Winfried Wilcke o przyszłości akumulatorów
Winfried Wilcke, jeden z naukowców zespołu Battery 500 Project, pracujący w laboratorium IBM Almaden Research Center w San Jose w Kalifornii miał w zeszłym tygodniu okazję powiedzieć kilka słów na temat przyszłości akumulatorów i aut elektrycznych
Winfried Wilcke, jeden z naukowców zespołu Battery 500 Project, pracujący w laboratorium IBM Almaden Research Center w San Jose w Kalifornii miał w zeszłym tygodniu okazję powiedzieć kilka słów na temat przyszłości akumulatorów i aut elektrycznych. Jego zdaniem należy zapomnieć o tak szybkim postępie w dziedzinie gromadzenia energii jaki dokonuje się w dziedzinie mocy obliczeniowej komputerów.
IBM Almaden Research Center, we współpracy z partnerami, pracuje nad akumulatorami litowo-powietrznymi (teoretycznie gromadzącymi ogromne ilości energii w jednostce masy) od około 1,5 roku (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2). Porównując opracowywanie tego typu akumulatorów do wspinaczki na Mount Everest, Wilcke powiedział że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dopiero opuściliśmy obóz. Podobno udało się dokonać kilku znaczących odkryć oraz zbudować pierwszy działający prototyp ogniwa, które można ładować. Droga do komercjalizacji jest jednak jeszcze daleka.
Wilcke oraz Allan Schurr z IBM są ponadto sceptycznie nastawieni do szybkiego ładowania akumulatorów litowo-jonowych od 0 do 80% w 20-30 minut. Problemem jest wysoka cena instalacji oraz wciąż długi czas ładowania - kolejka dwóch pojazdów wydłuża czas oczekiwania do godziny. Obydwaj panowie są prawdopodobnie bliżsi idei firmy Better Place, która planuje budowę sieci terminali małej mocy oraz stacji wymiany akumulatorów w przypadku potrzeby szybkiego doładowania.
Na zakończenie wystąpienia, Wilcke zwrócił uwagę że przełom w dziedzinie samochodów elektrycznych może nastąpić gdzie indziej - "To co robimy w USA nie ma znaczenia. Liczy się to co robią Chiny. Chiński rząd postawił sobie za cel, że do 2020r. 50% sprzedawanych samochodów będzie miało wtyczkę. To jest coś co zmieni zasady gry."
Poniżej załączone zostało krótkie nagranie, na którym naukowcy IBM prezentują akumulatory litowo-powietrzne.
Komentarze (6)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
yarross
les
yarross
les
tomasz
yarross