W Lublinie powstał ogólnodostępny punkt ładowania w Tarasach Zamkowych
Dzięki centrum handlowemu Tarasy Zamkowe, w Lublinie powstał pierwszy ogólnodostępny punkt ładowania pojazdów elektrycznych
W centrum handlowo-rozrywkowym Tarasy Zamkowe został niedawno uruchomiony pierwszy w Lublinie ogólnodostępny i bezpłatny punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Nie tylko jest już zatem gdzie się podładować, ale także można przy okazji zagospodarować czas.
Do dyspozycji na poziomie -2 parkingu podziemnego jest terminal Ensto Chago EVC, wyposażony w trójfazowe gniazdo Typ 2 (moc 17 kW) oraz zwykłe gniazdo 1-fazowe (moc 3,7 kW), przydatne chociażby dla Renault Twizy prezentowanego na zdjęciu.
Aby skorzystać z punktu ładowania wystarczy poprosić o kartę dostępu w biurze parkingu.
Komunikat prasowy Tarasów Zamkowych [1]
Bezpłatne „tankowanie” samochodu podczas zakupów - Pierwsza w Lublinie stacja ładowania pojazdów elektrycznych
Kolejny krok w kierunku popularyzacji ekologicznych środków transportu? Lublin doczekał się bezpłatnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Znajduje się ona na parkingu centrum handlowo-rozrywkowego Tarasy Zamkowe. Korzysta już z niej właściciel pierwszego zarejestrowanego w Lublinie w pełni elektrycznego samochodu.
Pojazdy napędzane silnikiem elektrycznym są ciche, tanie w eksploatacji i – co najważniejsze - nie emitują spalin. Mają jednak stosunkowo niewielki zasięg i wymagają częstego ładowania, a takich miejsc w całej Polsce wciąż jest jak na lekarstwo.
- Pełny akumulator wystarcza na przejechanie, w zależności od stylu jazdy, od 60 do 100 km, dlatego każdy punkt szybkiego ładowania jest dla posiadaczy pojazdów napędzanych prądem ogromnym udogodnieniem – mówi dr Arkadiusz Małek, dyrektor Działu Rozwoju w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, właściciel pierwszego zarejestrowanego w Lublinie w pełni elektrycznego samochodu. – Cieszę się, że pierwsza w naszym mieście stacja ładowania pojazdów elektrycznych powstała właśnie w Tarasach Zamkowych. Centrum handlowe ma doskonałą lokalizację, a dodatkowym atutem jest to, że można zostawić samochód podłączony do terminala i udać się na zakupy – dodaje dr Małek.
Chcą promować ekologiczne rozwiązania
Jak podaje IBRM Samar, w 2014 roku w Polsce zarejestrowano zaledwie 83 nowe samochody elektryczne. Oczywiście, jeżeli dodamy do tego samochody używane i sprowadzane z zagranicy, liczba ta będzie większa. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu pojazdy są wciąż ewenementem na naszych drogach.
- Uruchamiając bezpłatną stację ładowania pojazdów, chcieliśmy choć trochę przyczynić się do popularyzacji ekologicznej komunikacji w naszym mieście. Braliśmy też pod uwagę posiadaczy elektrycznych samochód, którzy przyjeżdżają do Lublina z innych miast i dotychczas nie mieli gdzie podładować swoich pojazdów - mówi Marta Drzewiecka, Center Manager Tarasów Zamkowych. – Udostępniony terminal umożliwia zarówno ładowanie jednofazowe, jak i szybkie ładowanie trójfazowe. Kartę dostępu do terminalu można odebrać w Biurze Parkingu – dodaje Marta Drzewiecka.
Pomysł zainstalowania bezpłatnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Tarasach Zamkowych wpisuje się w ekologiczny wizerunek centrum handlowo-rozrywkowego, które zostało zaprojektowane tak, aby naturalnie współgrać z sąsiedztwem terenów zielonych oraz lubelskim Starym Miastem. Stąd m.in. pomysł na „zielony dach” z unikalnymi widokami na Zamek i obszary dawnego Stawu Królewskiego. Tarasy Zamkowe są też pierwszym centrum handlowym w Polsce, które uzyskało certyfikat BREEAM Excellent dla fazy projektowej, a dodatkowo znalazło się na tzw. „shortliście” prestiżowego konkursu BREEAM Awards 2015. Standardy certyfikatu BREEAM zastosowane przy projektowaniu, tworzeniu i późniejszej eksploatacji Tarasów Zamkowych w Lublinie obejmują m.in.: redukcję zużycia energii o 36,4 proc., redukcję zużycia wody o 55 proc., redukcję emisji gazów cieplarnianych o 35 proc. oraz zapewnienie zdrowszego środowiska dla pracowników.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.