Przedpłatowy system do ładowania pojazdów elektrycznych firmy AMPS
Artykuł prezentujący przedpłatowy system do ładowania pojazdów elektrycznych firmy AMPS Sp. z o.o. z Kielc.
Ogólnodostępna infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych to rzecz niezmiernie ważna, gdyż tylko dzięki niej możliwe jest uzupełnienie zapasu energii elektrycznej poza domem - na przykład na parkingu w miejscu pracy. Zagadnieniem tym zajmuje się już sporo firm na świecie, opracowywane są też nowe standardy, które pozwolą w przyszłości ujednolicić interfejs i sposób naliczania opłat.
W Polsce problemem ładowania pojazdów elektrycznych zainteresowała się firma AMPS Sp. z o.o. z Kielc, produkująca urządzenia elektroniczne do sprzedaży energii w miejscach ogólnodostępnych. Od 2008r. w ofercie firmy AMPS dostępny jest przedpłatowy system do ładowania pojazdów elektrycznych oparty o karty chipowe. System ten znalazł już swoje zastosowanie między innymi na przystaniach żeglarskich w Wielkiej Brytanii (prąd jest tam pobierany przede wszystkim do zasilania instalacji elektrycznej żaglówek) oraz na Malcie, gdzie wykorzystano go do sprzedaży energii elektrycznej pobieranej do ładowania akumulatorów w elektrycznych motorówkach. Wcześniej rozwiązanie było stosowane głównie do rozliczania zużycia innych mediów takich jak na przykład gaz LPG, czy woda.
Przedpłatowy system firmy AMPS współpracuje z kartami chipowymi, na których zapisana jest liczba kWh energii, jaka została wykupiona u dystrybutora (na przykład 100 kWh). Włożenie karty do czytnika inicjuje pracę urządzenia i można rozpocząć ładowanie akumulatorów. Energia rozliczana jest (odejmowana z karty) z dokładnością do 1 Wh. Po wyczerpaniu wykupionego zapasu kWh należy udać się do administratora systemu, który za pomocą odpowiedniego oprogramowania ustawi nową liczbę kWh, za jaką zapłaciliśmy lub skorzystać z automatu (podobnego do automatu do napojów), który ustawi na karcie nowy limit.
Moduł przedpłatowy może współpracować z dowolnym licznikiem energii elektrycznej wyposażonym w nadajnik impulsów i kosztuje około 300 zł. Cena gotowego punktu do ładowania (wersja rozdzielnicy naściennej) z jednym gniazdkiem jednofazowym 230 V, 16 A to wydatek około 800 zł. Firma AMPS oferuje słupki i rozdzielnie w różnych wykonaniach, na różne prądy, napięcia i z różną liczbą gniazdek.
Obecnie firma AMPS pracuje nad rozwiązaniem wykorzystującym karty bezstykowe (radiowe), dzięki czemu układ elektroniczny, przechowujący informacje o wykupionej energii, mógłby zostać umieszczony we wtyczce samochodu (lub wręcz na niej naklejony).
Trzeba przyznać, że system zaproponowany przez AMPS jest dosyć ciekawym rozwiązaniem, mającym duży potencjał rozwojowy. Jest on prosty i łatwy do wdrożenia oraz tani w eksploatacji. Pan Leszek Piotrowski z firmy AMPS twierdzi, że stacje w wersji naściennej mogłyby się bardzo dobrze sprawdzić na osiedlowych parkingach. Czas pokaże, czy opisany system znajdzie swoją niszę na rynku i przypadnie do gustu właścicielom pojazdów elektrycznych.
Źródła
- [1] Informacje udzielone bezpośrednio przez AMPS Sp. z o.o. 31.07.2009r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.