SamochodyElektryczne.org

W Częstochowie urzędnicy marzą o produkcji „elektrycznych maluchów”

W Częstochowie powstał Klaster Samochodów Elektrycznych „AUTOFAZA”, który według założeń ma przyczynić się do rozpoczęcia produkcji „elektrycznych maluchów”

Elektrycznych maluch na II Ogólnopolskim zlocie pojazdów elektrycznych i hybrydowych Elektrycznych maluch na II Ogólnopolskim zlocie pojazdów elektrycznych i hybrydowych

W ubiegłym miesiącu w Częstochowie z inicjatywy tamtejszej Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej założony został Klaster Samochodów Elektrycznych „AUTOFAZA”. Wydarzenie zdołało umknąć uwadze, ale na szczęście nie na długo. Nowy projekt, w którym udział zgłosiło blisko 20 podmiotów ma na celu doprowadzić do uruchomienia w Częstochowie produkcji miejskich aut elektrycznych. Miasto jest nawet gotowe uprzywilejować takie przedsięwzięcie.

Niestety doświadczenia Polski z różnego rodzaju klastrami są w branży pojazdów elektrycznych dosyć opłakane. Grupa inicjatywna najprawdopodobniej poza chęciami nie dysponuje obecnie żadnym realnym potencjałem - począwszy od braku inwestora, a skończywszy na produkcie/projekcie produktu. Z załączonych relacji wiadomo, że produkowany miałby być tani pojazd na miarę Fiata 126p z lat siedemdziesiątych.

Powyższe założenie jest całkowitym odwróceniem kierunku wprowadzania innowacji na rynek, który zawsze postępuje od produktów drogich i luksusowych produkowanych w niewielkich ilościach. Stąd sukces Tesli Motors i bankructwa firm stawiających nazbyt wcześnie na tanie miejskie samochody elektryczne. Wydaje się, że moment na tani pojazd jeszcze nie nadszedł.

Zupełnie niezrozumiała jest część dotycząca superkondensatorów jako magazynu energii, które poza nieprzydatnym skróceniem czasu ładowania do poziomów, których nie da się wykorzystać z uwagi na dostępne moce szybkich ładowarek, wcale nie mają przewagi w postaci niższej masy i rozmiaru. Jest wręcz przeciwnie.

Na zakończenie pozostaje smutne przeczucie, że władze miast, uczelni i inni urzędnicy są oderwani od rzeczywistości albo chodzi o kolejne dotacje.

Komunikat prasowy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie [1]

Klaster Samochodów Elektrycznych AUTOFAZA - Podpisanie Porozumienia

Podpisanie Porozumienia Klastra Samochodów Elektrycznych „AUTOFAZA”

W dniu 19 lutego 2014 roku o godz. 13.00 w Centrum Konferencyjnym Kamienicy Kupieckiej przy Alei Najświętszej Maryi Panny 24 odbyło się uroczyste podpisanie Porozumienia Klastra Samochodów Elektrycznych „AUTOFAZA”.

Z inicjatywą podpisania Klastra „AUTOFAZA” wyszła Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie, która będzie koordynatorem tego przedsięwzięcia.

Chęć udziału w projekcie zgłosiło 19 podmiotów, wśród których znalazły się władze miasta Częstochowy, uczelnie wyższe, instytucje okołobiznesowe oraz firmy motoryzacyjne złączone wspólną ideą stworzenia ekologicznego samochodu, który będzie dostosowany do standardów wymaganych dla poruszania się w aglomeracjach miejskich.

Głównym celem Klastra jest uruchomienie produkcji popularnego i taniego samochodu elektrycznego klasy A, a w późniejszym etapie również samochodu osobowego dla firm i samochodu dostawczego. W chwili obecnej mamy niepowtarzalną szansę wykorzystania nowej technologii magazynowania energii tzw. „superkondensatorów”, które eliminują bariery związane ze stosowaniem akumulatorów, a co za tym idzie eliminują długi czas ładowania, wagę i gabaryty, wysoki koszt i zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz malejącą w czasie eksploatacji sprawność.

Dzięki wsparciu projektu przez władze Politechniki Częstochowskiej zostały przeprowadzone badania wśród respondentów, które pozwoliły pozyskać realną opinię na temat przyszłych, potencjalnych nabywców samochodu elektrycznego. Wyniki przeprowadzonych badań przedstawiła prof. dr hab. Dorota Jelonek – Dziekan Wydziału Zarządzania PCz.

Jak zapewniała zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy – Pani Wanda Kukla władze miasta są żywo zainteresowane realizacją zamierzonego przedsięwzięcia i będą w szczególny sposób wspierać inicjatywne podjętą przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Częstochowie.

Realizacja projektu dałaby realną szansę na stworzenie w naszym mieście Fabryki zajmującej się produkcją samochodów elektrycznych, a co za tym idzie stworzenie nowych miejsc pracy, przyciągnięcie potencjalnych inwestorów i wzrost rozwoju regionu oraz zmniejszenie bezrobocia.

Na przewodniczącego Rady Klastra AUTOFAZA w czasie głosowania inauguracyjnego działalność został wybrany Pan Mariusz Włodarczyk – Dyrektor Włodarczyk Motor, który od samego początku był aktywnie zaangażowany w działania zmierzające do stworzenia projektu porozumienia Klastra.

Klaster ma formułę otwartą i oczekuje na Państwa zainteresowanie i przystąpienie nowych podmiotów.

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeszcze rok temu miałem u siebie malucha w kolorze marchewkowym wyglądającym tak samo jak ten na zdjęciu. Miał "czarne blachy" i był w stanie idealnym - po zmarłym dziadku znajomego, który trzymał go w garażu pod kocami. Nie do uwierzenia, ale z silnika można było "jeść". Niestety zrobiłem błąd i go sprzedałem. Dziś taki maluszek (rocznik 1978 to był), z oryginalnym znaczkiem "polski fiat" (sam znaczek wart jest z 500 PLN), to wartość 20.000 PLN spokojnie, jeśli w stanie oryginalnym i idealnym.