Brak porozumienia w sprawie standardu wtyczek dla EV w Europie
Serwis Euractiv poinformował, że grupa firm pracujących nad europejskim standardem wtyczek dla pojazdów elektrycznych wciąż nie doszła do porozumienia
Serwis Euractiv poinformował, że grupa firm pracujących nad europejskim standardem wtyczek dla pojazdów elektrycznych wciąż nie doszła do porozumienia. Według źródła [1] przyjęcie standardu proponowanego przez grupę firm niemieckich zostało zablokowane przez firmy francuskie i włoskie. Jako powód podaje się brak dodatkowych zabezpieczeń przed porażeniem dzieci, jednak prawdopodobnie rzeczywistą przyczyną są ogromne pieniądze, które można zyskać lub stracić w zależności od przyjętego standardu. Jeśli spór będzie się przeciągał może to opóźnić standaryzację portów ładowania w samochodach i terminalach, która planowo miała zostać ukończona w tym roku (wcześniejszy wpis).
Obecnie w Europie można spotkać bardzo wiele typów standardów wtyczek - począwszy od tych stosowanych powszechnie w domach, poprzez jednofazowe SAE J1772, trójfazowe IEC 62196-2 Type 2 (VDE-AR-E 2623-2-2), a skończywszy na CHAdeMO dla zewnętrznych ładowarek prądu stałego - co skutecznie utrudnia rozwój rynku. Ponadto wciąż pojawiają się nowe propozycje jak na przykład uniwersalna wtyczka ładowania (wcześniejszy wpis). Tymczasem w USA i Japonii od ponad roku obowiązuje już standard wtyczki i protokołu komunikacyjnego opisanego w normie SAE J1772 (do 16,8 kW), w przypadku większych mocy prawdopodobnie przyjmie się standard CHAdeMO, a obecnie trwają prace nad standaryzacją ładowania bezstykowego (wcześniejszy wpis).
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.