SamochodyElektryczne.org

Firma Better Place zaprezentowała demonstracyjną stację do wymiany akumulatorów

Firma Better Place zaprezentowała demonstracyjną stację do wymiany akumulatorów

demonstracyjna stacja wymiany akumulatorów Better Placedemonstracyjna stacja wymiany akumulatorów Better Place
Firma Better Place zaprezentowała w mieście Yokohama w Japonii automatyczną stację do wymiany rozładowanych akumulatorów (w samochodzie elektrycznym) na naładowane. Proces wymiany akumulatorów jest bardzo prosty, nie wymaga opuszczenia auta przez kierowcę i sprowadza się do zaparkowania auta w wyznaczonym miejscu. Po zatrzymaniu pojazdu, standardowy pakiet akumulatorów umieszczony w podwoziu jest odczepiany i odstawiany do ładowania (przez zautomatyzowaną platformę), a na jego miejsce instalowany jest "świeży". Co ciekawe, proces wymiany akumulatorów jest bardzo krótki, krótszy od tankowania samochodu, gdyż trwa około jednej minuty.

Koszt zbudowania prezentowanej stacji do wymiany akumulatorów to około 500 tys. USD. Wadą tego typu stacji jest to, że wymagają one standaryzacji pakietów akumulatorów. Obecnie praktycznie każdy producent samochodów elektrycznych używa innego rodzaju akumulatorów (od różnych dostawców), o różnych pojemnościach, wymiarach oraz niekoniecznie umieszczonych w podwoziu. Rodzi to dosyć spore problemy, ponieważ trudno sobie wyobrazić, aby stacja posiadała magazyn z kilkunastoma typami zestawów akumulatorów.

Better Place obecnie współpracuje z firmami Renault i Nissan, które z pewnością rozpoczynając produkcję samochodów elektrycznych ustalą pewien standard, szczególnie, że obaj producenci będą mieli wspólnego dostawcę akumulatorów.
Wydaje się jednak, że aby osiągnąć ekonomiczny sukces, Better Place będzie zmuszone szybko zmonopolizować pewne regiony świata, wyspy, czy mniejsze kraje (Izrael). Taki zresztą jest chyba zamiar Better Place, przez co firma jest mocno krytykowana.

Oprócz stacji do wymiany akumulatorów, z których korzystać będzie się tylko w przypadku, gdy potrzebny jest duży zasięg, Better Place ma zamiar oczywiście zbudować także infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych.

Na zakończenie dodajmy, że prezentacja stacji do wymiany akumulatorów w Japonii nie jest przypadkowa. Japonia to po pierwsze druga gospodarka świata, a po drugie w ciągu najbliższych 10 lat (w 2020r.) przewiduje się, że połowa sprzedawanych w Japonii samochodów będzie elektryczna.

Zainteresowanym polecamy galerię zdjęć oraz filmik, na którym możemy obejrzeć całą operację wymiany akumulatorów od początku do końca.

Komentarze (3)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Adam Duda

Raven..

spoko.. jeżeli będzie za duży ucisk to sobie naładuje z gniazdka.. prąd to nie to samo co ropa.
  • RaveN

W modelu biznesowym Better Place nie kupujesz akumulatorów, a jedynie sam samochód. Masz samochód, opłabasz abonament za pakiet aku, oraz jakąś liczbę ładowań i wymian aku (podobnie jak liczba minut w telefonie komórkowym na abonament) i koniec. To nie są Twoje akumulatory więc się o nie nie martwisz, po prostu chcesz jechać dalej.

Problem w tym, że Better Place musi opanować cały region, w którym będą tylko takie pojazdy. Jeśli to zrobi to wygra, a za 10 lat ze względu na monopol będzie jeszcze większy ucisk ludzi, niż teraz. :( I to jest problem.
  • solaris

Pomysł ciekawy ale do tego jest potrzebna standaryzacja baterii. Osobiście widzę jeszcze jeden problem dotyczący zużywania się ogniw można nową wymienić na starom i odwrotnie . Pomysł mógłby się przyjąć w przypadku komunikacji miejskiej gdzie cała flota pojazdów należy do jednego właściciela.