Polskie elektrobusy odwiedzają w ramach testów kolejne miasta
Autobusy elektryczne polskich producentów odwiedzają w ramach testów kolejne miasta w kraju i za granicą
Autobusy elektryczne polskich producentów odwiedzają w ramach testów kolejne miasta w kraju i za granicą. Aktualnie firma AMZ Kutno udostępnia model City Smile CS10E firmie Warbus w Gdańsku. Wcześniej pojazd był demonstrowany w Jaworznie. Według źródła [2] zainteresowanie elektrobusem AMZ jest na tyle duże, że przewoźnicy muszą na testy czekać w kolejce. Cena City Smile CS10E ma wynosić 1,3 mln zł.
Testy Urbino 8,9 LE electric kontynuuje również firma Solaris, która najpierw przeprowadziła turnee po kraju, a obecnie testuje pojazd w Hamburgu. Niewielki elektrobus posłużył do przewożenia pasażerów z terminalu do samolotów na Lotnisku Hamburg.
Na razie jednak brak jest doniesień, aby któryś z pojazdów znalazł pierwszego nabywcę. Jedynym znanym polskim autobusem elektrycznym, który został sprzedany pozostaje zatem Solaris Urbino 12 electric (wcześniejszy wpis), który w przyszłym roku ma zostać dostarczony do klienta z Niemiec.
Komunikat prasowy firmy Solaris Bus & Coach S.A. [1]
Lotnisko Hamburg testuje elektrycznego Solarisa
Urbino 8,9 LE electric, odbywający "testowe turnee" po całych Niemczech, zawitał do Hamburga. Na lotnisku hanzeatyckiego miasta elektryczny Solaris potwierdził swoje zalety w obsłudze naziemnej, przewożąc pasażerów z terminalu do samolotu. Doświadczenie zyskane podczas testów pojazdu przez Special Transport and Ramp Services GmbH & Co. KG (STARS), spółkę córkę Lotniska Hamburg (Hamburg Airport), polski producent wykorzysta by jeszcze lepiej dopasować swój produkt do potrzeb przewoźników działających na lotniskach.
Ochrona środowiska to jeden z niezaprzeczalnych filarów Lotniska Hamburg, wokół którego koncentruje się działalność firmy. Od lat w jego flocie znajdują się autobusy napędzane gazem, zarówno CNG), jak LPG, w tym 6 Solarisów Urbino 12 CNG używanych na płycie lotniska oraz na liniach z parkingów do terminali. Testując Solarisa Urbino electric STARS sprawdza możliwość jego zastosowania w specyficznych warunkach hamburskiego portu lotniczego.
- Świadome podejście do energii jest dla nas niezwykle ważne. Przede wszystkim stawiamy na alternatywne źródła napędu: wodór, energię elektryczną i gaz. Zdaniem ekspertów taki zestaw gwarantuje niezawodną mobilność najbardziej sprzyjającą środowisku naturalnemu - mówi Michael Eggenschwiler, Prezes Zarządu Hamburg Airport.
Jens Ludwigkeit, Dyrektor Zarządzający w Solaris Deutschland GmbH przedstawiając autobus powiedział: Testując Solarisa Urbino electric, Lotnisko Hamburg i STARS, poddaje testom najnowocześniejszą technologię elektrycznego transportu pasażerskiego. Cieszymy się, że doświadczenie płynące z tej próby posłuży do dalszego rozwoju naszych przyjaznych środowisku pojazdów.
Solaris Urbino electric swoją premierę świętował w 2011 roku. Testowany w Hamburgu autobus o długości 8,9 metra wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 120 kW. Nowatorska klimatyzacja z wbudowaną pompą ciepła CO2 zapewnia przyjemne ciepło w pojeździe przy minimalnym poborze energii. Solaris Urbino electric dostępny jest również w wersji 12-metrowej. W przygotowaniu znajduje się wersja przegubowa.
Źródła
- [1] rozrywka.trojmiasto.pl/Usmiechniety-elektryczny-autobus-w-Gdansku-imp334078.html 20.12.2012r.
- [2] www.tvs.pl/42106,slaska_komunikacja_przejdzie_rewolucje_cisza_w_autobusach_i_zerowa_emisja_spalin.html 20.12.2012r.
- [3] www.solarisbus.pl 20.12.2012r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.