SamochodyElektryczne.org

Cummins zapowiedział pakiety akumulatorów i napędy dla autobusów elektrycznych

Już wkrótce producenci autobusów będą mogli rozważyć możliwość zakupu pakietów akumulatorów i napędów trakcyjnych od Cumminsa

Cummins AEOS - zobacz całą galerię

Nie minęło wiele czasu od prezentacji demonstracyjnego pojazdu AEOS (Concept Class 7 Urban Hauler EV) (wcześniejszy wpis), a Cummins już zapowiedział kompletną ofertę dla producentów autobusów elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania, co wpisuje się w ogólną strategię firmy (wcześniejszy wpis).

W poniedziałek, na targach APTA w Atlancie Cummins zaprezentuje ofertę akumulatorów, silników i osprzętu.

Autobusy z pakietami do 560 kWh oraz z silnikami 350 kW

W przypadku autobusów elektrycznych, sprzedawane będą pakiety o pojemności 70 kWh, które producenci będą mogli w zależności od potrzeb łączyć w większe jednostki (maksymalnie osiem i 560 kWh). W najbardziej rozbudowanej konfiguracji, 560 kWh ma wystarczyć na około 360 km jazdy. Zużycie energii wynosiłoby wówczas 156 kWh/100 km.

Do napędu autobusów posłużą silniki, prawdopodobnie TM4, o mocy ciągłej 225 kW i maksymalnej 350 kW oraz o momencie obrotowym ciągłym 1850 Nm i chwilowym 3400 Nm. Napięcie nominalne maszyn to około 660 V. Silniki TM4 nie wymagają dodatkowej przekładni.

W przypadku autobusów hybrydowych, na wyposażeniu których znajdzie się agregat prądotwórczy o pojemności 4,5-litra oraz mocy 150 kW, przewiduje się że pakiety akumulatorów będą osiągały rozmiar 210 kWh (trzy sztuki po 70 kWh). Taki zapas energii ma wystarczyć na 135 km zanim zaistnieje konieczność włączenia silnika spalinowego.

Projektując swoje rozwiązania Cummins przewidział różne sposoby ładowania oraz zasilania odbiorników pokładowych (mocą rzędu 25 kW).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.