SamochodyElektryczne.org

Axeon planuje uruchomić w Polsce produkcję pakietów dla EV/HEV

Brytyjska firma Axeon poinformowała o planie uruchomienia w Polsce produkcji pakietów akumulatorów dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych

Rolls-Royce Phantom 102EX - pakiet akumulatorów Rolls-Royce Phantom 102EX - pakiet akumulatorów


Brytyjska firma Axeon poinformowała o planie uruchomienia w Polsce produkcji pakietów akumulatorów dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Zlokalizowany w Gliwicach polski oddział Axeon - Axeon Sp. z o.o., który do tej pory produkował głównie systemy zasilania dla elektronarzędzi i rowerów elektrycznych, prowadzi obecnie przygotowania do rozpoczęcia produkcji także na potrzeby branży motoryzacyjnej. Start montażu pakietów dla pojazdów w Gliwicach może nastąpić jeszcze w tym roku. W przypadku uruchomienia linii produkcyjnych i zwiększonego popytu ze strony klientów, Axeon nie wyklucza możliwości zwiększenia zatrudnienia w zakładzie w Gliwicach, w którym obecnie pracuje 380 osób.

Jednym z wielu pojazdów, dla którego pakiet przygotowywała firma Axeon była prototypowa elektryczna limuzyna Rolls-Royce Phantom 102EX.



Komunikat prasowy firmy Axeon [1]

Gliwicki Axeon planuje rozpoczęcie pierwszej w Polsce produkcji akumulatorów dla branży samochodów elektrycznych i hybryd

Według analiz, globalny rynek samochodów elektrycznych i hybryd w roku 2020 osiągnie wartość 70 mld. dolarów

Gliwicka fabryka firmy Axeon, największego producenta akumulatorów w Europie, przygotowuje się do rozpoczęcia pierwszej w Polsce produkcji systemów zasilania dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. Axeon, który już teraz produkuje w swej macierzystej fabryce w Szkocji nowoczesne akumulatory litowo-jonowe dla takich marek, jak Jaguar czy Land Rover, pragnie wykorzystać trend produkcji elektrycznych i hybrydowych modeli, związany m.in. z nowymi regulacjami dotyczącymi redukcji CO2. Według przewidywań ekspertów, rynek systemów zasilania do modeli elektrycznych i hybrydowych ma osiągnąć w roku 2020 wartość 70 miliardów dolarów.

Już w 2011 roku inżynierowie oraz załoga fabryki w Gliwicach rozpoczęli działania zmierzające do wdrożenia nowych systemów jakości produkcji, przystosowanych do wytwarzania akumulatorów dla branży automotive oraz przygotowują powierzchnię fabryczną pod stworzenie linii produkcyjnych systemów dla samochodów elektrycznych i hybryd. W roku 2011 oraz na początku tego roku inżynierowie z Gliwic odbyli także szkolenia związane z produkcją akumulatorów dla branży automotive w siedzibie firmy, w Dundee, gdzie już teraz trwa produkcja dla branży motoryzacyjnej.

W momencie rozpoczęcia produkcji, gliwicki zakład Axeon będzie wytwarzał akumulatory do modeli aut osobowych oraz małych samochodów dostawczych. W przypadku uruchomienia linii, produkty te będą wysyłane do krajów Europy Centralnej i Północnej.

- Liczymy, że coraz większe zapotrzebowanie na litowo-jonowe akumulatory sprawi, że jeszcze w tym roku uda nam się rozpocząć produkcję w Gliwicach, do czego fabryka już rozpoczęła przygotowania. W przypadku uruchomienia linii produkcyjnych i zwiększonego popytu ze strony klientów, nie wykluczamy także zwiększenia zatrudnienia w naszym zakładzie – mówi Jim Ferguson, dyrektor operacyjny Axeon oraz dyrektor gliwickiej fabryki.

Według analiz rynkowych, produkcja samochodów elektrycznych i hybrydowych zwiększy się ze 130 tys. w roku 2011 do ponad ośmiu milionów do końca 2020 roku*. Jak przewidują eksperci Axeon, dekadę później fabryki opuszczać będzie już ok 12,5 mln. sztuk. Rynek produkcji akumulatorów litowo-jonowych, zasilających modele elektryczne i hybrydowe, zwiększy natomiast swą wartość z dwóch mld dolarów w roku poprzednim do 70 mld. w roku 2020**.

Na przestrzeni kolejnych czterech lat, większość z globalnych producentów samochodów planuje wprowadzić do swojej oferty modele elektryczne i hybrydy lub też wprowadzić nowe wersje tego typu modeli już znajdujących się w ofercie. Rozpoczęcie produkcji i wprowadzenie na rynek samochodów serii Z.E., mających charakteryzować się przystępną ceną planuje m.in. Renault. W 2013 roku produkcję mają rozpocząć Jaguar (sportowy supersamochód C-X75), w tym samym roku na rynek ma też trafić hybrydowy model koncernu Land Rover’a - Range Rover_e. Wśród najnowszych modeli będących już w sprzedaży, są m.in. Mitsubishi iMiev, Nissan Leaf (Samochód Roku 2011) czy Opel Ampera.

Jak wskazują eksperci Axeon, jednym z czynników, które z pewnością mają wpływ na zwiększenie zainteresowania produkcją samochodów elektrycznych i hybryd przez światowe koncerny są limity dotyczące emisji CO2, jakie zarówno globalne, jak i europejskie instytucje prawodawcze (w tym Parlement Europejski) mają zamiar wprowadzić w najbliższych latach. W przypadku Europy, jest to m.in. ograniczenie emisji dwutlenku węgla w samochodach dostawczych i półciężarówkach do 147 gramów/kilometr do 2020 roku (obecnie ok. 200 g/km). Również rząd Stanów Zjednoczonych pracuje nad regulacjami prawnymi prowadzącymi do zmniejszenia emisji CO2 do roku 2025.

- Perspektywy, jakie rysują się przed rynkiem samochodów elektrycznych i hybrydowych są dla nas bardzo obiecujące. Ma na to wpływ nie tylko trend związany z tworzeniem samochodów bardziej ekologicznych, lecz również kwestie regulacji prawnych, wedle których wprowadzone zostaną nowe limity emisji CO2, do których światowe koncerny będą musiały się dostosować. To zaś sprawia, że przed branżą produkcji akumulatorów litowo-jonowych roztacza się perspektywa stabilnego wzrostu – dodaje Jim Ferguson.

***

W roku 2010, w szkockim centrum badań i rozwoju Axeon, powstał prototyp największego na świecie akumulatora do samochodu osobowego, przeznaczony dla luksusowego Rolls-Royce’a Phantom 102 EX. Pojazd zadebiutował w marcu 2011 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie, po czym ruszył w międzynarodowe tournée po Europie, Bliskim Wschodzie, Azji i USA. W założeniu firmy ma on sprowokować jej klientów do dyskusji nad alternatywnymi źródłami zasilania dla najbardziej luksusowych samochodów na świecie.

* źródło: Credit Suisse 2010
** źródło: Automotive forecast from Santa Maria Associates on Lithium ion batteries



O Axeon Sp. z o.o., polskim oddziale firmy Axeon

Axeon Sp. z o.o. jest polskim oddziałem firmy Axeon, największego niezależnego producenta akumulatorów litowo-jonowych w Europie. Zatrudniająca 380 pracowników gliwicka fabryka produkuje miesięcznie 60 tysięcy litowo-jonowych systemów zasilania, przeznaczonych w głównej mierze na rynek elektronarzędzi, a także innych urządzeń mobilnych.

Od 2011 roku gliwicki zakład wytwarza także akumulatory do nowoczesnych rowerów elektrycznych (e-bike’ów) przeznaczonych na rynek europejski. W polskim zakładzie Axeon od 2011 roku działa ponadto specjalistyczne laboratorium, w którym przeprowadzane są testy nowych urządzeń i rozwiązań tworzonych przez polskich inżynierów.

Głównym odbiorcą Axeon Sp z o.o. jest firma Robert Bosch. Więcej informacji dotyczących polskiego zakładu Axeon dostępnych jest na stronie: www.axeon.com/pl



O Axeon

Axeon jest czołowym europejskim projektantem i producentem litowo-jonowych systemów zasilania dla pojazdów elektrycznych (EV), hybrydowych (HEV) oraz pojazdów elektrycznych typu plug-in hybrid (PHEV). Bazy produkcyjne firmy Axeon zlokalizowane w Wielkiej Brytanii i w Polsce dostarczają również akumulatory dla rowerów e-bike, elektronarzędzi oraz technologii mobilnych. W swojej ofercie Axeon posiada także rozwiązania dla stacjonarnych systemów magazynowania energii. Wszystkie wymienione technologie korzystają z nowoczesnego systemu zarządzania baterią, który zapewnia bezpieczeństwo i wysoką wydajność przez długi czas.

Baterie i systemy ładowania firmy Axeon zostały zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z wysokimi standardami obowiązującymi w przemyśle motoryzacyjnym oraz w oparciu o wieloletnie doświadczenie w dziedzinie produkcji baterii. Obecnie, baterie te zapewniają zasięg ponad 225 km po jednym ładowaniu i mają pojemność od 5 kWh do 180 kWh. Strategiczna współpraca z wieloma producentami najbardziej zaawansowanych ogniw na świecie umożliwia firmie Axeon określenie najlepszego rodzaju zasilania do konkretnego zastosowania.

Axeon nieustannie inwestuje w działania badawcze i rozwojowe, aby produkować coraz lepsze baterie, udoskonalać wykorzystywane technologie, a jednocześnie redukować koszty i zwiększać wydajność. Bieżące projekty rozwoju technologii są finansowane częściowo przez agencję rządu brytyjskiego - Technology Strategy Board, jak również z siedmioramowego programu Unii Europejskiej. Projekty te obejmują produkcję nowej, lekkiej baterii wykorzystującej ogniwa NCM, projekt i wprowadzenie nowego systemu zarządzania baterią (BMS), rozwój nowych materiałów do produkcji katod i anod, projekt i produkcję systemów zasilania dla rozszerzonego zakresu pojazdów elektrycznych oraz rozwój metod recyklingu akumulatorów pojazdów elektrycznych.

Axeon jest w całości własnością firmy AG Holding Ltd, wspieranej przez fundusz kapitałowy Ironshield Capital Management LLP.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź www.axeon.com

Źródła

  • [1] Komunikat prasowy firmy Axeon Sp. z o.o., 28.02.2012r.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.