SamochodyElektryczne.org

Solaris zaprezentował autobus elektryczny Urbino 8,9 LE electric

Polski producent autobusów Solaris Bus & Coach S.A. zaprezentował na targach Transexpo w Kielcach elektryczny autobus Urbino 8,9 LE electric

Solaris Urbino 8,9 LE electric - zobacz całą galerię

Polski producent autobusów Solaris Bus & Coach S.A. zaprezentował na targach Transexpo w Kielcach elektryczny autobus Urbino 8,9 LE electric. Pojazd został zbudowany na bazie wersji spalinowej Alpino 8,9 LE o długości 8,9 m. Autobus, wyposażony w pakiet akumulatorów litowo-jonowych gromadzący 120,9 kWh energii, może na jednym ładowaniu przejechać około 100 km. Na razie prototyp będzie testowany przez MPK w Poznaniu. Drugi egzemplarz w zmienionej specyfikacji ma powstać w połowie przyszłego roku, a produkcja seryjna powinna rozpocząć się w 2013r.

Z komunikatu prasowego wynika, że założyciele Solarisa - Państwo Solange i Krzysztof Olszewscy - nie mają wątpliwości, że przyszłość należy do pojazdów elektrycznych.

Solaris Urbino 8,9 LE electric Solaris Urbino 8,9 LE electric
Solaris Urbino 8,9 LE electric Solaris Urbino 8,9 LE electric
Solaris Urbino 8,9 LE electric Solaris Urbino 8,9 LE electric















Fragment komunikatu prasowego Solaris Bus & Coach S.A. [1]

Wstęp

Szanowni Państwo,

Jest nam niezwykle miło, że po raz kolejny możemy spotkać się podczas Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach. Coroczne spotkania w ramach największych targów naszej branży w Polsce, przynoszą nam jak zwykle wiele przyjemności.

Z ogromnym zaciekawieniem wsłuchujemy się w każdą opinię przedstawicieli prasy – zarówno tej branżowej, jak i codziennej. Wszelkie opinie przyjmujemy z pokorą i staramy się je wykorzystać w taki sposób, aby z każdym rokiem nasze produkty mogły być jeszcze lepsze. W tym roku ze szczególnym zainteresowaniem będziemy oczekiwać na relacje prasowe z premiery naszego autobusu z napędem elektrycznym.

Kiedy 15 lat temu zaczynaliśmy działalność, wielu powątpiewało w powodzenie naszego przedsięwzięcia. Wydawało się, że na ustabilizowanym już od wielu dziesięcioleci europejskim rynku motoryzacyjnym, karty są już dawno rozdane i nie ma tutaj miejsca dla nowej marki.

Przed 15-stoma laty wprowadzaliśmy autobus niskopodłogowy do polskiej komunikacji miejskiej. Byliśmy pierwszymi, którzy uwierzyli w powodzenie nowych – dla rynków Europy Środkowo-Wschodniej – technologii i rozwiązań, choć wielu twierdziło, że to za wcześnie. Dziś wprowadzamy na europejskie rynki autobus w pełni elektryczny, z pełnym przekonaniem mówiąc, że to przyszłość transportu publicznego. I znów nie brakuje tych, którzy uważają, że jest za wcześnie… Oczywiście mamy świadomość, że przed tym produktem jest jeszcze duży potencjał rozwoju. Wierzymy jednak, że wkraczamy w czasy kiedy stacje ładowania pojazdów elektrycznych zaczną stawać się równie popularne i powszechnie dostępne, jak dzisiaj stacje benzynowe. Może to dla wielu wciąż śmiała wizja, ale jedną z cech Solarisa zawsze było mieć odważne marzenia, które z równie dużą odwagą są realizowane.

Kiedy pięć lat temu podczas targów IAA w Hanowerze powiedzieliśmy „Diesel umarł – niech żyje elektryczność”, prezentując pierwszy w Europie autobus hybrydowy, wiedzieliśmy, że to dopiero pierwszy krok w kierunku rewolucji w świecie motoryzacji. Dziś robimy kolejny.

Życzymy udanych targów łącząc serdeczne pozdrowienia

Solange i Krzysztof Olszewscy



Solaris Urbino electric – premiera

„Diesel umarł, niech żyje elektryczność!” – to słowa jakie padły podczas konferencji prasowej firmy Solaris na targach IAA w Hanowerze w 2006 roku, kiedy to zaprezentowany został pierwszy w Europie autobus z napędem hybrydowym. Dzisiaj te słowa nabierają jeszcze większego znaczenia. Solaris prezentuje bowiem autobus z napędem całkowicie elektrycznym!

Pierwszy w Polsce autobus z napędem elektrycznym został skonstruowany i zbudowany na bazie niskowejściowego (low entry) Solarisa Alpino o długości 8,9 metra. Od swojego spalinowego odpowiednika różni się jednak w bardzo wielu elementach, począwszy od zmienionego design zewnętrznego i wewnętrznego, jak również w wielu rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Jest niezwykle cichy, nie emituje spalin, wyróżnia się nowoczesnym wyglądem – tak w największym skrócie można opisać Solarisa z napędem elektrycznym. Przyjrzyjmy się jednak szczegółom tego niezwykle zaawansowanego technicznie pojazdu.

Jednym z głównych wyzwań, przed jakim stanęli konstruktorzy Solarisa była redukcja masy pojazdu. Zostało to wymuszone przede wszystkim przez wagę zamontowanych baterii służących do magazynowania energii.

W praktyce oznacza to zastąpienie części poszycia bocznego autobusu panelami z włókna węglowego (jako pierwsza firma na świecie!), niezwykle lekkimi a jednocześnie wytrzymałymi. Z włókna węglowego wykonano także tylną pokrywę komory, w której umieszczono układ napędowy i baterie magazynujące energię do napędzania pojazdu. Ponadto znaczne oszczędności w masie pojazdu znaleziono w cieńszych niż standardowe szybach oraz nowym materiale, z którego wykonano podłogę autobusu. Zamiast sklejki użyto drewna mahoniowego.

Nowy materiał zastosowano także do wykonania klap kanałów powietrza – Foamed ACM. Lżejsze są również siedzenia dla pasażerów. Kilkanaście kilogramów zaoszczędzono również na aluminiowych, a nie stalowych felgach. Wreszcie, autobus zupełnie pozbawiony jest płynów eksploatacyjnych i zbiorników z tradycyjnym paliwem, co pozwoliło zredukować masę w tym elemencie aż o 300 kg.

Ostatecznie po dołożeniu do tej „odchudzonej konstrukcji autobusu” baterii o wadze 1400 kg, autobus jest tylko nieznacznie cięższy w porównaniu z tym samym typem pojazdu o napędzie spalinowym.

Zastosowanie napędu elektrycznego zredukowało wielkość komory silnika, co z kolei pozwoliło na przesunięcie tylnej osi aż o 310 mm do tyłu. Dzięki temu wewnątrz autobusu uzyskano powiększoną przestrzeń dostępną z niskiej podłogi, w której zamontowano dodatkowe siedzenia dla pasażerów. W prezentowanym pojeździe prototypowym liczba siedzeń wynosi 26+1. Dostępna jest również wersja z 29+2+1 miejscami siedzącymi. Dostawcą osi napędowej autobusu jest firma DANA, natomiast oś przednia to znane rozwiązanie firmy ZF.

Sercem układu napędowego elektrycznego Solarisa jest cztero-polowy asynchroniczny silnik trakcyjny o mocy 120 kW dostarczony przez firmę Vossloh Kiepe. Energia do napędzania silnika trakcyjnego zgromadzona jest w dwóch bateriach o wadze 700 kg każda. Dostawcą baterii jest polska firma Wamtechnik z Warszawy. Zastosowane baterie litowe mają napięcie znamionowe 600 Volt i gromadzą energię o wartości 120 kWh. Magazyny energii chłodzone są cieczą.

Wartość energii zgromadzona w bateriach, zamontowanych w elektrycznym Solarisie Alpino, pozwala na przejechanie do 100 km w trybie SORT1 i SORT2. Pojazd może rozwijać maksymalną prędkość 50 km/h. Energia zgromadzona w bateriach stanowi źródło „paliwa” nie tylko dla układu napędowego: dostarcza również energię dla wszystkich innych układów w autobusie, w tym wspomagania kierowniczego, ogrzewania i wentylacji czy sterowania elektrycznymi drzwiami. Wszystkie układy w autobusie, które zwykle napędzane są z wykorzystaniem kompresorów napędzanych z silnika spalinowego musiały zostać zastąpiono elektrycznymi rozwiązaniami.

Baterie ładowane są poprzez złącze typu plug-in firmy Walter, zastosowane po raz pierwszy w hybrydowym Urbino 18. Ich napełnienie z terminala ładowania 3 x 400 V 63A trwa do 4 godzin przy założeniu, że baterie są całkowicie rozładowane. Baterie ładowane są także poprzez odzysk energii kinetycznej z hamowania w tzw. procesie rekuperacji.

Autobus wyposażono w energooszczędne oświetlenie typu LED. Dotyczy to zarówno lamp wewnątrz pojazdu, jak i świateł zewnętrznych.

Kierowca autobusu elektrycznego ma do dyspozycji kabinę wyposażoną w pulpit dotykowy, który oprócz podstawowych parametrów informuje - na ekranach LCD - o stanie pracy układu elektrycznego, jak również o poziomie naładowania baterii. Poprzez dotykowe ekrany kierowca może sterować wszystkimi parametrami: od ogrzewania po radio.

Prezentowany na targach Transexpo w Kielcach oraz na targach Busworld w belgijskim Kortrijk autobus to pojazd prototypowy. Jest on częścią programu „Pierwszy w Europie polski autobus elektryczny firmy Solaris”, który w 30% został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kolejny egzemplarz autobusu w zmienionej specyfikacji - miedzy innymi z klimatyzacją – powstanie w połowie 2012 roku.

Autobus elektryczny będzie testowany w regularnym ruchu miejskim przez klientów. Jednym z pierwszych użytkowników będzie poznańskie MPK. Produkcja seryjna przewidziana jest od roku 2013. „Uważam, że to prawdziwa rewolucja w komunikacji miejskiej, a przynajmniej duży krok w kierunku zmiany myślenia o pojazdach elektrycznych” – mówi Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. „Jeszcze niedawno wydawały się one odległą wizją przyszłości. Jednak my już dzisiaj prezentujemy taki pojazd, który mamy nadzieję uczyni nasze miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, ograniczając hałas i emisję szkodliwych spalin” – dodaje Olszewska.


Dane techniczne Solaris Urbino electric

Dane ogólne
Długość: 8 900 mm
Szerokość: 2 400 mm
Wysokość: 3 250 mm
Liczba osi: 2
Rozstaw osi: 4 380 mm
Maks. wysokość wejścia (drzwi 1 i 2): 320 mm

Podwozie
Oś przednia: ZF RL 55 EC
Oś napędowa: DANA G150

Nadwozie
Liczba miejsc siedzących(w zależności od wyposażenia): 21-29 + 1
Konstrukcja szkieletu: ze stali nierdzewnej
Pokrycie ścian bocznych: ze stali nierdzewnej i włókna węglowego
Układ drzwi: 1-2

Układ napędowy
Silnik elektryczny: czteropolowy asynchroniczny o mocy 120 kW, 1400 Nm
Baterie: litowe, 120,9 kWh, napięcie znamionowe 600V, waga 1400 kg

Źródła

  • [1] Komunikat prasowy nadesłany przez Solaris Bus & Coach S.A. 21.09.2011r.

Komentarze (5)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Automat

fajowy!
  • magnum

caly sens autobusow EV lezy w ich zastosowaniu na NAJBARDZIEJ ZAKORKOWANYCH TRSACH - wewnatrz centrum - tam gdzie jakosc powietrza jest najgorsza.

ja jestem w 100% pozytywnie nastawiony. mam nadzieje ze w Warszawie kupia takich 5000, a pieniadze wezma z oplaty "korkowej" od samochodow.
  • butz

Szkoda tylko, że taki krótki i że prędkość została ograniczona aż do 50km/h :(
Mogli zrobić przynajmniej coś w kształcie Urbino12, czyli 12 metrowy pojazd, bo tak zawsze będzie to jednak krok w tył w porównaniu ze spalinowymi wersjami i przez wielu złośliwych będzie traktowany jak zabawka na pokaz :( Ograniczenie do 50km/h też dziwne, bo nawet w miastach autobusy często wyjeżdżają na obrzeżach na trasy szybkiego ruchu i większa prędkość się przydaje. Taka moc silnika na pewno pozwoliłaby na rozwinięcie większej prędkości i ograniczenie jest trochę zbyt sztywne :(

Ciekawe czy rozważają opcję montażu jakiegoś osprzętu do ładowania na dachu autobusu. W końcu Solaris robi też trolejbusy i zastosowanie odbieraków do połączenia z siecią trolejbusową mogłoby znacznie wydłużyć zasięg i w niektórych przypadkach całkowicie wyeliminować konieczność postoju na czas ładowania. Albo można też zastosować ładowarkę podłączaną "odgórnie" do pojazdu np. na przystankach autobusowych.
  • Lechu

Przydała by się możliwość edycji. (przecinek w złym miejscu)
  • Lechu

Wiem, że to prototyp ale ogrzewanie z aku. w polskim klimacie raczej odpada.
P.S.
O ile więcej kosztuje podłoga z drewna mahoniowego w porównaniu z podłogą ze sklejki?