Renault inwestuje 28 mln EUR w ośrodek badawczy w Lardy
Firma Renault oficjalnie otwarła wczoraj nowe centrum testowe w ośrodku badawczym w Lardy we Francji, w którym testowane będą podzespoły pojazdów elektrycznych takie jak silniki trakcyjne, energoelektronika, czy akumulatory
Firma Renault oficjalnie otwarła wczoraj nowe centrum testowe w ośrodku badawczym w Lardy we Francji, w którym testowane będą podzespoły pojazdów elektrycznych takie jak silniki trakcyjne, energoelektronika, czy akumulatory. Francuski producent inwestuje w rozbudowę ośrodka w Lardy i zakup nowego sprzętu dla około 100 różnych stanowisk około 28 mln EUR.
W komunikacie prasowym można znaleźć informacje między innymi o tym, że program testów silników trakcyjnych dla aut elektrycznych Renault reprezentuje ekwiwalent 20 lat użytkowania i/lub 300 tys. km przebiegu.
Komunikat prasowy firmy Renault [2]
RENAULT INWESTUJE 28 MILIONÓW EURO W STANOWISKA TESTOWE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W OŚRODKU BADAWCZYM W LARDY
W ramach kontynuacji kampanii promocyjnej samochodów elektrycznych, 14 listopada w Lardy (Francja) Renault inauguruje sektor stanowisk testowych samochodów elektrycznych. Ta inwestycja o wartości 28 milionów euro jest ukoronowaniem trzech lat pracy nad udoskonaleniem elementów urządzeń elektrycznych samochodów, dzięki którym Renault może dziś zaprezentować gamę pojazdów w 100% elektrycznych, o dużych możliwościach, niezawodnych i wysokiej jakości.
- Jako element strategiczny w rozwoju nowych technologii elektrycznych sektor ten obejmuje większość środków przeznaczonych na testowanie silników elektrycznych oraz akumulatorów. Otwarty w roku 2009 sektor był stopniowo poszerzany i zajmuje dziś powierzchnię 3300 m2 z setką stanowisk testowych.
- Od trzech lat w sektorze tym prowadzony jest projekt testowy doskonalenia i potwierdzania możliwości, niezawodności i bezpieczeństwa elementów elektrycznych stanowiących wyposażenie samochodów gamy Z.E1. Te trzy lata pozwoliły technikom i inżynierom z Lardy stworzyć prawdziwie wiarygodny program do testowania technologii napędu elektrycznego.
Odpowiednie środki testowania przeznaczone do zapewnienia wydajności i trwałości elementów elektrycznych
Renault prowadzi kampanię reklamową Kangoo Z.E. i Fluence Z.E., pierwszych dwóch z czterech samochodów elektrycznych nowej generacji, które zostaną wprowadzone do sprzedaży w ciągu dwunastu miesięcy. Przygotowanie tych ogromnie nowatorskich samochodów wymagało przeprowadzenia całej serii testów w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i trwałości nowych elementów: silnika elektrycznego, elektroniki mocy oraz akumulatora.
Renault wyposażyło ośrodek w odpowiednie instalacje testowe, zgrupowane w Lardy w sektorze elektrycznym, poszerzanym stopniowo od 2009 r. Obejmujący dwa budynki sektor testowy samochodów elektrycznych liczy obecnie około stu stanowisk testowych na powierzchni 3300 m2:
- Osiem stanowisk testowych do silników elektrycznych: w odróżnieniu od stanowisk do testowania silników spalinowych zasilanych paliwem, źródłem energii jest elektryczność dostarczana przez symulator akumulatora 400V. Stanowiska te służą do udoskonalania silników wraz z ich elektroniką mocy oraz do dokonywania pomiarów ich parametrów (moment rozruchowy, moc, wydajność, homologacja, bezpieczeństwo). Na stanowiskach tych potwierdza się również ich trwałość w zaostrzonych cyklach termicznych lub drganiowych reprezentujących równowartość 20 lat pracy i/lub 300 000 km.
- Sześć stanowisk testowych do elektroniki mocy (urządzenie do ładowania akumulatorów, falownik, przetwornica): pozwalają stwierdzić odporność na gwałtowne zmiany temperatury połączone z obciążeniami elektrycznymi.
- 41 stanowisk połączonych z komorami klimatycznymi dla akumulatorów litowo-jonowych: symulują one przyspieszone starzenie akumulatorów litowo-jonowych, przeprowadzając powtarzane cykle ładowania/rozładowywania (normalne, przyspieszone, szybkie), całkowite lub częściowe, w warunkach zróżnicowanych temperatur.
Ogniwo, moduł, pakiet akumulatorów, elektronika mocy: wszystkie części składowe akumulatora są testowane i zatwierdzane począwszy od jednostki podstawowej aż do pełnego systemu. To niemal 170 000 godzin testów rocznie, przeprowadzanych w Lardy przez trzydziestu wyspecjalizowanych inżynierów i techników. - 58 innych stanowisk przeznaczonych do ulepszania akumulatorów rozruchowych 12V i do badań nad utylizacją akumulatorów litowo-jonowych.
Do powyższych środków należy dołączyć stanowiska eksploatowane u różnych partnerów.
Akumulatory: testy przeciążeniowe dla większego bezpieczeństwa
W kwestiach dotyczących baterii trakcyjnych litowo-jonowych w sektorze w Lardy wprowadzono program pilotażowy 15 różnych testów symulujących najostrzejsze warunki (testy przeciążeniowe). Począwszy od zwarcia aż do pożaru, poprzez zanurzenie lub upadek akumulatora − nic nie pozostawia się przypadkowi.
Jeszcze w 2011 roku będzie przeprowadzonych około stu testów, w ośrodku lub u partnerów2 specjalizujących się w tych dziedzinach.
Dla pracowników działu inżynierii Renault w Lardy zwiększenie kompetencji wpisane jest w program przekwalifikowania zawodowego i mobilności personelu. Umożliwiło im to osiągnięcie nowych kompetencji dotyczących technologii napędu/elektryki samochodu. Testy przeciążeniowe w szczególności wymagają umiejętności w wielu dziedzinach: w mechanice, elektrotechnice, chemii (analiza gazów), elektrochemii, kwestiach cieplnych, zderzeniowych/uderzeniowych, pomiarów i oprzyrządowania, bezpieczeństwa (testowanie potencjalnego ryzyka), ognia i pożaru itp.
Stanowiska testowe w Lardy towarzyszą kampanii promocyjnej samochodów elektrycznych prowadzonej przez Renault, która obecnie − wraz z pierwszą sprzedażą Kangoo ZE na rynku francuskim − weszła w fazę realizacji. Naszym celem jest sprzedaż samochodów niezawodnych, wydajnych i całkowicie pewnych. Ośrodek w Lardy pozwolił nam osiągnąć założony cel dzięki 170 000 godzin testów przeprowadzonych w 2011 r. Wzrost znaczenia tego sektora umożliwi nam kontynuowanie prac nad tą nową technologią, aktywny udział we wprowadzaniu zmian oraz uczynienie z Renault wiodącej firmy w dziedzinie samochodów elektrycznych w Europie – oświadczył Jacques Prost, Dyrektor ds. Konstrukcji Podzespołów Mechanicznych Renault.
1 Zero Emisji szkodliwych substancji podczas użytkowania
2 Np. INERIS (Institut National de l’EnviRonnement Industriel et des riSques) (Krajowy Instytut Środowiska Przemysłowego i Zagrożeń), CNPP (Centre National de Prévention et de Protection) (Krajowy Ośrodek Prewencji i Ochrony) lub SNPE (Société Nationale des Poudres et Explosifs) (Krajowe Towarzystwo Prochu i Materiałów Wybuchowych)
Źródła
- [1] www.media.renault.com/global/en-gb/renaultgroup/Media/PressRelease.aspx?mediaid=30543 15.11.2011r.
- [2] www.media.renault.com.pl/ 15.11.2011r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.