SamochodyElektryczne.org

Renault zapowiada nowy zintegrowany napęd trakcyjny o mocy 65 kW

Renault, podobnie jak wcześniej Nissan, wprowadza nową generację napędów trakcyjnych, które charakteryzują się większym stopniem integracji

Napędy trakcyjne firmy Renault - zobacz całą galerię

Renault zapowiedziało niedawno nowy napęd trakcyjny dla modelu Zoe. Nadal będzie to jednostka synchroniczna z uzwojeniem wzbudzenia w wirniku o maksymalnej mocy 65 kW oraz maksymalnym momencie obrotowym 220 Nm, ale zaprojektowana przez Renault. Wcześniej tego typu silniki dostarczała firma Continental. Silnik Renault jest ponoć o około 10% mniejszy oraz co ciekawe chłodzony powietrzem zamiast cieczą.

Francuska firma zaprojektowała także pozostałe elementy (między innymi falownik), integrując ze sobą poszczególne moduły, dzięki czemu sumarycznie obniżono rozmiar napędu o około 25%. Jak widać na załączonych ilustracjach, nie ma już chociażby zewnętrznych połączeń kablowych. Renault chwali się wyższą sprawnością, która ma ponoć zmniejszyć zużycie energii o około 8% i prawdopodobnie o tyle także wzrośnie zasięg Zoe.

Z prezentacji wynika, że Renault nadal stosować będzie system Chameleon, czyli wykorzysta napęd trakcyjny do ładowania zamiast osobnej pokładowej ładowarki. W tym miejscu dokonano jednak ogromnej zmiany, bowiem według doniesień, Renault porzuca moc 43 kW (pobieraną z trójfazowych terminali Typ 2) i w nowej wersji będzie oferować możliwość ładowania tylko do maksymalnie 22 kW. Podobno wynika to z rzadkiego wykorzystywania 43 kW, ale dodatkowym powodem może być chęć zwiększenia niskiej sprawności przy ładowaniu niewielkimi mocami rzędu 3 kW (z domowej instalacji 1-fazowej).

O tym, że stawianie na sieć terminali ładowania prądu przemiennego o mocy 43 kW jest ryzykowną strategią o małych szansach na komercyjny sukces (w stosunku do ładowania prądem stałym) wiedzieliśmy już dawno temu. Jeżeli Renault rzeczywiście porzuci opcję 43 kW w zasadzie żaden samochód produkowany seryjnie nie będzie już wykorzystywał takiego poziomu mocy i ta funkcjonalność w wielu punktach ładowania będzie niewykorzystana. Posiadacze aut Renault ZOE aktualnej generacji nie będą mogli liczyć na rozwój tego typu infrastruktury i podobnie jak nabywcy nowej generacji w zasadzie stracą możliwość uzupełniania energii w 30 minut. Być może z biegiem czasu, aby posiadać opcję ładowania w 30 minut, Renault doda port ładowania prądem stałym CCS/Combo 2, ale wtedy zupełnie sens przestanie mieć system Chameleon. Tak czy inaczej, wycofanie się z 43 kW byłoby kolejną woltą w wykonaniu Renault, które od początku zupełnie gubi się w standardach ładowania i nie potrafi wybrać jednej spójnej strategicznej drogi rozwoju.

Nowej wersji Zoe można spodziewać się wiosną. Nowe napędy trakcyjne będą produkowane z zakładzie Renault w Cléon we Francji, co zapowiadano już w 2011r.

Renault Zoe z napędem trakcyjnym pierwszej generacji Renault Zoe z napędem trakcyjnym pierwszej generacji
Renault Zoe z napędem trakcyjnym pierwszej generacji Renault Zoe z napędem trakcyjnym pierwszej generacji
Napęd trakcyjny Renault Zoe pierwszej generacji Napęd trakcyjny Renault Zoe pierwszej generacji

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.