SamochodyElektryczne.org

Wyniki sprzedaży aut elektrycznych w Norwegii za I kw. 2015r.

Norwegia nie przestaje zadziwiać kolejnymi rekordami sprzedaży aut elektrycznych, osiągając w marcu wynik ponad 25% EV/PHEV wśród nowych aut osobowych

Volkswagen e-Golf - zobacz całą galerię

Norwegia, będąca największym rynkiem dla samochodów elektrycznych w Europie, rozpoczęła 2015r. od kolejnych rekordów sprzedaży. Dotyczy to zarówno marca jak i całego pierwszego kwartału. Sytuacja wśród najchętniej wybieranych modeli zmienia się jak w kalejdoskopie. Po dominacji producentów japońskich nadszedł czas na niemieckich.

Rekordowy marzec 2015r. - ponad 23% rynku dla EV

W marcu liczba rejestracji EV osiągnęła najwyższy wynik w historii - 3391 nowych aut osobowych (wzrost o ponad 20% rok do roku), co stanowi 23,4% wszystkich rejestracji w tej kategorii. Dodając do tego elektryczne auta dostawcze (73) łącznie można mówić o 3464 nowych EV.

Sprzedaż aut hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania również rośnie i liczba rejestracji wyniosła 357.

Specyfika Norwegii nakazuje odnotowanie wysokiego importu używanych aut elektrycznych, który w marcu przekroczył 320 sztuk. W jednym miesiącu na norweskich drogach przybyło zatem blisko 4150 EV/PHEV (nowych i używanych).

Rekordowy I kw. 2015r. - średnio około 20% rynku dla EV

Volkswagen e-Golf Volkswagen e-Golf

W pierwszych trzech miesiącach zarejestrowano 7202 nowe osobowe auta elektryczne, co stanowi wzrost o 36% rok do roku, ze średnim udziałem EV w rynku 20,4%. Za dodatkowe 2,5% odpowiada ponoć blisko 900 nowych PHEV.

Czarnym koniem norweskiego rynku okazał się Volkswagen e-Golf, który dobrze radził sobie od początku wprowadzenia w połowie 2014r. (wcześniejszy wpis). Elektryczny Golf z 2672-rejestracjami odpowiada za ponad 37% nowych rejestracji EV w Norwegii, całkowicie deklasując konkurencję. Najważniejszy konkurencyjny model Nissan Leaf z ledwie ponad tysiącem rejestracji sprzedaje się gorzej niż przed rokiem i spadł na trzecie miejsce rankingu. Wyniki w Norwegii mają także swoje przełożenie na ogólną klasyfikację w Europie (wcześniejszy wpis).

Na drugim miejscu wśród EV oraz wśród wszystkich samochodów sprzedawanych w Norwegii znajduje się natomiast Tesla Model S. Ogłoszenie wprowadzenia wersji P85D w połączeniu z kilkumiesięcznym czasem oczekiwania na rozpoczęcie dostaw sprawiło, że Tesla nie miała zbyt dobrych wyników w ostatnim czasie, ale już w marcu rozpoczęła odbudowę swojej pozycji. Na razie zarejestrowano 1532 egzemplarze z czego 1140 w marcu (najwięcej ze wszystkich modeli EV).

Rywalizacja na rynku Norweskim wygląda coraz bardziej interesująco.

Zestawienie rejestracji EV w Norwegii od 2015-01 do 2015-03

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Dobry Golf nie jest zły!
Nie zapominajcie o samochodach:
Golf II CityStromer oraz Golf III CityStromer (widziałem na zywo).
Są, istnieją i ktoś nimi nadal jeździ :)