SamochodyElektryczne.org

Solaris zaprezentował elektrycznego krwiopijcę

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Katowicach wprowadza nową jakość w zakresie pobierania krwi - będzie odwiedzać dawców elektrycznym ambulansem

Solaris Urbino 8,9 LE electric - zobacz całą galerię

Solaris zaprezentował, zapowiadany w ubiegłym roku (wcześniejszy wpis), ambulans do poboru krwi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Katowicach. RCKiK zamówiło dwa tego typu pojazdy, bazujące na modelu Urbino 8,9 LE electric. To ponoć pierwsze elektryczne pojazdy tego typu na świecie.

Zaadaptowany na potrzeby pobierania krwi autobus posiada napęd trakcyjny o mocy 160 kW oraz pakiet akumulatorów 160 kWh. Oznacza to, że powinien z powodzeniem być w stanie przemieszać się na nieduże odległości i pozostawać niezależnym w zakresie zasilania, a przy okazji nie emitować spalin na postoju.

Solaris Urbino 8,9 LE electric w wersji do poboru krwi Solaris Urbino 8,9 LE electric w wersji do poboru krwi

Komunikat prasowy firmy Solaris Bus & Coach S.A. [1]

Premiera pierwszego na świecie autobusu elektrycznego do poboru krwi

Unikatowy na skalę światową autobus elektryczny do poboru krwi – Solaris Urbino 8,9 LE electric – został zaprezentowany w Katowicach. To pierwszy z dwóch tego typu pojazdów zamówionych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Katowicach. Autobus już w dniu premiery otrzymał nagrodę Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji.

Pierwszy całkowicie bezemisyjny autobus służący jako mobilna stacja krwiodawstwa został oficjalnie zaprezentowany podczas obchodów 70-lecia istnienia RCKiK w Katowicach. Pojazd ten został zbudowany na bazie Solarisa Urbino 8,9 LE electric - modelu, który otworzył portfolio ekologicznych, napędzanych energią elektryczną pojazdów podpoznańskiego producenta autobusów.

Solaris Urbino 8,9 LE electric, przypominający z zewnątrz standardowy autobus, został przystosowany dla potrzeb poboru i przechowywania krwi. Producent wyposażył go bowiem – zgodnie z życzeniami RCKiK w Katowicach – w dwa specjalistyczne fotele do poboru krwi, gabinet lekarski, część recepcyjną, a także niewielką część gastronomiczną. Dodatkowo w pojazdach zostały zamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane w technologii LED. Dzięki klimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, dostępności WiFi oraz gniazdom USB zamontowanych przy fotelach każdy chętny będzie mógł oddać krew w komfortowych warunkach.

Elektryczny ambulans do pobierania krwi został zaprojektowany i zbudowany tak, aby bez żadnych przeszkód przeprowadzać akcje honorowego krwiodawstwa w centrach miast, galeriach handlowych, halach sportowych, czyli w miejscach, gdzie konwencjonalne - napędzane silnikami spalinowymi - pojazdy do pobierania krwi nie mogą być stosowne. Wyposażony w napęd elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, autobus gwarantuje w pełni bezemisyjną eksploatację przy użyciu ogrzewania lub klimatyzacji, a także pracy wszystkich urządzeń pokładowych.

Wyprodukowany w Bolechowie niespełna 9-metrowy Solaris Urbino electric spełnia wszystkie standardy i przepisy obowiązujące w Centrach Krwiodawstwa, umożliwia także zdalną transmisję danych do komputerowego systemu Banku Krwi. To m.in. dzięki tym cechom pojazd ten otrzymał nagrodę Międzynarodowych Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2018. Elektryczny ambulans do pobierania krwi został także zgłoszony do Urzędu Patentowego jako wynalazek i w chwili obecnej poddawany jest weryfikacji.

Historia współpracy Solarisa z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest długa i trwa już ponad 20 lat. Pierwszy wyprodukowany w Bolechowie pojazd specjalny – ruchoma stacja pobierania krwi na bazie autokaru turystycznego – wyjechał z fabryki już w 1996 roku.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.