Bezstykowe ładowanie mocą 30 kW z użyciem standardu CHAdeMO
Firmy INTIS i THD w bardzo ciekawym projekcie wykorzystały standard CHAdeMO do implementacji bezstykowego ładowania w seryjnie produkowanych samochodach
W Niemczech firmy Integrated Infrastructure Solutions GmbH (INTIS) i THD (członek Stowarzyszenia CHAdeMO) opracowały bardzo interesujący system bezstykowego ładowania, wykorzystujący standard CHAdeMO.
Na pierwszy rzut oka „bezstykowe CHAdeMO” wprawia w konsternację, ale w istocie chodzi jedynie o wykorzystanie stałoprądowego toru ładowania CHAdeMO i interfejsu komunikacyjnego (między innymi informacje sterujące z pakietu o dopuszczalnym napięciu/prądzie ładowania). Opracowany system bezstykowego ładowania emuluje stykowe połączenie CHAdeMO, dzięki czemu taki zestaw można zainstalować w dowolnym samochodzie z CHAdeMO, praktycznie nie ingerując w żadne sposób w pojazd i jego system zarządzania akumulatorami.
Co ważniejsze, możliwe staje się ładowanie wyższymi mocami - prototypy mają moc 30 kW i nie są ograniczone mocą ładowarki pokładowej. W typowych rozwiązaniach, systemy bezstykowego ładowania w analogiczny sposób emulują ładowanie prądem przemiennym z użyciem ładowarki pokładowej, osiągając co najwyżej 3,3 lub 6-7 kW.
Autorzy projektu podnoszą także argument, że dzięki pośrednictwu CHAdeMO (zamiast opracowania dedykowanego rozwiązana) są w stanie dostarczać systemy bezstykowego ładowania dużej mocy już dziś, zanim okrzepną powstające dopiero standardy. Co więcej system staje się uniwersalny dla wszystkich aut z CHAdeMO.
W ramach prac badawczo-rozwojowych instalacji systemu dokonano w dwóch Nissanach Leafach oraz w Citroënie Berlingo Electric. Komercjalizacja rozwiązania ma nastąpić w 2018r. w Niemczech oraz w miarę potrzeb także na innych rynkach.
Źródła
- [1] 30kW inductive charging with CHAdeMO chademo.com
- [2] Interview: the backstage of 30kW inductive charging with CHAdeMO chademo.com
Komentarze (1)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
fast_and_eco