SamochodyElektryczne.org

Superkomputery pomogą opracować akumulatory litowo-powietrzne

Naukowcy pracujący nad ogniwami litowo-powietrznymi będą mogli prowadzić obliczenia na dwóch spośród dziesięciu najszybszych superkomputerach na świecie


Department of Energy (DOE) USA w ramach programu Innovative and Novel Computational Impact on Theory and Experiment (INCITE) przyznał naukowcom z Oak Ridge National Laboratory, Argonne National Laboratory oraz IBM 24 mln godzin obliczeń na dwóch spośród dziesięciu najszybszych superkomputerach na świecie (liczba 24 mln godzin pracy dotyczy jednego procesora i będzie odpowiednio mniejsza przy wykorzystaniu większej liczby procesorów). Zespoły będą mogły wykorzystać ten czas na obliczenia i symulacje potrzebne przy projektowaniu rewolucyjnych akumulatorów litowo-powietrznych o 10-krotnie większej energii właściwej od obecnie produkowanych litowo-jonowych.

Obecnie nad ogniwami litowo-powietrznymi w USA pracuje między innymi IBM Almaden Research Center (wcześniejszy wpis) oraz Argonne National Laboratory (wcześniejszy wpis).

Komentarze (5)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Dobromir

Radzieccy tj ruscy naukowcy juz wymysla takie podwodniaki :)
  • hm....

Ale czy ja pisałem o podwodnych autobusach czy o podwodnych okrętach? ;-)
  • yarross

Biorąc pod uwagę, że to mają być aku litowo-POWIETRZNE, to z tym zanurzeniem nie przesadzałbym. Zresztą, po co komu podwodne autobusy?
  • To będzie rewolucja.

Elektryczne samochody ciężarowe "TIR", wszelkie autobusy i okręty podwodne bez systemów AIP pozostające w zanużeniu przez całe tygodnie. A zasięg zwykłych zamochodów ponad 1 tys. kilometrów.
  • yarross

Jeżeli pojawią się te Li-air, to ogniwa paliwowe staną się totalnie zbędne w transporcie samochodowym. Systemy magazynowania wodoru nie będą w stanie dorównać ani ceną, ani pojemnością.