SamochodyElektryczne.org

Renault Zoe bezkonkurencyjne w Rallye Monte-Carlo ZENN 2014

W tegorocznej edycji zawodów Rallye Monte-Carlo ZENN tryumfował model Renault Zoe. W załączeniu zaległa relacja z imprezy

Renault Zoe - zobacz całą galerię

W dniach 22-23 marca w Monte Carlo odbyła się piąta edycja zawodów dla samochodów elektrycznych Rallye Monte-Carlo ZENN. Najlepiej w próbach na regularność jazdy oraz minimalizację zużycia energii podziały sobie samochody Renault Zoe, które zajęły pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach. Łącznie w zawodach wzięło udział 18 załóg, w tym trzy w Zoe.

Poniżej krótka relacja z imprezy przygotowana przez Renault.

Renault Zoe Renault Zoe
Renault Zoe Renault Zoe
Renault Zoe Renault Zoe

Komunikat prasowy firmy Renault [3]

RENAULT ZOE WYGRYWA PIĄTY RAJD RALLYE MONTE-CARLO ZENN

Pomimo trudnych warunków atmosferycznych panujących na torze prestiżowego rajdu Rallye Monte-Carlo, Renault ZOE na swoich pierwszych zawodach międzynarodowych pokazało się z najlepszej strony: niepodważalne zwycięstwo w piątej edycji Rallye ZENN, podkreślone wygraną we wszystkich czterech konkurencjach.

  1. Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej Rallye ZENN
  2. Pierwsze miejsce pod względem regularności jazdy
  3. Pierwsze miejsce pod względem zużycia
  4. Pierwsze miejsce w próbie zwrotności
  5. Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej

Rallye ZENN (Zero Emission – No Noise) jest najbardziej „zielonym” odcinkiem wyścigu Rallye Monte Carlo des Energies Nouvelles, wystartować w nim mogą jedynie pojazdy elektryczne. Piąta edycja odbyła się w dniach od 21 do 23 marca. Kierowcy ścigali się na trzech odcinkach specjalnych o długości od 46,51 do 88,08 km, w trakcie których rozegrano cztery konkurencje jazdy na regularność.

Samochody pokonywały prestiżowe trasy, np. „La Turbie – Peille”, prowadzącą krętymi drogami przez las Peillon w głąb lądu lub trasę „Sainte-Agnès – La Turbie”. W najtrudniejszym dniu, w sobotę 22 marca, dniu dwóch odcinków specjalnych i trzech odcinków jazdy na regularność, uczestnicy musieli zmagać się z ulewnymi deszczami i mgłą.

Wyścig zakończył się w porcie w Monako próbą zwrotności na czas.

Niecałe dwa lata temu, w czerwcu 2012 roku, Renault ZOE ustanowiło światowy rekord dystansu pokonanego w 24 godziny (1618 km). Teraz ten w pełni elektryczny hatchback w swoim pierwszym udziale w rajdzie Rallye Monte-Carlo ZENN ponownie udowadnia swoje duże możliwości techniczne i dynamiczne, wygrywając pięć konkurencji:

KLASYFIKACJA GENERALNA

  1. 1 RENAULT ZOE
  2. 2 MITSUBISHI I-MIEV
  3. 3 THINK CITY

KLASYFIKACJA REGULARNOŚĆ

  1. 1 RENAULT ZOE
  2. 2 THINK CITY
  3. 3 MITSUBISHI I-MIEV

KLASYFIKACJA ZUŻYCIE

  1. 1 RENAULT ZOE
  2. 2 RENAULT ZOE
  3. 3 MITSUBISHI I-MIEV

KLASYFIKACJA ZWROTNOŚĆ NA CZAS

  1. 1 RENAULT ZOE
  2. 2 CITROEN C-ZERO
  3. 3 RENAULT ZOE

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

  1. 1 RENAULT ZOE
  2. 2 CITROEN C-ZERO
  3. 3 RENAULT ZOE

98% KLIENTÓW I... 100% KIEROWCÓW RAJDOWYCH JEST ZADOWOLONYCH Z RENAULT ZOE!

ZE ZOE TEAM składa się z trzech pojazdów Renault ZOE biorących udział w wyścigu oraz trzech załóg o różnym doświadczeniu:

  1. Załoga „wyścigowa”, w skład której wchodzą kierowca, Greg Jonkerlinck oraz pilot, Yves Munier. Wygrali rajd i odnieśli zwycięstwo we wszystkich próbach.
  2. Załoga „media” reprezentowana przez Christopha Bourgeois. Zajął czwarte miejsce w dwóch z czterech rozegranych prób i osiągnął dziewiąty czas (na 96 uczestników) w próbie zwrotności na czas, wyprzedzając prestiżowych konkurentów, takich jak Tesla S lub Lotus Elise.
  3. Załoga „prywatna” w pojeździe ZOE prowadzonym przez Frédérika Allari z Nathalie Rouvier w roli pilota. Wyróżnili się wspaniałymi wynikami oraz regularnością, zajęli piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Renault ZOE łączy w sobie technologię, przyjemność jazdy i wydajność. Ponad 60 patentów gwarantuje najwyższą jakość układu elektrycznego, ważną zarówno dla osób prywatnych, jak i zawodników startujących w rajdach. Zasięg Renault ZOE dochodzi do 210 km w cyklu NEDC (100 do 150 km na trasach podmiejskich), co stanowi najlepszy wynik w kategorii.

„TO ZWYCIĘSTWO POKAZUJE, ŻE JESTEŚMY U PROGU REWOLUCJI”, GREG JONKERLINCK

Kierowcy, pytani o zalety ZOE, podkreślają:

  1. Prostą obsługę (bezproblemowe prowadzenie, brak skrzyni biegów itp.);
  2. Wydajne prowadzenie (ZOE jest pojazdem, który już w założeniu był elektryczny, baterie umiejscowione pod podłogą pozwalają na doskonałe rozłożenie masy);
  3. Natychmiastowo reagujący silnik (100% momentu rozruchowego, 220 Nm, natychmiastowo reaguje, zaleta przy szybkim wyjściu z zakrętu);
  4. Zarządzanie zasięgiem ułatwione dzięki multimedialnemu systemowi R-Link;
  5. Zasięg umożliwiający skupienie uwagi na jeździe (dzięki Range Optimizer nigdy nie spadł poniżej 42%, nawet na odcinku specjalnym o długości 88 km);
  6. Szybkość ładowania przydatną zwłaszcza przy krótkich czasach ładowania (dzięki instalacji o mocy 22 kW).

WYŚCIG W LICZBACH

  1. 18 załóg
  2. 7 narodowości
  3. 9 marek
  4. 5 konkurencji i… 5 zwycięstw ZOE
  5. Prawie 200 km odcinków specjalnych
  6. 8 godzin jazdy

RAJD I POJAZDY ELEKTRYCZNE: KILKA SŁÓW O HISTORII

Protokół z Kioto to międzynarodowy traktat, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Uzupełnia on konwencję ramową Organizacji Narodów Zjednoczonych o zmianach klimatycznych. Członkowie ONZ spotykają się corocznie od 1995 roku.

W tym samym roku przewodniczący Automobile Club de Monaco postanawia zorganizować rajd Rallye Automobile Monte-Carlo Electrique. Do 1999 roku odbędą się cztery edycje rajdu. Pomimo sukcesu od roku 2000 rajd nie był kontynuowany. Ten wyjątkowy wyścig pojazdów nowej generacji wznowiono dopiero w 2005 roku.

Rallye Automobile de Monte-Carlo des Energies Nouvelles wpisuje się w Mistrzostwa Świata organizowane przez FIA (Międzynarodową Federację Samochodową) jako jeden z dwunastu odcinków rozgrywanych w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.