SamochodyElektryczne.org

Wrocław czeka na oferty wdrożenia wypożyczalni aut elektrycznych

We Wrocławiu ma powstać pierwsza w Polsce wypożyczalnia aut elektrycznych, działająca na zasadzie współdzielenia pojazdów

Renault Zoe - zobacz całą galerię

Wrocław od dłuższego czasu nosi się z zamiarem uruchomienia wypożyczalni aut elektrycznych (wcześniejszy wpis). Po etapie przygotowań, 14 sierpnia ogłoszone zostało postępowanie przetargowe (szczegóły w źródle [4]) i do 29 września zbierane będą wnioski podmiotów chętnych do realizacji przedsięwzięcia.

200 aut i 60-100 stacji

Ogólne założenia to wypożyczalnia na około 200 aut z 60-100 stacjami wypożyczeń i 400-500 miejscami postojowymi. Auta będą współdzielone przez użytkowników (ang. car sharing), czyli będzie je można wypożyczać z jednego miejsca i zostawiać w innym. Rozbudowa sieci może następować stopniowo, ale w ciągu 25-miesięcy musi osiągnąć poziom docelowy.

Miasto ze swojej strony zamierza wyznaczyć lokalizacje 30 stacji, udostępnić atrakcyjne miejsca parkingowe wyłącznie dla aut wypożyczalni, zezwolić na jazdę pasami dla autobusów/tramwajów, zwolnić z opłat za parkowanie w strefie płatnej, a nawet udostępnić kilka wybranych ulic, gdzie zwykłe samochody nie mają prawa jazdy.

Kryteria

Pobieżna lektura wskazuje, że Wrocław przygotował trzy nieprecyzyjne kryteria ocen ofert, co daje szerokie pole do interpretacji i potencjalnych przekrętów:

  1. 1. Terminy i wysokość przewidywanych płatności Podmiotu Publicznego
  2. 2. Jakość i funkcjonalność oferowanego systemu Wypożyczalni
  3. 3. Podział zadań i ryzyk związanych z przedsięwzięciem pomiędzy Podmiotem Publicznym i Partnerem

Istotna kwestia infrastruktury ładowania w ogólnie nie została poruszona: „Podmiot Publiczny nie planuje narzucania parametrów technicznych stacji do ładowania.” Zdajemy sobie sprawę, że urzędnicy będą pewnie chcieli jakoś wplątać w projekt dotychczas zbudowaną infrastrukturę, za którą tak hojnie zapłacili nieswoimi pieniędzmi.

Partner prywatny ma czerpać zysk z odpłatnego dostępu do wypożyczalni, podczas gdy maksymalnie 50% kosztów przerzuci na podatników: „Wynagrodzeniem Partnera Prywatnego będzie prawo czerpania pożytków ze świadczenia usługi (przychody z opłat od użytkowników, reklam). Partner Prywatny zobowiązany będzie do pokrycia kosztów świadczonych usług w wysokości nie mniejszej niż 50% całego przedsięwzięcia w okresie trwania umowy.”

Nie wiedząc w jaki sposób punktowane będą konkretne elementy np. koszt dla podatników, termin realizacji, liczba miejsc w aucie, klasa aut, liczba i typ stacji ładowania, ceny dostępu, możliwość ładowania przez auta spoza wypożyczalni itp. itd., może okazać się, że po złożeniu wniosków, wybór wykonawcy będzie subiektywną decyzją urzędników. Pole do popisu jest zatem ogromne.

Komunikat prasowy firmy Urzędu Miejskiego Wrocławia [1]

Miejska wypożyczalnia aut elektrycznych - miasto szuka partnera

Urząd miejski ogłosił postępowanie na uruchomienie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów elektrycznych. We Wrocławiu będzie można skorzystać z około 200 tego typu aut. Jest to pierwszy taki przetarg w Polsce.

Wypożyczalnie aut elektrycznych działają w dużych miastach na całym świecie. W Londynie, Wiedniu, Berlinie, czy Amsterdamie mieszkańcy do swojej dyspozycji mają po kilkaset ekologicznych aut. Mogą je pożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, rezerwować przez internet i obsługiwać przez telefon. Systemy często zintegrowane są z wypożyczalniami rowerów miejskich. W stolicy Niemiec taką sieć prowadzi DB Bahn. W Polsce tego typu projekty dopiero raczkują, ale coraz więcej miast jest nimi zainteresowana.

- Chcemy uwolnić przestrzeń miejską poprzez ograniczenie ilości pojazdów indywidualnych w centrum. Proponując jednocześnie mieszkańcom alternatywny, nowy i wygodny środek komunikacji – mówi Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki.

Wrocław do przetargu najpierw gruntownie się przygotował. Ogłoszenie postępowania poprzedziły długie analizy i dialog techniczny z potencjalnymi partnerami.

Lokalna wypożyczalnia ma się składać z sieci stacji wypożyczeń, floty pojazdów oraz dedykowanych dla aut elektrycznych miejsc postojowych. Aut ma być około 200, UM wskaże około 30 lokalizacji stacji, które uzna za kluczowe dla mieszkańców. Pozostałe (od 30 do 60) zaproponuje partner.

- Korzystający z wypożyczalni ekologicznych aut będą mieć również zapewnienie dodatkowe przywileje, np. możliwość korzystania z bus-pasów, wyznaczone bezpłatne miejsca parkingowe, uprawnienia do poruszania się po niektórych ulicach wyłączonych z ruchu kołowego – wylicza Elżbieta Urbanek

Czas na składanie ofert jest wyznaczony do 29 września 2015 roku.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.