SamochodyElektryczne.org

Prodrive prezentuje prototyp wydajnej przetwornicy DC/DC

Konsorcjum prowadzone przez Prodrive zaprezentowało przetwornicę DC/DC dla samochodów elektrycznych o sprawności 98,7%

Brytyjskie konsorcjum, w skład którego wchodzą Prodrive, University of Manchester, Tata Motors European Technical Centre, IST Power Products, Raytheon Systems i SCISYS, opracowało nową, wydajną przetwornicę DC/DC o sprawności sięgającej 98,7%, która jest także lżejsza i mniejsza od rozwiązań konwencjonalnych. Tradycyjnie postęp wynika z zastosowania nowych materiałów - w tym przypadku elementów mocy z wykonanych z węglika krzemu (SiC), które mogą pracować ze znacznie wyższą częstotliwością nawet 75 kHz z niskimi stratami przełączania oraz w wyższej temperaturze. W kierunku energoelektroniki z węglika krzemu spoglądają także inni producenci, tacy jak chociażby Mitsubishi Electric (wcześniejszy wpis). Rekord sprawności przetwornicy DC/DC 99% prawdopodobnie nadal należy jednak do Transphorm i azotku galu (wcześniejszy wpis).

Według danych Prodrive, przetwornica oprócz sprawności 98,7% charakteryzuje się mocą właściwą 10,5 kW/kg oraz gęstością mocy 20 kW/l.

Takie parametry to jednak nie kres możliwości i konsorcjum ponoć już prowadzi kolejny projekt, mający na celu dalszą miniaturyzację oraz zwiększenie zakresu pracy z około 400 do 750 V.

Jako, że w projekt zaangażowana jest firma Tata Motors European Technical Centre, jako przykładowe auto posłużył samochód Tata Indica Vista EV, która mimo zapowiedzi wprowadzenia na rynek kilka lat temu ostatecznie zniknął ze sceny.

Przetwornica DC/DC Prodrive z elementami mocy z węglika krzemu Przetwornica DC/DC Prodrive z elementami mocy z węglika krzemu
Przetwornica DC/DC Prodrive z elementami mocy z węglika krzemu Przetwornica DC/DC Prodrive z elementami mocy z węglika krzemu
Tata Indica Electric Tata Indica Electric

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.