System bezstykowego ładowania Instytutu Fraunhofera
Fraunhofer Institute for Integrated Systems and Device Technology (IISB) zaprezentował system bezstykowego ładowania, który ma być tańszy od dotychczas stosowanych
Zespół naukowców Instytut Fraunhofera, a dokładniej Fraunhofer Institute for Integrated Systems and Device Technology (IISB) zaprezentował w ubiegłym miesiącu niezwykle interesujący system bezstykowego ładowania. Główną innowacją jest całkowicie odmienne podejście do lokalizacji cewek pierwotnej i wtórnej. Zamiast umieszczać je odpowiednio na ziemi oraz w podwoziu pojazdu, Niemcy zastosowali pionową kolumnę cewki pierwotnej oraz cewkę wtórną umieszczoną poziomo w obrębie przedniej tablicy rejestracyjnej.
Takie podejście zmniejsza odległość dzielącą uzwojenia, dzięki czemu poprawia się sprawność i możliwe jest znaczące zmniejszenie rozmiaru cewek oraz ich kosztu. Dodatkowo auto nie musi być zaparkowanie z dużą dokładnością oraz nie ma tak dużego znacznie rozmiar auta. Ponadto w przypadku rozwiązań dotychczasowych jest mało prawdopodobne, aby adapter w każdym modelu był instalowany tak, aby na dowolnym miejscu parkowania zawsze znajdował się nad cewką pierwotną (tutaj tego problemu nie ma, bo do połączenia dochodzi zawsze centralnie z przodu niezależnie od długości auta). Na wypadek dotknięcia/uderzenia w kolumnę, obudowano ją plastikiem oraz przygotowano możliwość odchylania/składania.
Według IISB wyeliminowane zostały wady typowych systemów, takie jak chociażby przerwanie ładowania po pojawieniu się pod autem zwierzęcia (podczas ładowania kilka procent energii tracone jest na ciepło, co może przyciągać na przykład koty). Innym niebezpieczeństwem byłaby możliwość dostania się pod auta przewodnika np. folii aluminiowej.
Na razie system prezentowany przez IISB osiąga moc 3 kW przy sprawności 95%. Aktualnie trwają prace nad zwiększeniem mocy i minimalizacją kosztów, aby na rynek mogła być wprowadzona wersja przystępna cenowo.
Niestety trudno nie odnieść wrażenia, że im lepszy i tańszy będzie system (coraz mniejsza odległość) tym bliższy będzie on tradycyjnemu ładowaniu przewodowemu. Ostatecznie warto zastanowić się nad wersją przewodową podobnego typu, której ruchoma kolumna automatycznie podłączy i odłączy się od pojazdu, co w zasadzie wyeliminowałoby wszystkie wady systemów bezstykowych.
Źródła
- [1] Charging electric cars efficiently inductive fraunhofer.de
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.