SamochodyElektryczne.org

Samsung SDI rozpoczyna budowę zakładu akumulatorów w Chinach

Samsung SDI wspólnie z Anqing Ring New Group (ARN) rozpoczyna w Chinach budowę nowej fabryki akumulatorów litowo-jonowych dla aut elektrycznych

Firma Samsung SDI wspólnie z chińskim producentem elementów silników spalinowych Anqing Ring New Group (ARN) utworzyła w Chinach spółkę joint venture (50%/50%) Samsung-ARN (Xi'an) Battery Group Co., która ma zajmować się produkcją i sprzedażą akumulatorów litowo-jonowych. W drugiej połowie sierpnia w specjalnej strefie ekonomicznej GaoXin Industrial Development Zone w prowincji Shanxi oficjalnie rozpoczęto budowę nowego zakładu produkcyjnego, w który zgodnie z zapowiedziami do 2020r. stopniowo zainwestowanych ma zostać 600 mln USD (wcześniejszy wpis).

Nowa fabryka ma pomóc Samsung SDI wejść na chiński rynek. Pierwsza linia, która będzie w stanie produkować ogniwa dla ponad 40 tys. aut elektrycznych rocznie ma zostać uruchomiona w październiku 2015r. Samsung SDI (dostawca ogniw dla aut BMW i Chrysler), chwali się że posiada już wystarczającą ilość zamówień aby obciążyć linię w pełni w 2016r. Zakład ma być na tyle duży, że ponoć po raz pierwszy w Chinach zlokalizowany w nim będzie cały proces produkcji ogniw litowo-jonowych.

Dodatkowo, oprócz ogniw dla aut, Samsung-ARN będzie dostarczać ogniwa dla stacjonarnych magazynów energii produkowanych przez inną spółkę joint venture - tym razem zakładaną wspólnie z drugim na świecie (i pierwszym w Chinach) producentem falowników dla siłowni słonecznych Sungrow of China. Spółka ta ma w pierwszej połowie 2015r. rozpocząć, budowę zakładu stacjonarnych magazynów energii, który także będzie gotowy jeszcze w 2015r.

Jako, że rynek stacjonarnych magazynów energii jest w porównaniu do rynku motoryzacyjnego bardzo mały - w 2013r. sprzedano na świecie około 700 MWh akumulatorów (co stanowi ekwiwalent około 28 tys. pakietów 25 kWh), inwestycja ta będzie najprawdopodobniej znacznie mniejsza.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.