SamochodyElektryczne.org

Toshiba opracowuje nowy materiał anodowy TNO, który może zastąpić LTO

Toshiba ma pomysł na lepsze akumulatory, zdolne do ładowania w kilka minut. Anody LTO w SCiB mogą zostać zastąpione nowymi TNO

Akumulatory litowo-jonowe SCiB firmy Toshiba - zobacz całą galerię

Toshiba intensywnie pracuje nad nową generacją akumulatorów SCiB (wcześniejszy wpis), które mają gromadzić więcej energii, bez poświęcania zasadniczej funkcji błyskawicznego ładowania w kilka minut.

Materiał anodowy LTO (tytanian litu) może zostać zastąpiony nowym TiNb2O7 (TNO), w którym dodano niob. Cząsteczki TNO otoczone węglem oferują ponoć podwojenie ilości energii w jednostce objętości (na temat energii w jednostce masy nie wspominano).

Demonstracyjne ogniwo TNO/NCM o pojemności 49 Ah gromadzi 350 Wh/l oraz umożliwia ładowanie mocą 10 kW/l przez 10 s przy 50% stanie naładowania. Czas ładowania od 0 do 90% zajmuje około 6-minut. Trwałość oceniana jest na poziomie 14.000 cykli ładowania/rozładowania. Testy jak na razie ujawniły zachowanie 86% pojemności po 7.000 cykli ładowania/rozładowania prądami 1C.

Prawdopodobnie TNO nie będzie w stanie osiągnąć energii właściwych charakterystycznych dla innych rodzajów akumulatorów litowo-jonowych, ale może być to interesujący rodzaj akumulatorów dla pojazdów elektrycznych o niedużych zasięgach, które będą często szybko doładowywane (np. pojazdy dostawcze lub autobusy).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.