SamochodyElektryczne.org

Integracja brytyjskich sieci Polar i Source London

Firma Chargemaster, będąca producentem terminali ładowania i operatorem sieci Polar, poinformowała o zawiązaniu współpracy z odpowiedzialną za kwestie transportu w Londynie jednostką samorządu terytorialnego Transport for London, zarządzającą siecią Source London


Firma Chargemaster, będąca producentem terminali ładowania i operatorem sieci Polar, poinformowała o zawiązaniu współpracy z odpowiedzialną za kwestie transportu w Londynie jednostką samorządu terytorialnego Transport for London, zarządzającą siecią Source London. Aktualnie w skład prywatnej sieci Polar wchodzi ponad 1500 punktów ładowania w 30 miastach, natomiast miejska sieć Source London obejmuje ponad 700 terminali. W ramach współpracy w tym roku w stolicy Wielkiej Brytanii powstanie 200 dodatkowych punktów ładowania, a użytkownicy zyskają możliwość korzystania z terminali obu sieci.

Transport for London planuje w 2013r. rozbudować sieć Source London do 1300 punktów, natomiast sieć Polar ma w niedalekiej przyszłości objąć 100 miast. Jak dotąd firma Chargemaster dostarczyła ponad 5 tys. terminali ładowania, które zostały zainstalowane głównie w Wielkiej Brytanii oraz w Holandii, Francji, Belgii, Austrii, Niemczech, Skandynawii i Irlandii.

Przy okazji zawiązania współpracy między Polar i Source London warto zauważyć, że firma Chargemaster zmieniła swoją dotychczasową ofertę dostępu do sieci Polar. Zamiast jednorazowej opłaty rejestracyjnej, wysokiego abonamentu miesięcznego i dodatkowych opłat za każde użycie (wcześniejszy wpis) przygotowano bardzo niski abonament roczny wynoszący 10 GBP. Po podpisaniu umowy, użytkownicy otrzymają kartę dostępową do sieci Polar i mogą bezpłatnie korzystać z punktów ładowania przynajmniej do marca 2013r. (potencjalnie nawet dłużej). Po zakończeniu okresu promocyjnego/rozwojowego od użytkowników będą pobierane dodatkowe opłaty za używanie terminali. Jedynym ograniczeniem dostępu jest zakaz regularnego doładowywania pojazdów elektrycznych w nocy, ponieważ nie jest ono rolą punktów dostępnych publiczne.

Zmiana modelu biznesowego sieci Polar była do przewidzenia, ponieważ po ustaleniu wysokich opłat abonamentowych właściciele pojazdów elektrycznych nie byli zainteresowani przystąpieniem do sieci. Ponadto konkurencyjne sieci zwróciły się już w kierunku pobierania opłat bezpośrednio za korzystanie z terminali ładowania (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2).

Innymi nowościami w sieci Polar mają być aplikacja na urządzenia mobilne ułatwiająca wyszukiwanie punktów ładowania, oraz terminale z dwoma wyjściami IEC 62196-2 Type 2 (VDE-AR-E 2623-2-2) o mocy 22 kW każde. W niedalekiej przyszłości Chargemaster zamierza rozpocząć także instalacje terminali o mocy 43 kW, które jako jedyne będą w stanie doładowywać Renault Zoe w około 30 minut. We współpracy z Nissanem firma Chargemaster rozpoczęła również instalacje szybkich ładowarek CHAdeMO o mocy 50 kW (korzystanie z urządzeń ufundowanych przez japońska firmę jest bezpłatne i nie wymaga przystąpienia do sieci Polar).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.