SamochodyElektryczne.org

SF Motors prezentuje dwa pierwsze modele - SF5 i SF7

Samochody SF Motors SF5 i SF7 nie są prezentowane na targach w Nowym Jorku, ale potencjalnie mogą trafić w najbliższych latach na rynek w USA i w Chinach

SF Motors SF7 - zobacz całą galerię

Kolejny amerykański start-up, z korzeniami sięgającymi Chin - SF Motors - zaprezentował nadchodzące auta elektryczne. W przypadku SF Motors, pokazane zostały dwa modele - SF5 i SF7.

SF Motors SF7 SF Motors SF7

Konkretna specyfikacja nie została podana, jednak w najmocniejszej konfiguracji SF7 ma przyspieszać od 0 do 100 km/h w 3 s oraz przejeżdżać na jednym naładowaniu 500 km (NEDC) i pewnie ponad 350 km realnie. Do napędu 4x4 posłużą cztery silniki trakcyjne o łącznej mocy 800 kW (1088 KM). Opcjonalnie auta mają być wyposażane w spalinowe agregaty prądotwórcze o mocy 90 kW.

Ciekawostką jest, że SF Motors zapowiada własną produkcję cylindrycznych ogniw litowo-jonowych typu 21700 w Chinach (zakład o wydajności 2,5 GWh rocznie). Ogniwa mają charakteryzować się energią właściwą 280 Wh/kg. Na poziomie pakietów osiągalne ma być 160 Wh/kg. Oprócz tego wspominane są prace nad ogniwami o stałym elektrolicie.

Samodzielnie zaprojektowane i produkowane mają być także silniki trakcyjne o mocach od 100 do 400 kW.

SF Motors SF5 SF Motors SF5

Na pierwszy rzut do komercjalizacji przeznaczony jest mniejszy SF5, który do klientów ma trafić jeszcze w 2019r. (w tym roku firma rozpocznie przyjmować rezerwacje). Produkcja będzie odbywała się w Chongqing w Chinach, skąd pochodzi firma Sokon, fundująca przedsięwzięcie. Z kolei w USA produkcja ma odbywać się w stanie Indiana, gdzie SF Motors przejęła montownię Hummerów. Jeżeli na samochody SF rzeczywiście znajdą się nabywcy, produkcja ma sięgnąć nawet 200.000 rocznie.

Jedną z interesujących kwestii jest przejęcie przez SF Motors start-upu InEVit, który zajmował się akumulatorami/modułami/pakietami dla EV. Założycielem InEVit był Martin Eberhard, który zaczął w SF Motors pełnić rodzaj roli doradczej/badawczej (Chief Innovation Officer). Trudno powiedzieć jakie przełomowe moduły akumulatorów opracowała firma InEVit, ale rozwiązania najwyraźniej musiały być warte wydanych 33 mln USD.

Pełne nagranie z konferencji znajduje się tutaj.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.