SamochodyElektryczne.org

Vattenfall podsumował pierwszy etap testów Think City

Na zorganizowanej 29 lipca w Katowicach na lotnisku Muchowiec konferencji prasowej, firma Vattenfall podsumowała pierwszy etap testów samochodu elektrycznego Think City

Think City - zobacz całą galerię

Na zorganizowanej 29 lipca w Katowicach konferencji prasowej, firma Vattenfall podsumowała pierwszy etap testów samochodu elektrycznego Think City (wcześniejszy wpis). Ponadto, auto którym przez kilka ostatnich tygodni jeździł Jakub Janik, można było wypróbować. Dzięki uprzejmości Vattenfall, oprócz dziennikarzy i samorządowców, okazję przejażdżki Thinkiem miało również pięć osób odwiedzających naszą stronę, które jako pierwsze zgłosiły taką chęć. Jedna z nich założyła nawet na forum temat, w którym podzieliła się wrażeniami z jazdy.

Poniżej znajduje się komunikat prasowy firmy Vattenfall, zawierający wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez dr inż. Tomasza Biskupa z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

Komunikat prasowy firmy Vattenfall

Ekscytujące E-mobility

Na lotnisku Muchowiec w Katowicach 29 lipca 2010 zaprezentowano samochód elektryczny Think City. Samochód ten służył przez kilka tygodni Jakubowi Janikowi. W trakcie spotkania pierwszy użytkownik auta podzielił się swoimi wrażeniami z jazdy.


Think City

  1. Zasięg: 160 km
  2. Przyspieszenie: 0-50 km/h w 6,5 s
  3. Prędkość maksymalna: 110 km/h
  4. Silnik elektryczny: indukcyjny klatkowy o mocy 17kW
  5. Akumulatory: ZEBRA (NaClNi) 23 kWh
  6. Ładowanie 0-80%: około 8 h (230V, 16 A)


Vattenfall jest przekonany, że samochód elektryczny to przyszłość komunikacji. Firma angażuje się w wiele projektów mających promować pojazdy zasilane energią elektryczną. Wiodące koncerny motoryzacyjne przed końcem roku 2010 zaoferują Klientom pierwsze modele seryjnie produkowanych samochodów elektrycznych. Prognozy ekspertów wskazują, że ich udział w ogólnej liczbie kupowanych samochodów w 2020 roku będzie wynosił od 2 do 10%. Największe europejskie miasta wdrażają strategie zrównoważonego transportu, w których kluczowe miejsce zajmują pojazdy elektryczne. Najczęściej wymieniane zalety takiego napędu to redukcja emisji CO2 i innych szkodliwych substancji, wyższa efektywność energetyczna i znacząca redukcja kosztów eksploatacji, bezgłośna praca silnika, maksymalny moment obrotowy dostępny z chwilą wciśnięcia pedału gazu, płynne przyspieszenia oraz uniezależnienie od paliw kopalnych i wahań ich cen.

Jakub Janik od 1 czerwca 2010 porusza się po Śląsku norweskim samochodem elektrycznym Think City. Kierowca uważa, że autko „dobrze i cicho się prowadzi”. Czy to już początek rewolucji? Think pozostawał pod stałym nadzorem ekspertów z Politechniki Śląskiej prowadzących projekt demonstracyjno-badawczy. W trakcie kilku tygodni zdobyliśmy cenne informacje dotyczące doświadczeń i zachowań kierowcy, tworząc analizę technicznych, ekonomicznych i ekologicznych aspektów użytkowania samochodu elektrycznego.


E-mobility w Vattenfall

W Szwecji, Vattenfall współpracuje z Volvo przy tworzeniu samochodu hybrydowego typu „plug-in”, w którym tradycyjny silnik spalinowy jest tylko uzupełnieniem dla napędu elektrycznego. Pierwsze, seryjne samochody wejdą na rynek w roku 2012. Od kilku miesięcy, szesnaście rodzin testuje dwa modele V70 w ramach trwającego programu pilotażowego.

W Niemczech, Vattenfall prowadzi projekt demonstracyjny we współpracy z koncernem BMW. Pięćdziesiąt samochodów MINI E zostało przekonwertowanych na napęd elektryczny. Obecnie pojazdy są testowane w Berlinie. W tym mieście w ramach projektu uruchomiono także 50 stacji ładowania. Vattenfall zaangażowany jest także w tzw. Regiony Modelowe Hamburg i Berlin, gdzie we współpracy z publicznym sektorem transportowym, przedsiębiorstwami parkingowymi, oraz energetycznymi, analizowane są różne formy transportu elektrycznego.

W Amsterdamie Vattenfall, za pośrednictwem należącej do niego spółki Nuon, realizuje projekt pilotażowy związany z instalowaniem publicznych stacji ładowania, z których mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać. To najważniejsze i najbardziej widoczne działania. Realizowanych jest także wiele projektów o charakterze badawczo-rozwojowym np. dotyczących różnych technologii ładowania.


Test elektrycznego samochodu Think City

Test przygotowany i przeprowadzony przez dr Tomasza Biskupa Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny

Trasa testowa: Gliwice > Wielowieś > Toszek > Kotulin > Gliwice

  1. długość trasy: 100, 2 km
  2. początkowy stan akumulatora: 100%
  3. końcowy stan akumulatora: 43%
  4. energia na doładowanie do 100%: 17,2 kWh
  5. średnie zużycie energii: 17,17 kWh/100 km
  6. koszt przejechania 100 km: produkt zielony Vattenfall (taryfa całodobowa): 6,86 zł
  7. koszt przejechania 100 km: produkt zielony Vattenfall (taryfa nocna): 4,63 zł
  8. prędkość max. GPS 106 km/h
  9. prędkość max dla stanu 55%: 97 km/h
  10. przyśpieszenia zgodne danymi producenta
  11. emisja CO2 Think City: 102 g/1km (produkt zielony Vattenfall)
  12. emisja CO2 VW Polo 60KM 148g/1km)


Pomiary z okresu 1.06 – 12.07. 2010:

  1. łączna trasa: 3331 km
  2. średni dzienny przebieg: 77 km
  3. najdłuższa trasa: 100,2 km
  4. łączna energia dostarczona do akumulatora: 720 kWh
  5. średnie zużycie energii: 21,6 kWh/100km
  6. koszt przejechania 100 km: produkt zielony Vattenfall (taryfa całodobowa): 8,61 zł
  7. koszt przejechania 100 km: produkt zielony Vattenfall (taryfa nocna): 5,82 zł
  8. częstotliwość ładowania: raz dziennie
  9. najczęstszy okres ładowania 22.00 – 10.00
  10. energia dostarczona w cyklu: 2 kWh – 25 kWh - średnio 16,8 kWh na ładowanie
  11. średnia emisja CO2 okresu: 129g/km, (VW Polo, 60KM – 148g/km)
  12. oszczędność CO2 z okresu: 42 dni - 63,3 kg CO2


Wnioski ogólne z testu

  1. Od strony napędowej (silnik i przekształtnik) rozwiązania sprawdzone, bezpieczne i bezawaryjne, łączna sprawność do 90%,
  2. Bardzo dobre właściwości trakcyjne pojazdu: duży moment rozruchowy, duża przeciążalność momentem, możliwość kształtowania charakterystyk napędu, możliwość hamowania odzyskowego,
  3. Główny problem - zasobnik energii: masa, pojemność, sprawność, szybkość ładowania, możliwość przepływu dużej wartości prądu w czasie ładowania i rozładowania,
  4. Cena zasobnika i recycling,
  5. Perspektywy rozwojowe: nowe akumulatory trakcyjne: Li-ion, Li-Polimerowe, superkondensatory, ogniwa paliwowe.

Źródła

  • [1] Informacje udzielone bezpośrednio przez Vattenfall 30.07.2010r.

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Tom

Emisja CO2 przy dostarczaniu paliwa na stację została tu uwzględniona. Polo z tym silnikiem ma emisję podawaną w danych katalogowych 128 g/km. Gdyby uwzględniać emisję CO2 przy produkcji paliwa, należałoby też uwzględnić podobną emisję przy "produkcji" paliwa zasilającego elektrownie.
  • tom

Dla lepszego porównania proszę doliczyć do emisji samochodu spalinowego emisję CO2 podczas produkcji paliwa. Dla elektrycznego liczycie ile CO2 powstało w procesie produkcji prądu, a dla spalinowego tylko emisję "z rury". To chyba nie jest uczciwe porównanie?