SamochodyElektryczne.org

Audi prezentuje prototyp e-tron, zapowiadając ładowanie trójfazowe mocą 22 kW

Audi e-tron będzie wyposażony w ładowarkę trójfazową o mocy 11 kW (opcjonalnie 22 kW) oraz możliwość szybkiego ładowania mocą 150 kW z ładowarek CCS Combo 2

Audi e-tron prototype - zobacz całą galerię

Audi ujawniło nieco dodatkowych informacji na temat nadchodzącego modelu e-tron, przy okazji poddając przedprodukcyjny prototyp wyładowaniom elektrycznym (symulacja uderzenia pioruna) i demonstrując, że poza uszkodzeniami lakieru na dachu, auto pozostaje po takim eksperymencie w pełni sprawne.

Audi e-tron prototype Audi e-tron prototype
Audi e-tron prototype Audi e-tron prototype
Audi e-tron prototype Audi e-tron prototype

Zasięg 400 km

Spodziewany zasięg w nowym cyklu WLTP ma wynosić ponad 400 km. W 2015r. podawano dla modelu koncepcyjnego Audi e-tron quattro concept wartość 500 km, ale prawdopodobnie było to dla mało-realistycznego cyklu NEDC.

Ładowanie DC mocą 150 kW i AC mocą 22 kW

Ważną i bardzo pozytywną informacją jest, że Audi e-tron otrzyma standardowo trójfazową ładowarkę pokładową o mocy 11 kW, a opcjonalnie można będzie zamówić wersję 22 kW. Oznacza to czas ładowania pakietu 95 kWh mocą 11 kW w 8,5 h oraz pewnie około 4,5 h mocą 22 kW.

Na trasie wykorzystywane może być szybkie ładowanie prądem stałym o mocy do 150 kW (standard CCS Combo 2).

Auta elektryczne Audi będą oferowane z kartą dostępową do sieci punktów szybkiego ładowania IONITY oraz do około 80% z 65.000 publicznie dostępnych punktów ładowania różnych operatorów w Europie. W 2019r. autoryzacja ma być możliwa automatycznie, bez konieczności posiadania karty dostępowej.

Audi e-tron prototype Audi e-tron prototype
Audi e-tron prototype Audi e-tron prototype
Audi e-tron prototype Audi e-tron prototype
Audi e-tron prototype Audi e-tron prototype
Audi e-tron prototype Audi e-tron prototype
Audi e-tron prototype Audi e-tron prototype

Komunikat prasowy firmy Audi [2]

Bardzo wysokie napięcie: Prototyp Audi e-tron w klatce Faradaya

  1. Szybkie ładowanie o mocy do 150 kW w sieci Ionity
  2. Szeroka gama możliwości ładowania zarówno w domu, jak i w czasie podróży
  3. Zasięg ponad 400 km wg. założeń cyklu WLTP

Ingolstadt/Berlin, 20 kwietnia 2018 r. Produkcyjna wersja prototypu Audi e-tron zwiastuje nową erę czterech pierścieni. Koncern przekształca się z tradycyjnego wytwórcy samochodów w systemowego dostawcę mobilności, oferując swym klientom skrojone na miarę rozwiązania pozwalające na ładowanie pojazdów elektrycznych zarówno w domu, jak i w podróży. Produkcyjna wersja Audi e-tron to pierwszy na rynku samochód, który w odpowiednich stacjach można ładować z mocą nawet 150 kW. Elektryczny SUV będzie wtedy gotów do dalszej jazdy w zaledwie 30 minut. Jego litowo-jonowy akumulator wg. założeń cyklu WLTP zapewnia zasięg ponad 400 kilometrów.

Scenariusz: tańczące światła i pulsujące błyskawice ponad dachem samochodu

Klatka Faradaya w zakładzie doświadczalnym Siemensa w berlińskiej rozdzielni prądu ma wymiary 42 x 32 x 25 metrów. W tej największej na świecie stacji rozdzielczej, zespół elektryków i inżynierów prowadzi badania nad impulsami wyładowczymi, których napięcie sięga trzech milionów volt. Zbudowana w roku 1958 półokrągła hala, kryje w sobie generator napięcia impulsowego o wielkości domu. W samym jego środku stoi prototyp Audi e-tron. Ponad jego dachem, rozświetlając wysokie na 25 metrów pomieszczenie, tańczą błyski światła i pulsują błyskawice. Kierunek wyładowań został przez ekspertów skierowany wprost w samochód. Ten eksperyment symbolizuje to, o czym ludzkość marzyła od tysięcy lat: okiełznanie piorunów i wykorzystanie ich energii. Dziś cały czas nie możemy wykorzystać błyskawic do naładowania elektrycznego samochodu, jednak inżynierowie poczynili znaczący krok przybliżający nas do możliwości ładowania z szybkością błyskawicy. Produkcyjna wersja prototypu Audi e-tron to pierwszy na rynku samochód, który będzie ładowany z mocą nawet 150 kW.

Ładowanie w ruchu: nawet 150 kW na stacji szybkiego ładowania

Na stacjach szybkiego ładowania pracujących w europejskim standardzie Combined Charging System (CCS), takich jak stacje sieci Ionity, prototyp Audi e-tron jest gotowy do kolejnego etapu długiej podróży w mniej niż 30 minut. Kluczem do tak szybkiego ładowania jest zaawansowany system zarządzania ciepłem wytwarzanym przez litowo-jonowy akumulator. Akumulator, umieszczony w podłodze pojazdu, ma pojemność 95 kWh i wg. realistycznych testów prowadzonych w standardzie cyklu WLTP pozwala na przejechanie ponad 400 kilometrów. Nowy SUV zapewnia wysoką, codzienną użyteczność. Jeszcze do końca roku 2018 powstanie prawie 200 stacji szybkiego ładowania (High Power Charging - HPC), z których każda będzie miała sześć stanowisk. Plany przewidują, że do roku 2020 przy autostradach i przy głównych szlakach transportowych zbudowanych zostanie 400 stacji, w odległości ok. 120 kilometrów jedna od drugiej.

Obok możliwości szybkiego ładowania prądem stałym ze źródła bezpośredniego, elektryczny SUV może być również ładowany w trasie, na stacjach ładujących prądem zmiennym w standardzie do 11 kW i opcjonalnie do 22 kW. Licząc wszystkie razem, klienci mogą korzystać z ponad 65 tysięcy publicznych stacji ładowania rozsianych po całej Europie, a ilość ta jeszcze w tym roku wyraźnie wzrośnie. Wraz z wprowadzeniem modelu na rynek, dzięki nowej usłudze ładowania, Audi zapewni wszystkim klientom decydującym się na e-tron uproszczony dostęp do prawie 80 procent z tych stacji. Nie ważne czy auto ładowane będzie prądem stałym, czy zmiennym, czy z mocą 11 kW, czy 150 kW – wszystko czego potrzebuje klient by rozpocząć proces ładowania to jedna karta. Kupujący taką usługę musi najpierw jednorazowo zarejestrować się na portalu myAudi i zawrzeć indywidualną umowę dotyczącą ładowania pojazdu. Rozliczenia następują automatycznie i nie wymagają płatności w postaci fizycznej. Procedura ta stanie się jeszcze łatwiejsza i wygodniejsza w momencie wprowadzenia funkcji Plug & Charge, której debiut zaplanowano na rok 2019. Wtedy nie będzie już potrzebna karta – samochód sam autoryzuje się na stacji i automatycznie odblokuje możliwość ładowania.

Dłuższe wyprawy samochodem mogą być zaplanowane z wykorzystaniem aplikacji myAudi app lub bezpośrednio w samochodzie. W obu przypadkach oczom kierowcy ukaże się wybrana, odpowiednia droga z zaznaczonymi punktami ładowania. System nawigacji bierze pod uwagę nie tylko stan akumulatora, ale również sytuację drogową, a czas przeznaczony na ładowanie wlicza do kalkulacji czasu przybycia na miejsce. W planie podróży zawarte są wszystkie stacje ładujące prądem stałym i większość stacji ładujących prądem zmiennym na terenie Europy.

Ładowanie w domu: standardowo 11 kW, opcjonalnie 22 kW

Audi proponuje różne rozwiązania umożliwiające ładowanie pojazdu w domu. Jeśli klient wyrazi taką potrzebę, elektryk polecony przez miejscowego dealera Audi sprawdzi jakie opcje ładowania samochodu są możliwe w danej lokalizacji i zamontuje w garażu klienta odpowiedni sprzęt. Standardowo, mobilny system ładowania może być użyty na dwa sposoby: można go podłączyć do gniazdka domowego 230V - wtedy ładowanie będzie miało moc 2,3 kW. Natomiast po podłączeniu do trójfazowego gniazda 400V, ładowanie osiąga moc 11 kW. W tym drugim przypadku akumulator naładuje się w pełni po ok. ośmiu i pół godzinach. Dzięki opcjonalnemu systemowi, moc ładowania podwaja się do 22 kW. Warunkiem jest tu jednak wyposażenie elektrycznego SUV’a w drugą ładowarkę.

System ładowania połączony z systemem zarządzania energią w domu oferuje również inteligentne funkcje ładowania. Przykład: prototyp Audi e-tron może być ładowany z maksymalną wydajnością możliwą do uzyskania przez domowy system elektryczny i przez sam samochód, biorąc jednocześnie pod uwagę zapotrzebowanie innych konsumentów w gospodarstwie domowym. Zapobiega to przeciążeniu domowej sieci elektrycznej. Ponadto klienci mogą sami ustawiać własne priorytety, na przykład ładowanie samochodu w godzinach, w których energia elektryczna jest tańsza. Jeśli dom wyposażony jest w system fotowoltaiczny, samochód może być ładowany również energią generowaną przez niego, a proces ładowania uwzględni nawet takie warunki jak prognozowane fazy światła słonecznego.

Aplikacja myAudi pozwala na wygodne zawiadywanie wszystkimi procesami bez potrzeby ruszania się z kanapy. Dzięki niej można zaplanować, uruchomić i monitorować proces ładowania, ale też wstępnie ogrzać bądź wychłodzić elektrycznego SUV’a. Klient może również np. zaprogramować czas wyjazdu, a wtedy Audi e-tron naładuje akumulator, nagrzeje lub wychłodzi wnętrze w określanym czasie. Aplikacja wyświetla też dane dotyczące ładowania oraz parametry jazdy.

Źródła

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • alfK

@highend bo Niemcy od lat są niekwestionowanym liderem w produkcji "samochodów elektrycnych za 5 lat". Póki co dwoją się i troją aby jak najwięcej wycisnąć z wynalazku pana Rudolfa Diesla...
prototyp "e-tron" ... tak słyszymy o tym od 5 lat albo i lepiej. I co ?