SamochodyElektryczne.org

Premiera Renault Zoe na wystawie w Genewie

Renault zaprezentowało podczas salonu samochodowego w Genewie długo wyczekiwany model Zoe, będący pierwszym samochodem elektrycznym francuskiej marki zaprojektowanym od początku jako auto elektryczne

Renault Zoe - zobacz całą galerię

Renault zaprezentowało podczas salonu samochodowego w Genewie długo wyczekiwany model Zoe, będący pierwszym samochodem elektrycznym francuskiej marki zaprojektowanym od początku jako auto elektryczne. Zoe ma wejść do masowej produkcji w drugiej połowie roku (docelowo nawet 150 tys. sztuk rocznie), dzięki czemu będzie jednym z najtańszych samochodów elektrycznych na rynku. Na razie pięcioosobowe auto we Francji kosztuje w najtańszej wersji 20,7 tys. EUR, niestety jednak cena nie obejmuje pakietu akumulatorów, za którego wynajem trzeba będzie płacić miesięcznie 79 EUR (w przypadku umowy na 36 miesięcy i limitu przebiegu 12,5 tys. km rocznie).

Zaletami Renault Zoe są niewątpliwie atrakcyjny wygląd, nieco większy niż typowy zasięg (210 km w cyklu NEDC), ładowarka trójfazowa umożliwiająca skrócenie czasu ładowania do 30 minut, spora jak na auto miejskie moc silnika oraz zastosowanie pompy ciepła, która powinna w znacznym stopniu ograniczyć wpływ ogrzewania na zasięg. Więcej informacji na temat Zoe można znaleźć w załączonym poniżej najnowszym komunikacie prasowym Renault.

Renault Zoe Renault Zoe
Renault Zoe Renault Zoe
Renault Zoe Renault Zoe



Fragment komunikatu prasowego firmy Renault [1]

ZOE ZAPOCZĄTKOWUJE EPOKĘ DOSTĘPNYCH DLA WSZYSTKICH SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

Wraz z wprowadzeniem na rynek modelu ZOE, Renault sprawia, że samochody elektryczne stają się dostępne dla wszystkich. ZOE jest pierwszym modelem zaprojektowanym od podstaw jako auto w 100% elektryczne, dostępnym dla wszystkich za cenę od 15 700 euro brutto3 i idealnie nadającym się do codziennego użytku. W ZOE zastosowano po raz pierwszy na świecie 6 nowych zaawansowanych technologii, zwiększających prostotę jego użytkowania, zasięg oraz ułatwiających łączność ze światem.
Po raz pierwszy spełnione zostały wszystkie warunki niezbędne do masowego rozwoju produkcji samochodów elektrycznych. Zaprezentowane na Salonie Samochodowym w Genewie 2012 Renault ZOE trafi do sprzedaży na jesieni bieżącego roku. Jego wprowadzenie na rynek stanowi początek nowej epoki: samochodu elektrycznego dla wszystkich.

Światowe premiery

  1. 1. Pierwszy produkowany na wielką skalę samochód elektryczny w cenie od 15 700 euro brutto.
  2. 2. Pierwszy produkowany na wielką skalę samochód elektryczny o zasięgu 210 km w cyklu NEDC (New European Driving Cycle).
  3. 3. Pierwszy samochód wyposażony w standardzie w system „Range OptimiZEr”4 pozwalający zwiększyć faktyczny zasięg pojazdu, niezależnie od warunków drogowych. Na przykład w strefach podmiejskich umożliwia on zwiększenie zasięgu ZOE nawet o 25%.
  4. 4. Pierwszy elektryczny samochód przystosowany do ładowania akumulatora ze źródła o dowolnej mocy w czasie od 30 minut do 9 godzin dzięki układowi ładowania Cameleon.
  5. 5. Pierwszy elektryczny samochód umożliwiający masowy rozwój sieci terminali szybkiego ładowania, prostszych i do 4 razy tańszych dla samorządów lokalnych.
  6. 6. Pierwszy model Renault zaprezentowany z systemem Renault R-link - multimedialnym systemem obejmującym 7-calowy, dotykowy tablet, nawigację satelitarną i usługi on-line.


Design o niezwykłym ładunku emocjonalnym i czystych liniach

Ostateczny design ZOE został zaprezentowany podczas światowej premiery modelu na Genewskim Salonie Samochodowym 2012. Zaprojektowany jako samochód wyłącznie elektryczny, Renault ZOE jest kompaktowym hatchbackiem o płynnych i czystych liniach. Jego zwinny i dynamiczny wygląd stanowi zapowiedź nietuzinkowej przyjemności prowadzenia. ZOE wyróżnia się również charakterystycznymi światłami - włączonymi na stałe diodami LED oświetlającymi dwa wgłębienia okalające przedni wlot powietrza. Podobnie jak Twingo i Twizy, również ZOE posiada design charakterystyczny dla nowych modeli marki Renault.

Od zewnątrz
Chcieliśmy, aby design ZOE kojarzył się z przełomem technologicznym przy zachowaniu pewnych stałych kanonów stylistycznych. Ekologiczny charakter auta wyraża się w czystych liniach. Współczesne proporcje w połączeniu z wyprofilowaniem nadwozia sprawiają, że ZOE daje poczucie bezpieczeństwa i przykuwa uwagę.
Agneta Dahlgren-Hermine – kierownik projektu stylistycznego ZOE

We wnętrzu
Stylistyka wnętrza odzwierciedla ekologiczny i nowoczesny charakter ZOE, z jednej strony poprzez kojarzące się z czystością jasne kolory, z drugiej zaś poprzez zaawansowane, interaktywne technologie w postaci tabletu Renault R-Link. Kształt listwy na desce rozdzielczej nieodparcie kojarzy się z łopatą śmigła elektrowni wiatrowej.
Dominique Marzolf - projektant wnętrza


Elektryczne auto dla wszystkich za cenę od jedynie 15 700 euro3

Po raz pierwszy w historii w krajach oferujących zachęty podatkowe, samochód elektryczny jest oferowany za cenę porównywalną z ceną miejskiego auta z silnikiem wysokoprężnym. I tak na przykład:

  1. we Francji Renault ZOE jest dostępne - po odliczeniu ulgi podatkowej w wysokości 5000 euro - za cenę od 15 700 euro brutto.

Miesięczny koszt wynajmu akumulatora wynosi od 79 euro i obejmuje pomoc drogową dla wszelkiego rodzaju awarii, łącznie z awarią zasilania (cena dla 12 500 rocznego przebiegu/ 36 miesięcy).

Od 6 marca br. będzie można składać rezerwacje na zakup ZOE w 11 krajach za pośrednictwem strony Renault-ZE.com. Rezerwującym będą proponowane jazdy próbne ZOE i będą oni obsługiwani w pierwszej kolejności po wejściu tego modelu do sprzedaży.


ZOE - pełna gama innowacyjnych rozwiązań dla aut nowej generacji

Podczas opracowywania Renault ZOE złożonych zostało ponad sześćdziesiąt wniosków patentowych. Innowacje dotyczyły głównie zasięgu auta, systemów interaktywnych i komfortu w kabinie.

ZOE - pierwszy produkowany na wielką skalę samochód elektryczny o zasięgu 210 km w cyklu NEDC (New European Driving Cycle)
Po raz pierwszy w historii produkowany na wielką skalę samochód elektryczny może wykazać się zasięgiem 210 km (NEDC). Podczas eksploatacji w rzeczywistych warunkach, w zależności od warunków jazdy (prędkość, rodzaj trasy, temperatura otoczenia), zasięg samochodu elektrycznego może wahać się w znacznie większym zakresie niż w przypadku aut spalinowych. Jednak dzięki systemowi Range OptimiZEr, łączącym w sobie trzy najistotniejsze innowacje, czyli: układ odzyskiwania energii podczas hamowania nowej generacji, pompę ciepła i opony MICHELIN EnergyTM E-V - faktyczny zasięg ZOE można zwiększyć nawet o 25% i jest on znacznie mniej podatny na wahania. Na przykład na trasach podmiejskich, przy temperaturze otoczenia 13°C rzeczywisty zasięg ZOE może sięgać 140 km, z czego 30 km zawdzięczamy bezpośrednio systemowi Range OptimiZEr.

Układ odzyskiwania energii podczas hamowania nowej generacji wychwytuje niemal całą energię normalnie traconą podczas hamowania i to bez wyczuwalnego wpływu na zachowanie ZOE podczas jazdy, bez szarpnięć czy wyczuwalnego hamowania silnikiem. Jest to system o podwójnym działaniu:

  1. Przy wytracaniu prędkości, podobnie jak we Fluence Z.E. i Kangoo Z.E., silnik odzyskuje energię kinetyczną pojazdu, przetwarzając ją na energię elektryczną wykorzystywaną do doładowania akumulatora.
  2. Z chwilą wciśnięcia pedału hamulca przez kierowcę, system dokonuje inteligentnego rozdziału polecenia hamowania na dociskanie klocków hamulcowych i hamowanie silnikiem, tak aby maksymalnie wykorzystać działanie tego ostatniego w celu doładowania akumulatora.

Pompa ciepła zapewnia doskonały poziom komfortu cieplnego w kabinie przy zachowaniu niezmienionego zasięgu pojazdu. System ten, działający na zasadzie odwróconej klimatyzacji zużywa niewiele prądu.
Wytwarza ciepło lub zimno poprzez zwykłe odwrócenie kierunku działania układu. Oddaje około 2 kW zimna lub 3 kW ciepła, zużywając w tym celu zaledwie 1 kW energii elektrycznej. Temperatura w kabinie jest dzięki temu bardziej stabilna, ponieważ nie zależy od ciepła wytwarzanego przez silnik.

Opony MICHELIN EnergyTM E-V to innowacja firmy Michelin, opracowana wspólnie z Renault i zastosowana po raz pierwszy na świecie w modelu ZOE. Te opony o podwyższonej efektywności energetycznej zwiększają zasięg pojazdu. Bieżnik, rzeźba i boki zostały szczególnie starannie dopracowane pod kątem przenoszenia znacznego momentu obrotowego właściwego dla ZOE i dostosowania do specyficznego sposobu użytkowania samochodu elektrycznego. Zapewniają one ten sam poziom bezpieczeństwa i dobre trzymanie się drogi co wszystkie pozostałe opony Michelin. Są dostępne w rozmiarach 15” i 16” i montowane fabrycznie we wszystkich wersjach ZOE.

Cameleon - rewolucyjny układ ładowania samochodów elektrycznych
ZOE jest jedynym pojazdem wyposażonym w układ ładowania Cameleon. Ten opatentowany przez Renault układ jest kompatybilny ze źródłami o dowolnej mocy w przedziale do 43 kW. Umożliwia doładowanie akumulatora z terminalu ładowania w czasie od 30 minut do 9 godzin. I tak na przykład ZOE można naładować w jedną godzinę z gniazda 22 kW. Ten pośredni poziom mocy źródła jest korzystniejszy dla utrzymania żywotności akumulatora i ma mniejszy wpływ na sieć elektryczną niż szybkie ładowanie ze źródła o mocy 43 kW.

Układ ładowania Cameleon umożliwia szybkie ładowanie akumulatorów z czterokrotnie tańszych terminali. Aktualnie terminale ładowania są wyposażone w układy szybkiego ładowania o dużej mocy. Dzięki wbudowanemu w pojeździe układowi ładowania Cameleon układy ładowania w terminalach stają się zbędne. Dzięki temu mogą zostać wprowadzone nowe, prostsze i tańsze terminale ładowania akumulatorów. Ich cena nie przekroczy 3 000 euro, czyli będzie czterokrotnie niższa od ceny aktualnie dostępnych na rynku terminali szybkiego ładowania. Zostaną one zaprezentowane w ramach prapremiery na stoisku Renault w Genewie.

Całkowicie nowy system multimedialny Renault R-Link, montowany w ZOE.
ZOE jest pierwszym prezentowanym przez Renault modelem wyposażonym w Renault R-Link, najnowszy pokładowy system multimedialny Renault łączności ze światem. W skład R-Link wchodzi duży, 7-calowy, ekran dotykowy oraz zespół przełączników pod kierownicą i system rozpoznawania mowy, które umożliwiają sterowanie wszystkimi funkcjami bez odrywania wzroku od drogi. Jest to również zintegrowany system łączności, umożliwiający korzystanie z usług samochodowych oraz aplikacji za pośrednictwem R-Link Store.
Dzięki współpracy z deweloperami, R-Link Store będzie oferował już w dniu wprowadzenia ZOE na rynek ponad pięćdziesiąt aplikacji specjalnie przeznaczonych dla potrzeb kierowców, do bezpośredniego pobrania w samochodzie lub na konto My Renault.

Nowa wersja R-Link uwzględnia nowe „elektryczne” funkcje przydatne w zarządzaniu zasięgiem pojazdu: historia przebiegu zużycia energii, wizualizacja strumieni energii i programowanie ładowania akumulatora. System nawigacji wyposażono w szereg specyficznych funkcji, takich jak: zasięg, wytyczanie najbardziej oszczędnych tras przejazdu czy lokalizacja terminali ładowania wraz z informacją o ich dostępności - terminal wolny lub zajęty (zależnie od kraju). R-Link to również możliwość wizualizacji własnych wyników w zakresie ekojazdy oraz doskonalenia swych umiejętności dzięki funkcjom eko-wyników i eko-porad (ogólnych i indywidualnych dla danego kierowcy).

Usługi w czasie rzeczywistym umożliwiające zdalne komunikowanie się z pojazdem i sterowanie różnymi funkcjami
Kierowca ZOE będzie mógł za pośrednictwem swojego telefonu komórkowego lub komputera:

  1. przeglądać informacje dotyczące ładowania akumulatora dzięki dostępnemu w standardzie w ZOE pakietowi My Z.E. Connect.
  2. Zdalnie sterować różnymi funkcjami pojazdu dzięki pakietowi My Z.E. inter@ctive. Pakiet ten obejmuje:
    o zdalne włączanie lub wyłączanie ładowania akumulatora w przypadku, gdy auto jest podłączone do terminala ładowania;
    o zdalne programowanie ładowania (tylko z komputera) z możliwością korzystania z preferencyjnych taryf oferowanych przez dostawców energii elektrycznej;
    o uruchamianie - niezwłoczne lub w wybranym momencie - wstępnej klimatyzacji kabiny.


We wnętrzu - przyjemność prowadzenia, bezstresowa jazda i dobre samopoczucie

Prowadzenie ZOE to całkiem nowy rodzaj doświadczenia i źródło przyjemności. Synchroniczny silnik elektryczny z uzwojonym wirnikiem o mocy 65 kW (88 KM) wytwarza bezzwłocznie po ruszeniu z miejsca maksymalny moment obrotowy 220 Nm. Przyspieszenia są dynamiczne już od najniższych obrotów silnika. Bezgłośna jazda i idealnie płynne przyspieszenia dzięki brakowi skrzyni biegów sprawiają, że prowadzenie auta jest o wiele bardziej bezstresowe.

Aby zapewnić bezpieczną jazdę po mieście, ZOE wyposażono w system Z.E. Voice, generator zewnętrznego sygnału dźwiękowego ostrzegającego pieszych o zbliżaniu się auta. Z.E. Voice jest słyszalny przy prędkościach od 1 do 30 km/godz. Dźwięk jest charakterystyczny dla modelu ZOE. Kierowca ma możliwość wyboru jednego spośród 3 różnych dźwięków oraz ich wyłączenia pojedynczym wciśnięciem wyłącznika.

ZOE zapewnia właściwą temperaturę
Programowana funkcja wstępnej klimatyzacji umożliwia ogrzanie lub schłodzenie powietrza w kabinie ZOE, gdy auto jest podłączone do źródła ładowania. Dzięki temu w kabinie ZOE panuje właściwa temperatura, kiedy kierowca siada za kierownicą, a energia zużyta na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego nie jest pobierana z akumulatora.

Powietrze wdychane przez pasażerów ZOE jest czystsze
Filtr przeciwpyłkowy z węglem aktywnym pochłania większą część nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych gazów. Wychwytuje on także drobiny o średnicy kilku mikronów, takie jak pyłki kwiatów i sadze.

Wersja Zen - kwintesencja świata ZOE
Biel, błękit, chrom, deska rozdzielcza z powłoką „soft” - dobór kolorów i materiałów wersji Zen przywołuje na myśl czystość i dobre samopoczucie. ZOE Zen jest oferowany w standardzie z wyposażeniem Take Care by Renault.

Użyty po raz pierwszy w modelu Renault Latitude znak Take Care gwarantuje bardzo wysoki poziom dobrego samopoczucia i komfortu w kabinie. Oprócz wstępnej klimatyzacji i filtra przeciwpyłkowego z węglem aktywnym obejmuje on również:

  1. Rozpylacz aktywnych zapachów o właściwościach relaksujących lub stymulujących. Skuteczność działania wybranych zapachów została udowodniona w badaniu przeprowadzonym przez niemiecki instytut Psyrecon6.
  2. Jonizator powietrza o podwójnym działaniu oczyszczająco-relaksującym. Funkcja oczyszczania usuwa bakterie z powietrza w kabinie. W trybie relaksującym urządzenie generuje jony ujemne w celu przywrócenia równowagi z jonami dodatnimi, obecnymi w nadmiarze w zamkniętych przestrzeniach.
  3. Czujnik zanieczyszczenia powietrza. Wykrywa nagły wzrost zanieczyszczeń w powietrzu i automatycznie włącza zamknięty obieg powietrza w kabinie.
  4. Znacznie łatwiejsza do czyszczenia, pokryta powłoką z Teflonu® tapicerka siedzeń. Dzięki tej niewidocznej i bezwonnej powłoce, tapicerka siedzeń jest nieprzemakalna i odporna na zabrudzenia.


ZOE uosabia zaangażowanie Renault w ochronę środowiska

Podobnie jak wszystkie pojazdy elektryczne, ZOE charakteryzuje się zerową emisją CO2, NOx, CO, cząstek stałych, zapachów i hałasów silnika podczas jazdy. Emisja CO2 „well to wheel” (od szybu wiertniczego do koła) zależy od sposobu produkcji energii elektrycznej w danym kraju. Wynosi ona średnio 62 g CO2/km dla całej Europy, czyli znacznie mniej od nowej Toyoty Prius (89 g). Wynik ten jest jeszcze korzystniejszy na terenie Francji i wynosi zaledwie 12 g CO2/km.

W 2013 roku wskaźnik wykorzystania komponentów produkowanych lokalnie dla modelu ZOE wzrośnie do 55% dzięki rozpoczęciu produkcji silnika elektrycznego Renault w fabryce w Cléon. Wzrost tego wskaźnika przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego w zakresie logistyki.

ZOE spełnia nowe kryteria Renault eco2:

  1. Jest produkowany w zakładzie we Flins, spełniającym wymogi ISO 14001.
  2. Jego bilans emisji CO2 wynosi znacznie poniżej progu 120 g/km wymaganego dla pojazdów ze znakiem ekologicznym.
  3. 85% masy ZOE nadaje się do wtórnego wykorzystania po wycofaniu z eksploatacji. ZOE zawiera 9% tworzyw pochodzących z recyklingu.


ZOE - doskonały samochód elektryczny Made in France

  1. Centrum badawczo rozwojowe Technocentre Gyuancourt: projekt ZOE.
  2. Ośrodek badawczy w Lardy: centrum testowe silników elektrycznych i akumulatorów.
  3. Zakład we Flins (Francja): produkcja ZOE, a w przyszłości również akumulatorów.
  4. Zakład w Cléon (Francja): od 2013 roku miejsce produkcji silnika elektrycznego ZOE.


DANE TECHNICZNE

WYMIARY
Długość (mm) 4 084
Szerokość całkowita (mm) 1 730
Wysokość pojazdu nieobciążonego (mm) 1 568
Rozstaw osi (mm) 2 588
Pojemność bagażnika (l) 338
Ilość miejsc 5
Zwis przedni / tylny (mm) 836/661
Rozstaw kół przednich (mm)/ tylnych (mm) 1 506/1 489
SILNIK
Typ elektryczny synchroniczny z uzwojonym wirnikiem
Moc (kW) / (KM) 65/88
Maksymalny moment obrotowy (Nm) 220
Przeniesienie napędu reduktor
AKUMULATOR
Typ litowo-jonowy
Pojemność (kWh) 22
Zasięg (NEDC) 210 km
Prędkość maksymalna (km/h) 135
ŁADOWANIE
Typ prąd jedno lub trójfazowy do 43 kW
Czas ładowania 3 kW (wall box jednofazowy 16 A) = 9 h
22 kW (terminal trójfazowy 32 A) = 1 h
43 kW (terminal trójfazowy 63 A) = 30 minut
Tabela 1: Dane techniczne



Objaśnienia:
3 - Cena na rynku francuskim, po odliczeniu ulgi podatkowej w wysokości 5000 euro
4 - Optymalizator zasięgu
6 - Badanie to zostało przeprowadzone w grudniu 2010 roku na grupie 60 uczestników. Działający od 25 lat niemiecki instytut Psyrecon specjalizuje się w badaniach w dziedzinie psychofizjologii.

Źródła

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.