SamochodyElektryczne.org

Układ kontroli trakcji z BMW i3s zostanie wdrożonych we wszystkich BMW/MINI

50-krotnie szybsze reagowanie na sytuację na drodze wyraźnie poprawiło działanie układu kontroli trakcji BMW i3s. Teraz czas na pozostałe modele grupy

BMW i3s - zobacz całą galerię

BMW pochwaliło się na początku roku, że udany układ kontroli trakcji z BMW i3s (podrasowana wersja BMW i3), wprowadzonego latem ubiegłego roku (wcześniejszy wpis), będzie wykorzystywany we wszystkich nowych modelach marek BMW i MINI.

Głównymi zaletami nowego systemu jest lepsza kontrola i stabilność w trudnych warunkach atmosferycznych i na bardziej wymagającej nawierzchni podczas ruszania oraz podczas jazdy, gdy następuje hamowanie odzyskowe lub auto przyspiesza wychodząc z zakrętu. Poprawę osiągów udało się uzyskać poprzez 50-krotne zwiększenie próbkowania i regulacji pracy napędu.

„Innowacja bazuje na 50‑krotnie szybszym systemie regulacji. Możliwe jest to, ponieważ w przeciwieństwie do konwencjonalnych układu kontroli stabilności obliczenia procesu regulacyjnego następuje bezpośrednio w układzie napędowym, a nie jak wcześniej w oddzielnym sterowniku przy długich ścieżkach sygnału. Tym samym BMW i po raz kolejny jest prekursorem innowacyjnych technologii w ramach BMW Group.”

O tym, że i3s prowadzi się znacznie lepiej niż wcześniejsze i3 można przeczytać w recenzji Toma Moloughneya [4], który zauważył dużą różnicę. Wcześniej i3 potrafiło przerwać hamowanie odzyskowe, gdy auto podskoczyło na nierówności lub w zakręcie, co powodowało jego niestabilność, a nawet wrażenie że zaczęło niespodziewanie przyspieszać.

„My previous i3 would disengage the regenerative braking if I hit a bump in the road and the car lost a little traction. Evidently, if the traction control detected any kind of slippage it would turn off the regenerative braking, so as to not lose complete control.

This would give i3 owners the sensation that the car was actually speeding up after hitting a bump if they weren’t accelerating or coasting when they hit the bump. I personally had to explain what was happening to many i3 owners that reached out to me because they thought there was something wrong with their car. Additionally, the car would gradually decrease the level of regenerative braking in curves, as the traction control would work to prevent slippage. While taking exit ramps at highway speeds, my car would completely cut the regenerative braking out if the turn was sharp. That doesn’t happen with my i3 Sport. The regenerative braking remains active when I go over bumps and momentarily lose some traction, as well as when the car is taking curves at high speeds.”Tom Moloughney

Nowy układ kontroli trakcji będzie stosowany we wszystkich modelach, niezależnie od napędu.

Komunikat prasowy firmy BMW [2]

Nowy układ kontroli trakcji z BMW i3s we wszystkich przyszłych modelach BMW i MINI.

50-krotnie szybsza praca układu DTC zapewnia świetną trakcję i stabilność jazdy przy niekorzystnych warunkach na drodze, przy jednoczesnym odzysku energii hamowania.

Monachium. BMW i3 wyznacza na świecie standardy radości z jazdy w samochodzie elektrycznych. To zasługa nie tylko zwiększonej mocy silnika w nowym BMW i3s, ale też innowacyjnego układu kontroli trakcji specjalnie dostosowanego do dynamicznej charakterystyki mocy napędu BMW eDrive. Układ zaprezentowany po raz pierwszy w nowym BMW i3s (270 Nm od 0 obr/min, 135 kW / 184 KM, zużycie energii w cyklu mieszanym NEDC*: 14,3 kWh/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km) zwiększa trakcję i stabilności jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych i na trudnej nawierzchni podczas ruszania z miejsca, w trybie odzysku energii hamowania i przy przyspieszaniu na wyjściu z ostrych zakrętów. Innowacja bazuje na 50‑krotnie szybszym systemie regulacji. Możliwe jest to, ponieważ w przeciwieństwie do konwencjonalnych układu kontroli stabilności obliczenia procesu regulacyjnego następuje bezpośrednio w układzie napędowym, a nie jak wcześniej w oddzielnym sterowniku przy długich ścieżkach sygnału. Tym samym BMW i po raz kolejny jest prekursorem innowacyjnych technologii w ramach BMW Group.

„Poprzez wysoki moment obrotowy i spontaniczną reakcję na każdy ruch pedału gazu silniki elektryczne już teraz stawiają znacznie większe wyzwania przed układami kontroli stabilności niż konwencjonalne napędy”, wyjaśnia Peter Langen, szef działu projektowania układów jezdnych BMW.

Inżynierowie BMW stworzyli tu nowy system ukierunkowany na wymogi napędów elektrycznych. Pozytywny efekt skrócenia cykli regulacyjnych odczuwalny jest nie tylko w samochodach z napędem stricte elektrycznym. Innowacyjna regulacja poślizgu kół napędowych poprawia trakcję, stabilność i dynamikę jazdy również w samochodach z silnikiem spalinowym. Dlatego także w przyszłych modelach BMW i MINI z napędem przednim, tylnym i na cztery koła będzie zapewniać odczuwalnie lepszą stabilność i radość z jazdy również w trudnych warunkach na drodze.

O BMW i

BMW i to marka BMW Group, która łączy wizjonerskie koncepcje samochodów , skomunikowane usługi mobilnościowe oraz nową definicję pojęcia premium opartą mocno na idei zrównoważonego rozwoju. BMW i jest obecne w 54 krajach, oferując modele BMW i3 (samochód elektryczny), BMW i8 (samochód sportowy typu Plug-in-Hybrid) i BMW iPerformance (wszystkie samochody hybrydowe BMW typu Plug-in-Hybrid).

BMW i zdobywa dla przedsiębiorstwa nowe grupy docelowe. Jednocześnie marka służy jako inkubator innowacji. Po pomyślnym wdrożeniu w BMW i technologie przenoszone są do marki macierzystej BMW. Inne obszary działalności powiązane z BMW to DriveNow (carsharing), ReachNow (carsharing 2.0), ChargeNow (łatwy dostęp do największej na świecie sieci stacji ładowania), ParkNow (proste wyszukiwanie, rezerwowanie i opłacanie miejsc parkingowych), BMW i Ventures (inwestowanie w młode przedsiębiorstwa związane z mobilnością w miastach), BMW Energy (usługi dotyczące optymalizacji energii) oraz Centrum Kompetencyjne Mobilności w Miastach (doradztwo dla miast).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.