SamochodyElektryczne.org

Roskill: producenci akumulatorów stają się największymi odbiorcami litu

Firma Roskill prognozuje, że zużycie litu na potrzeby produkcji akumulatorów litowo-jonowych (dla urządzeń przenośny oraz w coraz większym stopniu dla motoryzacji) wkrótce przewyższy konsumpcję związaną ze wszystkimi innymi branżami gospodarki

Firma Roskill Information Services opublikowała niedawno interesujący raport Lithium: Market Outlook to 2017, 12th edition na temat branży litu. W podsumowaniu publikacji Roskill zauważa wzrost zapotrzebowania wzmaganego przez rosnącą produkcję akumulatorów litowo-jonowych. Z zebranych danych wynika, że udział zużycia litu na potrzeby produkcji akumulatorów wzrósł z 8% w 2002r. do 15% w 2007r. i aż 27% w 2012r. To właśnie ta dziedzina była odpowiedzialna za 44% wzrostu popytu na lit w ciągu 10 lat i o 70% wzrostu w ciągu 5 lat. Rośnie także zapotrzebowanie ze strony innych gałęzi przemysłu, jednak w coraz większym stopniu wydobycie litu staje się uzależnione od produkcji akumulatorów litowo-jonowych. W scenariuszu bazowym Roskill przewiduje, że do 2017r. wydobycie węglanu litu przekroczy 238 tys. ton, a więc będzie o ponad 40% wyższe niż w 2012r., gdy przekroczono poziom 168 tys. ton.

Roskill ocenia, że zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe, będzie za kilka lat rosło w większym stopniu ze strony pojazdów elektrycznych i hybrydowych, aniżeli tak jak do tej pory ze strony urządzeń przenośnych.

Roskill zauważa, że produkcja akumulatorów litowo-jonowych, a w szczególności materiałów elektrodowych zawierających lit, jest obecnie skoncentrowana we wschodniej Azji - Japonii, Korei Południowej i Chinach. W 2012r. Wschodnia Azja byłą odpowiedzialna za około 60% światowej konsumpcji litu, podczas gdy do Europy i Ameryki Północnej należało odpowiednio jedynie 24% i 9%.

Ceny węglanu litu wynoszą obecnie średnio około 5300 USD/t, a więc cą wyższe o 15% niż w 2010r., jednak poniżej rekordowych poziomów 6,5 tys. USD/t w 2007 i 2008r. Około 10 lat temu cena wynosiła zaledwie 2-3 tys. USD/t. Przy obserwowanym wzroście mocy wydobywczych Roskill sugeruje, że zwiększona konkurencja doprowadzi do obniżek cen do około 5 tys. USD/t już w 2014r.

Większość litu jest obecnie pozyskiwana w Australii, Chile, Argentynie i Chinach - w połowie metodami górniczymi, a w połowie z solanek. Największymi producentami są aktualnie Talison Lithium w Australii, SQM i Rockwood Lithium w Chile oraz FMC w Argentynie. Liczba i rozmiar nowych projektów wydobywczych wskazują, że branża nie będzie miała w ciągu najbliższych lat żadnych problemów z zaspokojeniem popytu na lit.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.