Tesla Motors zaprezentowała Gigafactory
Tesla zaprezentowała części swoich klientów i mediom powstający w Nevadzie zakład akumulatorów Gigafactory - na razie zbudowano jedynie fragment docelowej fabryki
Tesla Motors zaprezentowała zbudowany i działający już fragment powstającej olbrzymiej fabryki akumulatorów litowo-jonowych Tesla Gigafactory w Nevadzie. Na razie powierzchnia kilku pierwszych sekcji stanowi tylko 14% (jedną-siódmą) docelowego rozmiaru (wcześniejszy wpis).
Tesla Gigafactory ma produkować 105 GWh ogniw litowo-jonowych i 150 GWh pakietów (nadwyżka składana będzie z ogniw pochodzących z innych zakładów). Dojście do takich poziomów zajmie kilka lat. Na początek (pewnie pod koniec 2018r.) cel przewiduje 35 GWh ogniw i 50 GWh pakietów rocznie (więcej niż wynosi ogólnoświatowa produkcja wszystkich pozostałych zakładów razem wziętych dla wszystkich aplikacji). Za nieco ponad dwa lata (2018r.) spodziewana produkcja aut elektrycznych Tesli ma sięgać nawet 500.000. Docelowo Gigafactory ma zaopatrywać w akumulatory 1,5 mln aut elektrycznych rocznie.
Głównym celem powstania tak dużej fabryki jest uzyskanie efektu skali i redukcja kosztów. Do zakładu docierać mają podstawowe surowce, które następnie zamieniane będą na gotowe do instalacji pakiety akumulatorów - dla Tesla Model 3 i stacjonarnych magazynów energii oraz prawdopodobnie w przyszłości także dla innych aut Tesli.
O ile produkcja modułów i pakietów już postępuje. Produkcja ogniw litowo-jonowych jest dopiero przygotowywana. Tesla pozostaje wierna ogniwom cylindrycznym, chłodzonym cieczą, ale zdecydowała się na optymalizację ich rozmiaru (wcześniejszy wpis) do 21700 (zamiast popularnych 18650). Głównym partnerem technologicznym i inwestorem jest Panasonic.
Tesla Gigafactory jest też od czasu do czasu nazywana Gigafactory 1. Docelowo tego typu zakładów miałoby powstać więcej. Począwszy od drugiej Gigafactory, Tesla już myśli o dalszej poprawie wydajności poprzez połączenie produkcji akumulatorów i samochodów w jednym miejscu.
W załączeniu prezentacja zakładu, materiały dziennikarzy i relacje entuzjastów z wycieczki po zakładzie.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.