SamochodyElektryczne.org

Mitsubishi i-MiEV w sprzedaży w Polsce

Wczoraj Mitsubishi rozpoczęło przyjmowanie zamówień na model iMiEV w Polsce

Mitsubishi i-MiEV - zobacz całą galerię

Wczoraj Mitsubishi rozpoczęło przyjmowanie zamówień na model i-MiEV w Polsce. Pierwsze auta trafią do klientów wiosną przyszłego roku.

Niestety, w źródle [2] podano, że cena elektrycznego Mitsubishi sięga aż 160 800 zł.

Fragment komunikatu prasowego Mitsubishi [1]

Od dziś klienci mogą składać zamówienia na ten pojazd a pierwsze samochody przypłyną do Polski z Japonii wczesną wiosną 2011 roku. Jeszcze przed oficjalną premierą rynkową w naszym kraju sprzedano 25 sztuk Mitsubishi i-MIEV: 4 z nich trafią do fińskiej firmy energetycznej Fortum, 1 - do biura rozwoju jednego z polskich miast, a pozostałe 20 do przedsiębiorstwa z branży energetycznej. Nowy pojazd elektryczny wzbudza duże zainteresowanie wśród klientów instytucjonalnych: firm z sektora energetycznego, elektrowni, służb miejskich a także władz miast, które promują ekologiczne środki transportu.

Firma Mitsubishi Motors jako pierwszy koncern motoryzacyjny na świecie opracowała i wprowadziła do sprzedaży samochód z napędem elektrycznym – Mitsubishi i MIEV. Auto jest dostępne w Japonii od lipca 2009 roku a wersja europejska zadebiutowała podczas trwającej nadal wystawy motoryzacyjnej w Paryżu. Produkcja Mitsubishi i-MIEV przeznaczonego dla europejskich odbiorców rozpoczęła się w minioną środę, 6 października w japońskiej fabryce Mizushima.

Mitsubishi i MiEV to auto przyjazne środowisku – charakteryzuje się zerową emisją dwutlenku węgla i tlenków azotu w procesie eksploatacji. Jest ultra ciche, innowacyjne i nowoczesne. Koszt przejechania 1 km jest o jedną trzecią niższy w porównaniu z napędem konwencjonalnym. Mitsubishi i MiEV stanowi przełom w historii motoryzacji. To szczytowe osiągnięcie w dziedzinie pojazdów ekologicznych, które pozytywnie wpłynie na rozwiązanie takich problemów jak zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie czy kurczące się zasoby paliw bazujących na ropie naftowej.

„Cieszymy się, że obecnie jako jedyna firma w Polsce i na świecie mamy w ofercie seryjnie produkowane auto elektryczne. Zauważamy, że wiele firm w naszym kraju docenia wagę problemu ochrony środowiska a na dowód tego chce kupować i promować ekologiczne pojazdy, takie, jak Mitsubishi i-MIEV.„ powiedział Arkadiusz Tomala – dyrektor zarządzający polskiego oddziału Mitsubishi. „Jako pionierzy przecieramy szlaki i mamy nadzieję, że już niedługo ta technologia upowszechni się a wysoki koszt produkcji baterii a co za tym idzie cena pojazdu spadną, dzięki korzyści skali i jednocześnie powstanie sieć stacji doładowywania.” – dodał.

40 lat praktyki Mitsubishi w budowaniu samochodów elektrycznych

Prace rozwojowe i przygotowanie produkcji pojazdów elektrycznych rozpoczęto w październiku 1966 roku, gdy firma Mitsubishi Heavy Industries Ltd. (w roku 1970, samochodowy oddział firmy Mitsubishi Heavy Industries Ltd. został z niej wydzielony i przekształcony w Mitsubishi Motors Corporation) otrzymała od największego japońskiego dostawcy energii elektrycznej, firmy TEPCO, zlecenie zbudowania prototypów pojazdów elektrycznych, a następnie przeprowadzenia programu testów sprawdzających ich działanie z akumulatorami wykonanymi w unowocześnionej technologii. Był to pierwszy z kilku programów badawczo-rozwojowych, które w efekcie doprowadziły do powstania dzisiejszego, seryjnego samochodu elektrycznego i-MiEV.

Mitsubishi było także jedną z pierwszych firm motoryzacyjnych, które zdecydowały się skorzystać z zalet akumulatorów litowo-jonowych, charakteryzujących się w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi znacznie lepszym stosunkiem zgromadzonej energii do masy i lepszą wydajnością, co sprawdzono w 1994 roku w czasie opracowywania samochodu “Chariot HEV” – pojazdu hybrydowego z możliwością ładowania akumulatorów z zewnętrznego źródła prądu. Samochód ten został następnie poddany systematycznie i szczegółowo prowadzonym programom badawczym, których celem było poszukiwanie sposobów dalszej poprawy osiągów, bezpieczeństwa i niezawodności.

Bazą do rozwoju nowej generacji samochodów elektrycznych firmy Mitsubishi Motor Corporation stał się innowacyjny samochód segmentu A, nazwany Mitsubishi i. Wykorzystując wyjątkową konfigurację samochodu tej wielkości, z centralnie umieszczonym silnikiem, zbudowano elektryczną wersję modelu „i”, nadając jej nazwę „i MiEV”. Był to zaprezentowany w 2006 roku samochód badawczy, napędzany zwartym i lekkim silnikiem elektrycznym, zasilanym przez bardzo wydajne akumulatory litowo-jonowe.

Po niespełna trzech latach od prezentacji samochodu badawczego, uruchomiono produkcję jego ostatecznej wersji, dopracowanej i przetestowanej na dystansie ponad 500 tysięcy kilometrów. Samochód otrzymał nazwę „i-MiEV” i w lipcu 2009 roku trafił do pierwszych klientów flotowych. W Japonii rozpoczęto też przyjmowanie zamówień od klientów indywidualnych, które to zamówienia realizowane są od kwietnia 2010 roku.

Ponad 500 000 km jazd testowych

Mitsubishi jest jedynym producentem na świecie, który przeprowadził tak drobiazgowe testy drogowe modelu elektrycznego – do dziś testowe wersje i MIEV pokonały pół miliona kilometrów, co odpowiada 12 okrążeniom kuli ziemskiej. Dzięki próbom przeprowadzanym w różnych, bardzo surowych warunkach klimatycznych i temperaturach wahających się od plus 40 do minus 30 stopni Celsjusza, koncern zdobył nieocenioną wiedzę – niedostępną obecnie dla żadnej innej firmy motoryzacyjnej. Zamierzając przekształcić badawczy samochód “i MiEV” w produkt komercyjny, Mitsubishi Motors przeprowadziło całą serię programów testowych, między innymi szczegółowo sprawdzono działanie samochodu na drogach o złej nawierzchni, przebadano jego wytrzymałość i niezawodność, a także przeprowadzono testy zderzeniowe.

Równolegle zbierano szczegółowe dane z eksploatacji samochodów i MiEV we flotach pojazdów, weryfikując ich działanie w różnych warunkach klimatycznych w ciągu rzeczywistej eksploatacji. W czasie trwających rok prac badawczych, siedem japońskich firm z branży energetycznej eksploatowało pod okiem Mitsubishi 37 samochodów badawczych, przejeżdżając nimi łącznie ponad 300 tysięcy kilometrów w warunkach normalnego, codziennego użytkowania. Kolejne 200 tysięcy kilometrów przejechano w Europie, Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii, gdzie testom podano 11 pojazdów.

Komentarze (6)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • AAA

Pseudo ekolodzy wyłudzą trochę pieniędzy i sobie to g kupią
  • Norbias

Nie zmienia to faktu, że taniej wychodzi sprowadzenia auta z zagranicy. Dla Mnie to jest szczyt absurdu że w krajach tzw. wysokorozwiniętych auta są tańsze niż u nas w kraju. Z drugiej strony wszystko zależy od kursu Złoty-Euro. Miejmy nadzieję że im więcej aut elektrycznych pojawi się na rynku tym mniejsze ceny ich będą, gdyż zapewne nie tylko ja, ale i wy także byście chcieli być w posiadaniu auta elektrycznego :)
  • Marcin

No póki co to będzie zabawka dla promuących się gwiazd i innych bogaczy. Jakby to było autko klasy Prius to jeszcze możnaby się zastanowić. No cóż trzeba czekać na Nissana chociaż pierwsza generacja napewno tania nie będzie. Ale powoli z czasem zrobi się konkurencja. Na razie przez 2 lata EV będzie raczej ciekawostką ale dostępną dla zasobniejszych w kasę napaleńców - co też jest dobrym objawem. Póki co mitsubishi nie ma konkurencji więc może chcieć tyle.
  • Arrczi

Państwo powinno znieść cło, akcyzy i podatki na tego typu pojazdy. Przecież to nie wpłyneło by na rodzimy rynek samochodów spalinowych. Wczoraj Romet ogłosił produkcję wozidełka 2 miejscowego za około 30000zł Zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam.
  • hide

To koszt akumulatorów ile wynosi? Spalinowa wersja tego autka w UK wynosi bodajże 900 funtów czyli z 40000zł. W Polsce nie wiem czy jest w sprzedaży bo nie jestem, w temacie ale tej wielkości auto góra 50000zł by kosztowało. 110000zł różnicy? Jeden samochód zamiast ponad trzech? To rzeczywiście chyba znajdzie chętnych tylko w pojedynczych sztukach dla firm energetycznych jako nośnik reklamy:/ W salonach też pewnie ich nie będzie...
  • RaveN

Patrząc na cenę przypomina mi się tekst z jednego filmu - "Nie jestem tani, ale można mnie kupić" ;)