomiczna uzupełnia wrażenia z prowadzenia współczesnych samochodów, zapewniając kierowcy większą radość z jazdy i ograniczając jego stres”.

Inteligentna energia według Nissana

Nissan jest czołową marką motoryzacyjną pod względem technologii i sprzedaży samochodów elektrycznych. Według marki cisza, a jednocześnie odpowiednia moc i przyspieszenie, w połączeniu ze zwiększonym zasięgiem, to najważniejsze czynniki składające się na pozytywne doświadczenia związane z prowadzeniem pojazdu. Nissan zwiększa gęstość energii i wydajność akumulatorów w swoich pojazdach elektrycznych. Przykładem tego jest debiutujący przed europejską publicznością w Genewie Nissan IDS Concept z akumulatorem o pojemności 60 kWh zapewniającym zasięg 550 kilometrów*. Technologie Nissana pozwalają także skrócić czas ładowania oraz rozwijać potencjał samochodów elektrycznych w innych kierunkach. Alternatywne źródła elektryczności napędzającej samochody, takie jak ogniwa paliwowe, również będą miały swój udział w dywersyfikacji pod względem stosowanych paliw, przyczyniając się do rozwoju systemów opartych na energii odnawialnej. W obszarze „inteligentnej energii” mieści się także dalsze udoskonalanie powstałych zgodnie z ideą downsizingu turbodoładowanych silników oraz przekładni Xtronic pod względem obniżania spalania oraz kultury pracy i elastyczności tych podzespołów.

„Nissan analizuje różne źródła energii pod kątem ich wykorzystania w przyszłych pojazdach. Wiemy także, jak istotne jest konsekwentne inwestowanie w zróżnicowane technologie” – powiedział Schillaci. „Zadowoleni użytkownicy Nissanów LEAF przejechali swoimi pojazdami już łącznie ponad 2,1 miliarda kilometrów, co dowodzi wydajności i niezawodności naszych samochodów elektrycznych, a także naszej kompetencji w zakresie wprowadzania zaawansowanych i inteligentnych technologii”.

Inteligentna integracja według Nissana

Jak producent samochodów może przysporzyć korzyści społeczeństwu oraz przyczynić się do poprawy czystości powietrza, ochrony środowiska i zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym? Odpowiedzią na to wyzwanie jest łączenie samochodów, ludzi i infrastruktury technicznej w sieć, a także udział w budowaniu niezbędnej infrastruktury ładowania.

Nissan będzie uczestniczył w łączeniu samochodów z infrastrukturą techniczną, taką jak drogi oraz sieci teleinformatyczne i elektroenergetyczne. Takie połączenie powinno prowadzić do ograniczenia zatorów ulicznych, bardziej efektywnego współużytkowania pojazdów, popularyzacji zdalnej obsługi pojazdów oraz poprawy wydajności zarządzania energią.

Nissan wspiera także rozbudowę sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych w Europie, USA, Meksyku i Japonii. Do dziś w Europie zainstalowano ponad 10 500 stanowisk szybkiego ładowania. Nissan współpracuje ze swoimi partnerami przy rozwoju tej sieci, dostępnej dla wszystkich samochodów elektrycznych. W ten sposób firma przyczynia się do wzrostu całego rynku oraz zwiększa wygodę i poczucie pewności wszystkich kierowców użytkujących samochody elektryczne różnych marek.

„Inteligentna integracja polega na kojarzeniu inicjatyw Nissana w zakresie zarządzania energią i jazdy z potrzebami społeczeństwa” – powiedział Schillaci. „Inteligentna mobilność ma służyć nie tylko zwiększeniu przyjemności z prowadzenia samochodu, ale także przybliżyć osiągnięcie celu ‘zerowej emisji i zerowej śmiertelności’. Wymaga to jednak szerszego zaangażowania producentów samochodów. Musimy współpracować z organami regulacyjnymi, aby powstały odpowiednie przepisy dotyczące pojazdów silnikowych oraz standardy i zasady polityki wspierające jazdę autonomiczną”.

Technologie inteligentnej mobilności Nissana są dostępne już dziś w ramach pakietu Safety Shield, jako systemy pokładowych kamer oraz w samochodach elektrycznych. Kolejne rozwiązania w tym zakresie będą dostępne jeszcze w 2016 roku w Japonii, a rok później także w Europie. Nissan oczekuje, że wizja inteligentnej mobilności będzie realizowana dzięki popularyzacji idei współużytkowania samochodów, integracji systemów zarządzania ruchem oraz rozbudowie sieci ładowania bezprzewodowego.

* Według NEDC (New European Driving Cycle)

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.