NCSU prezentuje adaptacyjny sposób pomiaru stanu naładowania ogniw
Naukowcy Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej (ang. North Carolina State University) opublikowali interesującą pracę na temat pomiaru stanu naładowania akumulatorów litowo-jonowych
Naukowcy Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej (ang. North Carolina State University) opublikowali interesującą pracę „Adaptive Parameter Identification and State-of-Charge Estimation of Lithium-Ion Batteries” na temat pomiaru stanu naładowania akumulatorów litowo-jonowych. Nowy, adaptacyjny sposób pomiaru ma umożliwić wyznaczanie ilości pozostałej energii w ogniwach z dokładnością do 5%, co ma poprawić zarówno wskazania stanu naładowania jak i umożliwić lepsze zarządzanie ogniwami przez układy BMS, a w konsekwencji zwiększyć nieco ich trwałość.
Dokładność pomiaru dotychczas stosowanych prostych modeli jest dosyć ograniczona ze względu na liczbę zmiennych - pojemność ogniw spada wraz z wiekiem i stopniem zużycia oraz zależy od wielu zmieniających się cały czas parametrów - między innymi od temperatury, czy mocy ładowania/rozładowania. Modele o dużej dokładności wymagają ponadto skomplikowanych w implementacji algorytmów i wielu obliczeń.
Rozwiązanie zastosowane przez naukowców NCSU pozwala modyfikować model w czasie rzeczywistym, w oparciu o przetworzone dane, dzięki czemu mimo swojej prostoty jest on dokładny.
Dokładność pomiaru stanu naładowania akumulatorów w pojazdach elektrycznych jest istotnym zagadnieniem - zarówno jeśli chodzi o ustalenie aktualnego zasięgu jak i określenie ubytku pojemności. Pod tym względem dosyć dużą zmiennością wskazań charakteryzuje się chociażby system zastosowany w Nissanie Leaf. Słabą dokładnością charakteryzują się również szybkie ładowarki CHAdeMO, których wskazania stanu naładowania - jak informują użytkownicy [2] - są często rozbieżne z rzeczywistością.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.