SamochodyElektryczne.org

← przejdź do indeksu kalkulatorów

Kalkulator zasięgu pojazdu elektrycznego

Niniejszy kalkulator pozwala w sposób bardzo uproszczony oszacować zasięg pojazdu elektrycznego w funkcji stałej prędkości.

Ponieważ kalkulator nie uwzględnia bardzo wielu czynników, wyniki obliczeń należy traktować jedynie poglądowo. W rzeczywistości, uwzględniając np. ukształtowanie terenu, rzeczywistą dostępną energię pakietu akumulatorów (zależną chociażby od prądu rozładowania i temperatury), sprawność napędu (zależną od prędkości obrotowej i obciążenia), przyspieszenia oraz hamowania (potencjalnie z odzyskiem energii) itd., zasięgi mogą być inne (zazwyczaj przynajmniej o kilka-kilkanaście procent mniejsze).

Dodatkową zaletą kalkulatora jest to, że pozwala zorientować się jaka moc jest potrzebna do uzyskania konkretnych prędkości w przypadku pojazdu o zadanej masie i oporach ruchu.

Dane pojazdu

[m2]

[-]

[kg]

[-]

[-]

[%]

[kWh]

[W]

[W]

* Masa całkowita pojazdu wraz z pasażerami i bagażem
** Wypadkowa sprawność układu napędowego (silnika, kontrolera, skrzyni biegów)
*** Energia, którą można pobrać z akumulatorów (bez uwzględniania szeregu czynników, które mogą ją ograniczyć – takich jak prąd rozładowania, temperatura itp.)
**** Moc dodatkowych odbiorników (oświetlenie, nawigacja, radio itp.) bez ogrzewania/klimatyzacji

Resetuj

Komentarze (5)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@ataman102
Żaden silnik nie jest brany pod uwagę, ponieważ obliczenia są prowadzone z drugiej strony - od strony fizycznych wymagań mocy, aby dany pojazd (o danej masie i oporach ruchu) mógł osiągnąć konkretną prędkość.
Ok zmienia sie zmienilem kilka danych, moj blad
A jaki silnik brany jest pod uwage? Zmieniajac zuzycie energii w odbiornikach do minimalnej 10, a pozostawiajac reszte danych niezmienionych zasie przy 12km/h sie nie zmienia(albo niedokladnie odczytuje).
  • RaveN

@ataman102
Witaj. Rozumiem, że chodzi Ci o krzywą niebieską uwzględniającą ogrzewanie/klimatyzację. Im wolniej jedziesz tym większy udział w całkowitym zużyciu energii mają odbiorniki pomocnicze. Dla danych domyślnych, jadąc z prędkością 10 km/h napęd potrzebuje niewiele ponad 400 W, a ogrzewanie i odbiorniki dodatkowe zużywają razem ponad 3000 W. Przy 50 km/h napęd także pobiera ponad 3000 W (razem około 7000 W) - zauważ, że zużywasz wtedy energię około dwukrotnie szybciej, ale poruszasz się pięciokrotnie szybciej (zasięg więc będzie 2,5x większy).
Nie wiem czy mam racje ale:
zakladajac zaproponowane domyslne dane. Dlaczego jadac z predkoscia 12km/h zajedziemy niemalze dwukrotnie blizej niz z predkoscia 48km/h? A zmieniajac mase pojazdu z 1600 na 600kg jego zasie dla 12km/h ulega zmianie o 1km?